Šéf stavebníků: Chybí nám v oboru padesát tisíc lidí

rg
4. 10. 2007 19:01
Do budoucna se neobejde bez legálních pracovních sil ze zahraničí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: MIlan Řípa

Praha - Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš dnes v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce řekl, že českému stavebnictví chybí na 50 tisíc lidí. V oboru letos pracuje přibližně 440 tisíc jedinců. Nedokonalá je především struktura kvalifikovaných pracovníků.

Matyáš má za to, že by situaci nepomohlo vyřešit navýšení hodinové mzdy (průměrný měsíční výdělek se prý pohybuje okolo 22 tisíc korun). Největší problém vidí v kolapsu učňovského školství, jenž nastal v průběhu devadesátých let. Letos se totiž odhaduje výstup na pouhých 3200 absolventů (oproti 25 tisícům v roce 1991). Nezájem o technicky zaměřené obory pociťují i vysoké školy.

Pro vyřešení deficitu pracovních sil se české stavebnictví dle Matyáše do budoucna neobejde bez legálního zaměstnávání cizinců.

Údaje z výzkumu agentury KPMG, které uvádějí, že tři čtvrtiny českých stavebních firem připouštějí zaměstnávání zahraničních pracovníků načerno, prezident Svazu odmítá. S povděkem však kvituje plánované zavedení zelených karet a debyrokratizaci žádostí o pracovní povolení.

Problém s nedostatkem stavebních materiálů se dle Matyášových slov začíná lepšit. Byl způsoben exportními ambicemi výrobců především na polský trh. Materiál na zdiva tam však podražil, tudíž už není tak lukrativní.

Doposud je nedostatek materiálů izolačních. Ke zdražování surovin potřebných pro stavebnictví sice dojde, ale nemělo by být dramatické.

Matyáš se snažil dementovat zprávy o meziročním poklesu stavební produkce v letošním červnu a červenci. U velkých projektů (například dopravní infrastruktura) byl prý problém s investorskou připraveností. Pozemní stavitelství zažilo vzmach 17 procent. V průměru tedy potvdil předpokládaný nárůst šesti procent.

Souvislosti:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy