reklama
 
 

Šéf stavebníků: Chybí nám v oboru padesát tisíc lidí

4. 10. 2007 19:01
Do budoucna se neobejde bez legálních pracovních sil ze zahraničí.

Praha - Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš dnes v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce řekl, že českému stavebnictví chybí na 50 tisíc lidí. V oboru letos pracuje přibližně 440 tisíc jedinců. Nedokonalá je především struktura kvalifikovaných pracovníků.

Matyáš má za to, že by situaci nepomohlo vyřešit navýšení hodinové mzdy (průměrný měsíční výdělek se prý pohybuje okolo 22 tisíc korun). Největší problém vidí v kolapsu učňovského školství, jenž nastal v průběhu devadesátých let. Letos se totiž odhaduje výstup na pouhých 3200 absolventů (oproti 25 tisícům v roce 1991). Nezájem o technicky zaměřené obory pociťují i vysoké školy.

Pro vyřešení deficitu pracovních sil se české stavebnictví dle Matyáše do budoucna neobejde bez legálního zaměstnávání cizinců.

Údaje z výzkumu agentury KPMG, které uvádějí, že tři čtvrtiny českých stavebních firem připouštějí zaměstnávání zahraničních pracovníků načerno, prezident Svazu odmítá. S povděkem však kvituje plánované zavedení zelených karet a debyrokratizaci žádostí o pracovní povolení.

Problém s nedostatkem stavebních materiálů se dle Matyášových slov začíná lepšit. Byl způsoben exportními ambicemi výrobců především na polský trh. Materiál na zdiva tam však podražil, tudíž už není tak lukrativní.

Doposud je nedostatek materiálů izolačních. Ke zdražování surovin potřebných pro stavebnictví sice dojde, ale nemělo by být dramatické.

Matyáš se snažil dementovat zprávy o meziročním poklesu stavební produkce v letošním červnu a červenci. U velkých projektů (například dopravní infrastruktura) byl prý problém s investorskou připraveností. Pozemní stavitelství zažilo vzmach 17 procent. V průměru tedy potvdil předpokládaný nárůst šesti procent.

Souvislosti:

autor: rg | 4. 10. 2007 19:01

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama