V březnu se stavělo o čtvrtinu více

čtk, hpv
15. 5. 2007 9:25
Stavařům pomohlo ideální počasí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stavaři za sebou mají úspěšný březen. Oproti loňskému roku realizovali o 26,4 procenta více staveb a pokračovali tak v několikaměsíčním růstu odvětví.

Stavební produkce již čtvrtý měsíc po sobě roste dvouciferným tempem, oznámil dnes Český statistický úřad.

V Česku se staví rekordní počty nových bytů. Důvodem je stále vysoká poptávka lidí o bydlení. Potvrzují to jak developerské firmy, tak i hypoteční banky.

Podle údajů ČSÚ se v republice za první tři měsíce letošního roku začalo stavět 9165 bytů - tedy o půl procenta více než ve stejném období loňského roku. Dokončeno bylo 8337 bytů - o pětinu více než v 1. čtvrtletí 2006.

Přibývá hypoték a bytů

Zájem lidí o koupi bytů je v porovnání s uplynulým rokem vyšší," říká například Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska.cz. Stejný názor zastává i majitel společnosti Central Group, Dušan Kunovský. Oba to přitom dokládají na rostoucím množství prodaných bytů a rodinných domků.

Také hypoteční banky evidují stále rostoucí počet klientů. V 1. čtvrtletí 2007 bylo podle informací ministerstva pro místní rozvoj uzavřeno téměř 18 tisíc smluv na hypoteční úvěry v hodnotě 35 miliard korun. To ve srovnání se stejným obdobím roku 2006 představuje růst počtu smluv o 33 procent a růst objemu o 35 procent.

Ke stavbě je zapotřebí náročná technika. Na místě bude dokonce vybudována dočasná mobilní betonárna, která usnadní jinak komplikovanou (a pro okolí jistě nepříjemnou) dopravu odpovídajícího množství betonu.
Ke stavbě je zapotřebí náročná technika. Na místě bude dokonce vybudována dočasná mobilní betonárna, která usnadní jinak komplikovanou (a pro okolí jistě nepříjemnou) dopravu odpovídajícího množství betonu. | Foto: Tomáš Adamec

Bytovou výstavbu podle nich podpořily i připravující se změny DPH na bytovou výstavbu od ledna příštího roku a rekordně teplá zima. Ta umožnila vyšší nasazení techniky i lidí. Dlouhodobě se nejvíc bytů staví v okolí velkých měst, hlavně Prahy, a ve Středočeském kraji.

I když se stavebnictví v Česku výrazně daří, v zahraničí se již mluví o tom, že realitní bublina praskla.

Ohromný propad poptávky a to především po bydlení - zaznamenalo v uplynulých týdnech Španělsko.

 

Právě se děje

před 55 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy