Vysílat o uprchlících jako o hrozbě? Je dobře, že se to z Primy dostalo ven, říká šéf televizní rady

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
31. 5. 2016 14:30
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pozoruje problematické tendence ve zpravodajství Prima TV už delší dobu, řekl v rozhovoru s Aktuálně.cz předseda televizního regulátora Ivan Krejčí. Podle něj je dobře, že se informace o poradě, na které vedení Primy nakázalo svým reportérům zobrazovat uprchlíky jako hrozbu, dostala na veřejnost. "Ale z hlediska zákona si nejsem jistý, jestli najdeme takové nedostatky, které jednoznačně prokážou vinu," podotýká Krejčí.
Foto: Aktuálně.cz

Je přípustné, aby vedení televize nařídilo svým reportérům zobrazovat uprchlíky jako hrozbu?

Vedení televize by samozřejmě vždy mělo instruovat své zaměstnance v prvé řadě tak, aby obsah vysílání, který připravují, byl v souladu se zákonem. A nepochybně má televize Prima i vlastní etický kodex. My nicméně nemůžeme zasahovat do vnitřních věcí televize, do toho, jakým způsobem vytvářejí své zpravodajství. Pro Radu jako dozorový orgán je rozhodující pouze výsledek, tedy obsah vysílání. My se musíme opírat o monitoring a analytické vyhodnocení zpravodajství a publicisticky. V nedávné době jsme se seznámili s výsledky hloubkového monitoringu, který se netýkal jenom jednotlivých pořadů, ale vysílání jako celku za širší časový úsek. V případě Primy se potvrdilo, že tam jsou problematické tendence. Z toho důvodu byl zadán další dlouhodobý monitoring, abychom si to zjištění ověřili. Ten bude hotový někdy v září.

Co se stane, když analýza zaujatost potvrdí?

Jedna věc je zákon, druhá věc je, jestli televize vytváří nějakou atmosféru. To se dá dělat velice inteligentně a zákon na to pak nedosáhne.

Jaké má rada možnosti zasáhnout?

V jednotlivých případech samozřejmě můžeme zasáhnout, pokud najdeme něco, co porušuje zákon. Proto jsme dělali ty analýzy, aby se dal přečíst celkový mediální obraz, který dané médium vytváří. Potom je možné s analýzami dále pracovat, jako to udělal server HlídacíPes.org, který dokonce použil části naší analýzy.

Má soukromá televize jiné postavení než ta veřejnoprávní? Na nahrávce z porady padla slova o tom, že toto je postoj zaměstnavatele a reportéři ho musí převzít. Má na to soukromá stanice právo?

Ne. Pro všechny stejně platí zákon, že se mají podávat objektivní a vyvážené informace.

Kdyby se prokázalo, že Prima zákon porušila, tak co jí hrozí?

Pokud se nám podaří evidentní porušení prokázat, tak mohou dostat upozornění na porušení zákona. Nebo pokud tam budou předchozí typově shodná upozornění, tak mohou dostat i pokutu. Ale myslím, že to bude velice obtížné, protože se to vždy pohybuje na hranici.

Bude rozdíl v tom, když se skutečně prokáže, že nešlo jen o nedopatření, ale že tam byl vyložený záměr informovat zaujatě?

To, že někdo něco zadá na poradě, ještě nemusí znamenat, že se to doslova realizuje, nebo že se to realizuje explicitně. Může se jen vytvářet atmosféra a to se z hlediska zákona postihuje strašně těžce. Problém, před kterým vždycky stojíme, je, že každé naše rozhodnutí je přezkoumatelné u soudu. A v té chvíli musíte mít poměrně tvrdá fakta na to, abyste to prokázala. To je jako s trestným činem. Často víme, že je někdo viník, ale prokázat vinu je věc druhá. V tom je celá obtíž toho správního řízení.

Tady je velmi dobře, že se to vůbec dostalo ven. Teď je otázka, jaký k tomu zaujme postoj samotná Prima. Ale z hlediska zákona si nejsem jistý, jestli najdeme takové nedostatky, které jednoznačně prokážou vinu.

Zaznamenali jste i nějaké stížnosti na to, jak Prima informuje o uprchlících?

Ano, týkalo se to kauzy iráckých uprchlíků. To byla stížnost senátorů a také několika dalších subjektů a občanů. Jinak tam žádné stížnosti nebyly.

Je možné, že se Prima rozhodla informovat o uprchlické krizi zaujatě proto, aby jí to zvedlo sledovanost?

Záměrem soukromého subjektu samozřejmě vždycky bývá vysoká sledovanost. Já ale neumím tuhle příčinnou souvislost prokázat, takže to nemůžu tvrdit.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy