Reportéři Primy dostali instrukce, že uprchlíci jsou hrozba. Spekulace, tvrdí televize

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:11
Na poradě zpravodajství televize Prima na začátku loňského září dostali údajně reportéři a editoři instrukce, že musí k uprchlické krizi přistoupit s jasným stanoviskem: migranti představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. "Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize. Prima zprávu označila za spekulaci.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vedení televize Prima údajně přišlo na podzim minulého s instrukcemi, ve kterých svému týmu zpravodajství vysvětlilo, že o uprchlících má informovat především jako o hrozbě, problému a krizi.

"Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize.

Na směrnicích, které redaktorům a editorům byly představeny na loňské zářijové poradě, se podle serveru měl podílet kromě šéfky zpravodajství Jitky Obzinové i zástupce majitele Luboš Jetmar.

Televize se k situaci odmítla vyjádřit a odmítla i žádost o rozhovor se šéfkou zpravodajství Obzinovou. "Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě," napsala Aktuálně.cz tisková mluvčí Ivana Dubášová.

Po zářijové poradě se podle serveru konala ještě jedna porada – účastnili se jí pouze vybraní reportéři a editoři, kterých se téma uprchlíků přímo týkalo. Zde byly pokyny konkrétnější a námitky některých redaktorů kvůli objektivitě vedení údajně odmítlo s tím, že podobné záležitosti se následující měsíce nebudou řešit.

Negativní zpravodajství

Jeden z redaktorů televize následně podal výpověď a kvůli uprchlickým instrukcím odešla druhá redaktorka na jaře.

Server se kromě tvrzení z interních zdrojů opírá i o analýzu objektivity, z níž vyplývá, že od představení instrukcí vysílala 27,6 % neutrálních a 72,4 % negativních zpráv o migrantech. Pozitivní nebyla žádná zpráva.

A na televizním kanále se začali objevovat komentátoři jako politolog Petr Robejšek nebo advokátka Klára Samková. "Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupují často bizarní postavy z Parlamentních listů nebo politici z Úsvitu a okamurovci," řekl jeden ze zdrojů serveru.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy