Šéf největší pojišťovny: Vyšší spoluúčast pacientů by zdravotnictví pomohla

Luboš Kreč Radek Bartoníček Luboš Kreč, Radek Bartoníček
6. 9. 2016 7:32
Zdravotní pojišťovny by měly o klienta soupeřit, myslí si ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle něj by částečná spoluúčast pacientů na léčbě pomohla současnému stavu českého zdravotnictví. Síť českých nemocnic je ve srovnání s jinými zeměmi poměrně rozsáhlá a mnohdy nedaleká zařízení nabízejí pacientům velmi podobné služby. Navýšení spoluúčasti pacientů však dlouhodobě odmítá sociální demokracie, která má nyní i post ministra zdravotnictví.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Šéf VZP, největší zdravotní pojišťovny v Česku, na sebe upoutal pozornost. Poté, co Zdeňka Kabátka minulý týden správní rada složená ze zástupců politických stran zvolila ředitelem na další čtyři roky, ho zkritizoval ministr financí Andrej Babiš.

Mimo jiné mu vytkl vazby na bývalé politiky ODS a to, že je spoluodpovědný za nehospodárnost českého zdravotnictví. Kabátek se nyní k Babišovým útokům i své vizi, jak zdravotní péči v Česku vylepšit a zefektivnit, vyjádřil v obsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Řada věcí, o nichž hovoří, přitom odpovídá tomu, po čem volají zástupci hnutí ANO - včetně jeho zakladatele Babiše. "Pokud by se do systému dostalo zdravé soutěžení o klienta a opravdová konkurence pojišťoven, potom by byl systém o mnoho efektivnější," prohlásil Kabátek.

Vyslovil se tím pro zavedení komerčního zdravotního připojištění, jež by lidem dovolilo zaplatit si za lepší péči. To je něco, co pravicoví politici dlouhodobě prosazují, sociální demokraté, kteří nyní v osobě Svatopluka Němečka ovládají zdravotnický resort, to ovšem odmítají.

Kabátek spolu s dalšími řediteli zdravotních pojišťoven, které si v Česku konkurují jen v drobných detailech, jako je například příspěvek na očkování, vyzvali také k tomu, aby se postupně zredukoval počet ambulantních lůžek v českých nemocnicích.

I z mezinárodních srovnání vychází, že česká nemocniční síť je nadprůměrně rozsáhlá, navíc že často i pár kilometrů od sebe vzdálené nemocnice nabízejí pacientům v podstatě totožné služby. Větší specializace a zrušení nepotřebných oddělení by mohly ušetřit českému zdravotnictví, jímž ročně proteče 300 miliard korun, nemalé náklady.

O tom, že zdravotnictví bude potřebovat nový finanční impuls, před nedávnem hovořil i ministr Svatopluk Němeček. Připustil, že by měla začít debata o navýšení spoluúčasti pacientů, alespoň v některých medicínských oborech. Zároveň ale odmítl, že by ČSSD někdy přistoupila na návrat třeba regulačních poplatků v ordinacích, jež nynější vláda nechala zrušit.

Názory Zdeňka Kabátka, který patří k nejvlivnějším lidem tuzemského zdravotnictví, jsou daleko za tím, co sociální demokraté oficiálně podporují. Například experti ANO s ním ale souhlasí. Předseda sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula k tomu řekl: "Se vším souhlasíme. Podporujeme jak komerční připojištění, tak redukci nemocničních lůžek."

Kabátkova slova uvítali také ředitelé dalších zdravotních pojišťoven.

 

Právě se děje

Další zprávy