Šéf lékařů: Reforma je nebezpečná, budeme se bránit

Radek Nohl Radek Nohl
26. 5. 2011 18:01
Prezident ČLK Kubek v rozhovoru neodmítl možnost zopakování akce "Děkujeme, odcházíme"
Milan Kubek - prezident lékařské komory.
Milan Kubek - prezident lékařské komory. | Foto: Jan Langer

Praha - Lékařská komora spustila ráznou kritiku reformy ministra zdravotnictví Leoše Hegera a nevylučuje využití nátlakových akcí.

"Proti špatné reformě organizujeme sebeobranu lékařů. Vytipovali jsme body, které jsou z našeho pohledu nejvíce nebezpečné a chceme jejich přijetí zabránit," prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle něj ministr i vláda prosazují reformu chaoticky. Hegera kritizují lékaři i za to, že návrhy nezaznívají na veřejném fóru a z jejich připomínek reaguje ministerstvo jen na některé.

Aktuálně.cz: Proč jste začali organizovat sebeobranu lékařů?

Ministerstvo vysílá různé chaotické návrhy. Jiné jdou z vlády a zcela jiné do sněmovny. My jsme vytipovali body, které jsou z našeho pohledu nejvíce nebezpečné, a chceme jejich přijetí zabránit. Pokud budeme postupovat společně, tak máme větší šanci. Oslovili jsme ostatní lékařské organizace a sepsali jsme prohlášení, které jsme nazvali "Sebeobrana lékařů".

A.cz: S čím máte největší problém?

Chceme zabránit změnám, jako je třeba generická preskripce (možnost předepsat místo běžného léku jen léčivou látku - pozn. redakce) nebo posilování moci zdravotních pojišťoven na úkor pacientů.

Lékaři se budou bránit proti reformě. Další akci
Lékaři se budou bránit proti reformě. Další akci | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Reaguje ministerstvo na vaše připomínky?

Spolupráce není ideální. My jsme například na podzim loňského roku připomínkovali novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Poté, co byla vypořádaná ve vládě, ji ministerstvo zásadním způsobem upravilo. Než se zákon dostal do Parlamentu, tak ho ministerstvo opět pozměnilo. To je podle nás velmi nestandardní postup.

Obáváme se také toho, že by vláda mohla opakovat trik z doby, kdy byl premiérem Mirek Topolánek. Tedy, že by se v létě mohla snažit prosadit celou řadu zákonů jako jeden balík a zároveň s tím spojila hlasování o důvěře vládě. Když něco podobného udělala Topolánkova vláda, tak stát přišel zhruba o deset miliard korun. 

A.cz: Nehrozí tedy druhá akce ve stylu "Děkujeme, odcházíme"?

Nechci o tom spekulovat. Všechny akce mají vždy svůj vývoj.

A.cz: Současná situace se ale v mnohém podobná té, kdy lékaři zhruba před rokem zahájili protest.

Určitá podobnost v tom je, to je pravda.

 

Právě se děje

Další zprávy