Šéf hasičů: Kvůli platům odcházejí ti nejzkušenější

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 2. 2011 14:37
Odboráři upozorňují, že v některých případech je mzda nižší až o 20 procent
Loňský protest hasičů v Praze
Loňský protest hasičů v Praze | Foto: Jan Langer

Praha - Vedení hasičského sboru a odboráři vypočítávají, o kolik procent vlastně hasičům klesly mzdy.

Hasičský sbor eviduje 393 případů, v nichž klesl přiznaný plat v porovnání s prosincem o více než 13 procent. Odboráři však namítají, že v některých případech klesl plat až o 20 procent.

Novinářům to ve čtvrtek řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Většina z nich na tom má být podle něho v příštích měsících lépe, úpravy platů u těchto lidí Štěpán zadal krajským ředitelům. Šéf sboru si zároveň posteskl, že kvůli nízkým mzdám odchází nejzkušenější hasiči. 

Hasičům se v lednu podle šéfa sboru meziročně snížily skutečně vyplacené platy v průměru o 10,6 procenta. Přiznané platy v porovnání s prosincem klesly průměrně o 11,1 procenta.

Ředitel hasičského sboru ovšem zdůraznil, že je zavádějící srovnávat platové výměry z letošního a loňského ledna, protože o několik měsíců později začal platit soubor úsporných opatření vlády Jana Fischera, který si v médiích vysloužil přezdívku Janotův balíček.

Znamenal totiž i krácení rozpočtu hasičského sboru. "Loni v lednu ještě měli lidé de fakto úroveň platů (z roku) 2009, protože Janotův balíček začal fungovat až od května," řekl Štěpán.

Největší propad je na severu

Hasičů je v Česku přes 9200. Nejvyšší průměrný plat sbor evidoval v roce 2009, kdy šlo o 34 642 korun, loni to bylo 34 312 korun. Prognóza pro letošek podle Štěpána počítá s průměrným platem 30.840 korun, tedy asi o 10,1 procenta méně.

Největší propad průměrných platů se podle Štěpána týká Libereckého, Královéhradeckého, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kde pokles u přiznaných platů za leden činil přes 12 procent.

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad daleko vyšší.

O pětinu menší rozpočet

Místopředseda Odborového svaz hasičů Zdeněk Juřík například před několika dny uvedl, že u jednotlivých hasičů jde o pokles mezi 17 a 20 procenty. Finanční situace je jedním z důvodů, pro které odbory bezpečnostních složek v minulých dnech zahájily petiční akci za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV).

Štěpán již dříve řekl, že hasiči potřebují pro příští rok navýšit rozpočet až o 800 milionů korun, jinak by mohla být ohrožena bezpečnost obyvatel. Peníze jim chybí hlavně na investice a provoz.

V minulém roce měli k dispozici více než 8,6 miliardy korun, letos jde kvůli vládním úsporám o 6,8 miliardy.

 

Právě se děje

Další zprávy