Reportéři Primy dostali instrukce, že uprchlíci jsou hrozba. Spekulace, tvrdí televize

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:11
Na poradě zpravodajství televize Prima na začátku loňského září dostali údajně reportéři a editoři instrukce, že musí k uprchlické krizi přistoupit s jasným stanoviskem: migranti představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. "Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize. Prima zprávu označila za spekulaci.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vedení televize Prima údajně přišlo na podzim minulého s instrukcemi, ve kterých svému týmu zpravodajství vysvětlilo, že o uprchlících má informovat především jako o hrozbě, problému a krizi.

"Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize.

Na směrnicích, které redaktorům a editorům byly představeny na loňské zářijové poradě, se podle serveru měl podílet kromě šéfky zpravodajství Jitky Obzinové i zástupce majitele Luboš Jetmar.

Televize se k situaci odmítla vyjádřit a odmítla i žádost o rozhovor se šéfkou zpravodajství Obzinovou. "Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě," napsala Aktuálně.cz tisková mluvčí Ivana Dubášová.

Po zářijové poradě se podle serveru konala ještě jedna porada – účastnili se jí pouze vybraní reportéři a editoři, kterých se téma uprchlíků přímo týkalo. Zde byly pokyny konkrétnější a námitky některých redaktorů kvůli objektivitě vedení údajně odmítlo s tím, že podobné záležitosti se následující měsíce nebudou řešit.

Negativní zpravodajství

Jeden z redaktorů televize následně podal výpověď a kvůli uprchlickým instrukcím odešla druhá redaktorka na jaře.

Server se kromě tvrzení z interních zdrojů opírá i o analýzu objektivity, z níž vyplývá, že od představení instrukcí vysílala 27,6 % neutrálních a 72,4 % negativních zpráv o migrantech. Pozitivní nebyla žádná zpráva.

A na televizním kanále se začali objevovat komentátoři jako politolog Petr Robejšek nebo advokátka Klára Samková. "Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupují často bizarní postavy z Parlamentních listů nebo politici z Úsvitu a okamurovci," řekl jeden ze zdrojů serveru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy