Reportéři Primy dostali instrukce, že uprchlíci jsou hrozba. Spekulace, tvrdí televize

Domácí Domácí
30. 5. 2016 15:11
Na poradě zpravodajství televize Prima na začátku loňského září dostali údajně reportéři a editoři instrukce, že musí k uprchlické krizi přistoupit s jasným stanoviskem: migranti představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. "Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize. Prima zprávu označila za spekulaci.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto.
Uprchlíci v Idomeni. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vedení televize Prima údajně přišlo na podzim minulého s instrukcemi, ve kterých svému týmu zpravodajství vysvětlilo, že o uprchlících má informovat především jako o hrozbě, problému a krizi.

"Atmosféra uvnitř redakce je velmi napjatá. Většina redaktorů si uvědomuje, že není moc kam jít, drží se tedy nastavené linie a akceptují podmínky práce. Odpor není akceptován," řekl serveru Hlídacípes.org, který s informací přišel, nejmenovaný zdroj z televize.

Na směrnicích, které redaktorům a editorům byly představeny na loňské zářijové poradě, se podle serveru měl podílet kromě šéfky zpravodajství Jitky Obzinové i zástupce majitele Luboš Jetmar.

Televize se k situaci odmítla vyjádřit a odmítla i žádost o rozhovor se šéfkou zpravodajství Obzinovou. "Spekulace nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto případě," napsala Aktuálně.cz tisková mluvčí Ivana Dubášová.

Po zářijové poradě se podle serveru konala ještě jedna porada – účastnili se jí pouze vybraní reportéři a editoři, kterých se téma uprchlíků přímo týkalo. Zde byly pokyny konkrétnější a námitky některých redaktorů kvůli objektivitě vedení údajně odmítlo s tím, že podobné záležitosti se následující měsíce nebudou řešit.

Negativní zpravodajství

Jeden z redaktorů televize následně podal výpověď a kvůli uprchlickým instrukcím odešla druhá redaktorka na jaře.

Server se kromě tvrzení z interních zdrojů opírá i o analýzu objektivity, z níž vyplývá, že od představení instrukcí vysílala 27,6 % neutrálních a 72,4 % negativních zpráv o migrantech. Pozitivní nebyla žádná zpráva.

A na televizním kanále se začali objevovat komentátoři jako politolog Petr Robejšek nebo advokátka Klára Samková. "Víceméně platí, že kdo sdílí náš protiuprchlický názor, ten dostane prostor. Proto v reportážích vystupují často bizarní postavy z Parlamentních listů nebo politici z Úsvitu a okamurovci," řekl jeden ze zdrojů serveru.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy