Peníze kolem odsouzeného šéfa Lán. Jeho blízcí rozjíždějí fond s neznámými miliony

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková, Christine Havranová
Aktualizováno 19. 11. 2021 20:24
Blízcí spolupracovníci šéfa Lánské obory Miloše Baláka založili fond, do něhož neznámý investor vložil desítky milionů korun. Balák, který se podle nepravomocného rozhodnutí soudu chtěl obohatit na zmanipulovaných veřejných zakázkách, odmítá, že by investorem byl právě on. Manažerem fondu je jeho zeť, vlastníkem Balákův advokát, sídlo má fond stejné jako firma dalšího manažera z Lán.

Miloš Balák Eduard Gaisler Knížecí dvůr Tilia Capital Marek Jansta Michal Košatka i i i i i i i i

Ředitele Lesní správy Lány dosadil do funkce bez výběrového řízení Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře Miloše Zemana. Soud letos v květnu Baláka poslal nepravomocně na tři roky do vězení za manipulaci stamilionové zakázky na zpevnění vodní nádrže v Lánech. Uložil mu také pokutu 1,8 milionu korun odvozenou od výše jeho majetku, který policisté dokázali dohledat. Přes rozhodnutí soudu Mynář odmítá Baláka odvolat. Státní manažer, který chtěl podle soudu okrást prezidentskou kancelář o miliony, tak rozděluje další veřejné zakázky. Zároveň se chystá na další soud, který mu může uložit peněžitý trest. Je obžalovaný z manipulací s prodejem kamene z Lánské obory.

Balákův zeť Michal Košatka založil a rozjel investiční fond Tilia Capital, do něhož neznámý investor poslal desítky milionů korun. Balák odmítá, že by to byl on. Košatka se svým tchánem dlouhodobě spolupracuje. Společně například seděli ve vedení basketbalového klubu BK Strakonice, kam sponzorské peníze posílaly firmy, které vyhrávaly zakázky v Lánech. Policie prověřovala, zda nešlo o skryté úplatky. Zabývala se i kladenskou stavební společností Energie, dnes společně s Balákem nepravomocně odsouzenou. Další Košatkova firma Top-Pal v prezidentově venkovském sídle od Baláka nakupovala dřevo.

Oficiálním vlastníkem investičního fondu Tilia Capital je advokát Marek Jansta. Na dotazy, zda je jím skutečně, nebo zaštiťuje někoho jiného, neodpověděl. V minulosti poskytoval právní služby Balákovým firmám. Letos lánského šéfa hájil u soudu. Janstu si po Balákově obvinění najala i Lesní správa Lány. Zastupovat měl nejen ji, ale i Baláka. Kancelář prezidenta republiky tak chtěla platit obhajobu toho, kdo ji podle policie poškodil. Až poté, co experti upozornili, že taková zakázka může Balákovi přivodit další trestní stíhání, Lesní správa smlouvu vypověděla.

K fondu Tilia Capital vede stopa také od Balákova pobočníka Eduarda Gaislera, který má v Lánech na starosti veřejné zakázky. U soudu se Balák pokoušel argumentovat, že právě Gaisler byl odpovědný za podmínky tendru, za nějž je dnes nepravomocně odsouzený. Když nastoupil Balák v roce 2013 do Lán, jeho zeť Michal Košatka po něm přebral post jednatele ve firmě Eko-Les. Tu dodnes oficiálně vlastní právě Gaisler. Dnes podle označení schránky sídlí ve stejné kanceláři, jako Tilia Capital.

Investiční firma Tilia Capital sídlí podle obchodního rejstříku v budově Knížecího dvora v Hluboké nad Vltavou. Místní ji znají hlavně jako sídlo vlivného člena ODS Pavla Dlouhého. O Balákovi se v době nástupu do Lán psalo právě jako o člověku Dlouhého. Místostarostu Hluboké označil někdejší předseda ODS Mirek Topolánek za kmotra. Balák dříve řídil firmu Lesy Hluboká, v jejíž dozorčí radě Dlouhý seděl. Když firma zkrachovala, Balák a jeho rodina získali levně část nemovitostí z jejího majetku. Budovu s kancelářemi fondu Tilia a politika Dlouhého vlastní společnost Agriprod, kterou oficiálně ovládá podnikatel Karel Hájek, Dlouhého dlouholetý blízký spolupracovník. Hájek nechce o firmách se sídlem ve své budově mluvit, jeho syn zná pouze Baláka, deset let ho ale neviděl. O Košatkovi, který je zakladatelem fondu Tilia nic neví. Podle svých slov netuší, že by v domě jeho otce mělo kancelář hned několik firem. Tilia Capital nezná ani správkyně budovy.

Když poslal letos v květnu kladenský okresní soud Miloše Baláka na tři roky do vězení, mluvil soudce o tom, že v Lánech fungoval rozsáhlý systém na manipulaci stamilionové zakázky z veřejných peněz. 

"Byl to šolich. Na každé úrovni projektu se nacházel někdo, kdo věděl, že nejedná správně," uvedl o hospodaření ve venkovském sídle prezidenta republiky Petr Sedlařík, předseda senátu kladenského soudu, který verdikt vynesl. "Balák byl středobodem podivných subjektů, které okolo zakázky figurovaly. A to říkám eufemisticky," popsal.

Ředitel Lesní správy Lány je zatím odsouzený nepravomocně, proti rozsudku se odvolal. Dlouhodobě odmítá, že by se obohatil na úkor veřejného rozpočtu. Odvolal se ale i státní zástupce s požadavkem přísnějšího trestu, případ putuje ke Krajskému soudu v Praze.

Do funkce dosadil Baláka bez tendru vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. I jeho policisté podezřívali z podílu na lánských manipulacích, nic mu ale nedokázali. Mynář po soudním rozhodnutí Baláka odvolat odmítá, šéf Lánské obory tak dál rozděluje milionové zakázky.

Rozsudek ukládá Balákovi nejen vězení, ale i pokutu 1,8 milionu korun. Částku odvodil od výše jeho majetku, který policisté dokázali dohledat. Ukázalo se například, že od Mynáře dostal tři čvrtě milionu korun na odměnách. "Obžalovaný je způsobilý k trestu, který přesahuje částku, s níž se běžně setkáváme," uvedl soudce Sedlařík.

Aktuálně.cz a HN mezitím popsaly další podezření. Obžalobu, že Balák rozprodával pod cenou z Lánské obory kámen nebo že poslal miliony rodině muže, který prezidentovi prodal soukromý pozemek. Kvůli manipulacím při prodeji lánského kamene čeká Baláka další soud, který mu také může uložit peněžitý trest.

Další soud a desítky milionů u právníka

V době, kdy šéf Lánské obory čelí několika soudním sporům a hrozí mu další pokuta, spustili jeho blízcí investiční fond, do kterého neznámý investor či investoři vložili více než 43 milionů korun. Za loňský rok to uvádí poslední zveřejněná účetní závěrka.

Manažerem fondu je Balákův zeť Michal Košatka, zakladatelem právník Marek Jansta, který lánského šéfa u soudu hájí. Fond se jmenuje Tilia Capital, vznikl v prosinci 2018, aktivní ale začal být až v uplynulém roce. Košatka je jediným členem představenstva, jediným akcionářem je podle obchodního rejstříku Jansta. 

S Balákem spolupracuje Košatka dlouhodobě. Společně seděli ve vedení basketbalového klubu BK Strakonice, kam sponzorské peníze posílaly firmy, které vyhrávaly zakázky v Lánech. Policie pak prověřovala, zda nešlo o skryté úplatky. Řešila i kladenskou stavební firmu Energie - dnes společně s Balákem nepravomocně odsouzenou. 

Když v roce 2013 nastoupil Balák do Lán, Košatka po něm přebral post jednatele ve firmě Eko-les. Tu dodnes vlastní Eduard Gaisler, Balákův pobočník, který má v Lánech na starosti veřejné zakázky. Balák se u soudu neúspěšně hájil, že zakázku, za kterou dostal tři roky vězení, měl na starosti právě jeho pobočník. Košatkova další firma Top-Pal v prezidentově venkovském sídle nakupovala od Baláka dřevo.

Tilia Capital sídlí v Hluboké na Vltavou, podle označení na schránce ve stejné kanceláři jako další firmy spojené s Balákovými blízkými. Lánský šéf se ale k fondu nehlásí. "Ne," odpověděl jedním slovem na dotazy, zda má ve firmě podíl či do ní vložil svoje peníze. Košatka telefon nezvedal a na otázky zaslané SMS zprávou více než 14 dnů nereagoval. 

V jedné kanceláři sídlí investiční fond napsaný na Balákova právníka i soukromá firma řízená Balákovým spolupracovníkem z Lán.
V jedné kanceláři sídlí investiční fond napsaný na Balákova právníka i soukromá firma řízená Balákovým spolupracovníkem z Lán. | Foto: Aktuálně.cz

Role advokáta, který Baláka hájí u soudu

K dotazům na Tilia Capital se nevyjádřil ani Balákův advokát Jansta. Redakce Aktuálně.cz se ho ptala, zda je skutečně jediným akcionářem, nebo fond zaštiťuje pro někoho dalšího jako právní službu.

Více než tři týdny se ho redaktoři pokoušeli v jeho kanceláři zastihnout i telefonicky. Asistentka třikrát slíbila termín, Jansta ale nakonec ani jednou k zastižení nebyl. Ujistila také, že Janstu upozorní na dotazy v e-mailu. Ani na ty ale právník nereagoval. Neodpověděl tak ani na dotaz, kdo je investorem, který firmě poslal desítky milionů korun. 

Jansta poskytuje právní služby Balákovým firmám dlouhodobě. Letos také hájil šéfa Lánské obory u kladenského soudu, který ho poslal do vězení. Za dva tisíce korun na hodinu si ho po Balákově obvinění najala i Lesní správa Lány. Podle smlouvy měl zastupovat ji i Baláka v trestních kauzách.

Obhajobu toho, kdo podle policie poškodil kancelář prezidenta republiky, by tak platila z veřejných peněz sama kancelář. Po upozornění expertů, že taková zakázka může znamenat další trestní stíhání Baláka, Lesní správa Lány smlouvu vypověděla.

Protikorupční organizace Transparency International varuje, že investiční fond je dobrým způsobem, jak zakrýt původ shromážděných peněz. "Celá situace nepůsobí příliš věrohodným dojmem. Ať už jde o úzký kruh propojených osob, které mají návaznost na odsouzeného šéfa Lán, nebo o podivuhodný nedostatek veřejně dohledatelných informací ohledně fungování tohoto fondu," konstatoval vedoucí analytik Milan Eibl.

"Je nutné upozornit, že právě investiční fondy jsou jedním z nástrojů, jak lze efektivně zakrýt skutečný původ peněz, k čemuž také často slouží i nastrčení majitelé, například advokáti. Proto je třeba v daném případě zkoumat, zda se skutečně jedná o standardní byznys, anebo zda nejde o účelovou prázdnou schránku pro praní peněz," dodal Eibl.

Sídlo u "Knížete z Hluboké"

Redakce se zástupce Tilia Capital pokoušela zastihnout přímo v jejím sídle v Hluboké nad Vltavou. Budovu Knížecího dvora, kde má podle obchodního rejstříku kancelář, znají místní spíše jako sídlo vlivného člena ODS Pavla Dlouhého.

I s ním je Balák spojený. Když jej v roce 2013 dosadil Vratislav Mynář do křesla šéfa Lán, psalo se o něm jako o člověku Dlouhého. Tedy jako o muži s úzkými vazbami na politika, jehož někdejší předseda ODS Mirek Topolánek označil za kmotra. Dlouhý má pověst vlivného zákulisního hráče a přezdívku Kníže z Hluboké.

Kancelář Tilia Capital
Kancelář Tilia Capital | Foto: Ateliér A113

Právě on seděl v dozorčí radě firmy Lesy Hluboká, kterou Balák řídil. Společnost ale pod jeho vedením zkrachovala i s velkým majetkem. Jak letos upozornili Reportéři ČT, Balák a jeho rodina následně část nemovitostí z jejího majetku přes prostředníky levně získali. S Balákem ve vedení podniku dříve působil i se svým dnešním Lánským zástupcem Gaislerem.

Nikoho z firmy Tilia Capital redaktoři na místě nenašli. Dlouhého kancelář je oficiálně napsaná na jeho ženu, sám Dlouhý velký majetek nemá, jeho blízcí ale ano. Budovu vlastní společnost Agriprod, kterou podle rejstříku ovládá podnikatel a Dlouhého dlouholetý spolupracovník Karel Hájek.

Hájkův syn, se kterým se redaktoři na místě setkali, si vzpomíná na Baláka, o Košatkovi údajně neví nic. "Baláka jsem viděl naposledy před deseti lety. Vedle na hotelu vdával dceru," řekl Milan Hájek. Jeho otec dotazy odmítl. "Obraťte se na někoho jiného," odpověděl a položil telefon. Hotel vedle Knížecího dvora vlastní rovněž Agriprod.

O Tilia Capital neví nic ani správkyně budovy Gabriela Kozáková. "Tuto firmu vůbec neznám. Na shledanou," řekla po telefonu.

Knížecí dvůr a lidé kolem něj

■ Budovu Knížecího dvora, v níž mají politik Pavel Dlouhý z ODS, zvaný Kniže z Hluboké, i fond Tilia Capital kancelář, vlastní společnost Agriprod. Podle rejstříku je majitelem této společnosti Karel Hájek, jeden z blízkých spojenců Dlouhého. Zakladatelem byl podnikatel Josef Půr, rovněž blízký Dlouhému. 

■ Agripod získala Knížecí dvůr díky Dlouhému. Na jaře roku 1993, ještě jako tehdejší ředitel státního statku, převedl Dlouhý areál Agriprodu na základě smlouvy o vypořádání restituce. Nárok předtím firma koupila a nechala nacenit tak, aby odpovídal tehdejší hodnotě nemovitosti.

■ Na Agripod je napsaná i hlubocká restaurace Hubert. V té měl Dlouhý vlastní stůl se svými fotografiemi s významnými politiky. Jak v roce 2010 popsal týdeník Respekt, právě tam přijímal vlivné politiky nebo státní manažery, kteří od něj chtěli pomoct či poradit. Agripod také vlastní zemědělskou usedlost s chovem koní Vondrov. Tam Dlouhý v uzavřené společnosti slavil své šedesátiny.

■ K financování rekonstrukce Vondrova i Knížecího dvora poslal dotace Regionální operační program Jihozápad v době, kdy tomuto úřadu šéfoval Jiří Trnka. Ten později od soudu dostal podmínku za zásahy do rozdělování peněz. Český rozhlas v roce 2018 napsal, že Trnka po odchodu z veřejných služeb spravuje Půrovy milionové pozemky.

Jak hledá fond další investory

Manažer Tilia Capital Jakub Kovařík loni prostřednictvím Facebooku nabízel vstup do fondu napsaného na Balákova právníka. A dvacetiprocentní zhodnocení.
Manažer Tilia Capital Jakub Kovařík loni prostřednictvím Facebooku nabízel vstup do fondu napsaného na Balákova právníka. A dvacetiprocentní zhodnocení. | Foto: Facebook.com

Za manažera portfolia Tilia Capital se na sociální síti LinkedIn označuje Jakub Kovařík, Košatkův bratranec a pořadatel školení pro investory pod značkou Burza Živě. Vlastníkem stejnojmenné firmy Burza Živě je Košatka. 

Právě Kovařík loni na Facebooku nabízel vstup do fondu Tilia Capital. A dvacetiprocentní zhodnocení, které mělo plynout z údajného vzestupu podniků po covidové pandemii. Ze zákona veřejně nabízet investice do vysoce rizikového podnikání nesmí.

Na dotazy Aktuálně.cz nakonec Kovařík reagoval až po vydání textu. Popřel, že by investici nabízel veřejnosti. S jakými penězi fond hospodaří, říci odmítl, stejně jako, kdo jsou jeho investoři. Prohlásil ale, že Balák mezi nimi není.

O sídlo v budově spjaté s Dlouhým se podle něj Tilia Capital sama přihlásila realitní kanceláři. 

"Pan Jansta je akcionář. Konečným vlastníkem společnosti je můj bratranec Michla Košatka," reagoval dále Kovařík. Po upozornění, že ve veřejné evidenci majitelů je u Tilia Capital napsaný nikoliv Košatka, ale Jansta, své tvrzení upravil. "Pan Jansta je akcionář, tedy je to jeden z investorů. Je to náš přítel. Z logiky věci: Když vidí, že umíme obchodovat, vloží k nám základní kapitál a dostane za to akcie," uvedl.

Podle práva má ale Jansta na chod firmy rozhodující vliv, protože vlastní sto procent hlasovací práv.

Rizikový alternativní fond

  • Tilia Capital je takzvaný alternativní investiční fond. Sice musí být registrovaný u ČNB, ale regulátor na něj nedohlíží. Nesmí proto investice nabízet veřejně. Od kvalifikovaných investorů - tedy těch, u nichž certifikovaný finanční poradce posoudí, že vědí, co dělají - může přijímat jen investice vyšší než jeden milion korun.
  • Přes podobný název nemá Tilia Capital nic společného s fondem Tilia Impact Ventures, který se věnuje investicím do projektů majícím přínos pro společnost. Jde o dva odlišné subjekty.
  • Podobných fondů, jako je Tilia Capital, v posledních dvou letech přibývá a často nabízejí zhodnocení, které podle odborníků není realistické. Experti možné investory varují, že alternativní fondy jsou vysoce rizikové. Záruka, že lidé o své úspory nepřijdou, neexistuje.
  • Stejných paragrafů jako Balákovi blízcí k chodu svého podnikání využíval i Ondřej Janata. Ten se prezentoval v médiích jako investiční hvězda. Jeho investiční fond ale v září zarazila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Dle detektivů stamiliony, které mu poslali jeho investoři, na burzách vůbec nezhodnocoval, ale utrácel za luxusní auta, bydlení či posílal příbuzným.
 

Právě se děje

Další zprávy