Reportéři Primy dostali instrukce, že uprchlíci jsou hrozba. Spekulace, tvrdí televize

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:11
Na poradě zpravodajství televize Prima na začátku loňského září dostali údajně reportéři a editoři instrukce, že musí k uprchlické krizi přistoupit s jasným stanoviskem: migranti představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. "Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize. Prima zprávu označila za spekulaci.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vedení televize Prima údajně přišlo na podzim minulého s instrukcemi, ve kterých svému týmu zpravodajství vysvětlilo, že o uprchlících má informovat především jako o hrozbě, problému a krizi.

"Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize.

Na směrnicích, které redaktorům a editorům byly představeny na loňské zářijové poradě, se podle serveru měl podílet kromě šéfky zpravodajství Jitky Obzinové i zástupce majitele Luboš Jetmar.

Televize se k situaci odmítla vyjádřit a odmítla i žádost o rozhovor se šéfkou zpravodajství Obzinovou. "Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě," napsala Aktuálně.cz tisková mluvčí Ivana Dubášová.

Po zářijové poradě se podle serveru konala ještě jedna porada – účastnili se jí pouze vybraní reportéři a editoři, kterých se téma uprchlíků přímo týkalo. Zde byly pokyny konkrétnější a námitky některých redaktorů kvůli objektivitě vedení údajně odmítlo s tím, že podobné záležitosti se následující měsíce nebudou řešit.

Negativní zpravodajství

Jeden z redaktorů televize následně podal výpověď a kvůli uprchlickým instrukcím odešla druhá redaktorka na jaře.

Server se kromě tvrzení z interních zdrojů opírá i o analýzu objektivity, z níž vyplývá, že od představení instrukcí vysílala 27,6 % neutrálních a 72,4 % negativních zpráv o migrantech. Pozitivní nebyla žádná zpráva.

A na televizním kanále se začali objevovat komentátoři jako politolog Petr Robejšek nebo advokátka Klára Samková. "Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupují často bizarní postavy z Parlamentních listů nebo politici z Úsvitu a okamurovci," řekl jeden ze zdrojů serveru.

 

Právě se děje

Další zprávy