Reportéři Primy dostali instrukce, že uprchlíci jsou hrozba. Spekulace, tvrdí televize

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:11
Na poradě zpravodajství televize Prima na začátku loňského září dostali údajně reportéři a editoři instrukce, že musí k uprchlické krizi přistoupit s jasným stanoviskem: migranti představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. "Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize. Prima zprávu označila za spekulaci.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vedení televize Prima údajně přišlo na podzim minulého s instrukcemi, ve kterých svému týmu zpravodajství vysvětlilo, že o uprchlících má informovat především jako o hrozbě, problému a krizi.

"Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize.

Na směrnicích, které redaktorům a editorům byly představeny na loňské zářijové poradě, se podle serveru měl podílet kromě šéfky zpravodajství Jitky Obzinové i zástupce majitele Luboš Jetmar.

Televize se k situaci odmítla vyjádřit a odmítla i žádost o rozhovor se šéfkou zpravodajství Obzinovou. "Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě," napsala Aktuálně.cz tisková mluvčí Ivana Dubášová.

Po zářijové poradě se podle serveru konala ještě jedna porada – účastnili se jí pouze vybraní reportéři a editoři, kterých se téma uprchlíků přímo týkalo. Zde byly pokyny konkrétnější a námitky některých redaktorů kvůli objektivitě vedení údajně odmítlo s tím, že podobné záležitosti se následující měsíce nebudou řešit.

Negativní zpravodajství

Jeden z redaktorů televize následně podal výpověď a kvůli uprchlickým instrukcím odešla druhá redaktorka na jaře.

Server se kromě tvrzení z interních zdrojů opírá i o analýzu objektivity, z níž vyplývá, že od představení instrukcí vysílala 27,6 % neutrálních a 72,4 % negativních zpráv o migrantech. Pozitivní nebyla žádná zpráva.

A na televizním kanále se začali objevovat komentátoři jako politolog Petr Robejšek nebo advokátka Klára Samková. "Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupují často bizarní postavy z Parlamentních listů nebo politici z Úsvitu a okamurovci," řekl jeden ze zdrojů serveru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy