Praha - Do českého fotbalu vletěl Tomáš Paclík jako velká voda. Před rokem a půl se prezentoval jako vlastník Viktorie Plzeň. S ní pak získal její první historický titul v lize a vkročil s klubem i do Ligy mistrů, kde už jeho chlapci změřili síly s Barcelonou či AC Milán. Paclík se ale rozhodl podstoupit ještě jednu bitvu. Jindřichu Rajchlovi a především Miroslavu Peltovi se postavil ve volbě předsedy fotbalové asociace jako protikandidát.
Finanční zdroje vysychají. Uměl byste jako předseda svazu sehnat pro fotbal peníze?
Určitě. Jako primární bych viděl jednání se státem. Mám celou řadu vazeb, napříč politickým spektrem. Rozhodně lepších než má pan Pelta. Já je mám totiž založené na skutečně solidních dlouhodobých vztazích. A uměl bych zúročit i své letité zkušenosti s velkým byznysem. Třetí pilíř by pak byly peníze od UEFA a EU, ty zatím fotbal čerpá nedostatečně.
Čtěte více:
Kontakty směrem do velkého byznysu se ohání zejména váš protikandidát Miroslav Pelta, v zádech přitom má šéfa EPH a Sparty Daniela Křetínského. Tomu byste uměl konkurovat?
Já umím oslovit stejně velké hráče jako oni, ale na solidnější bázi. K takovému tomu jejich polokorupčnímu jednání se odmítám vyjadřovat.
Zmínil jste své politické vazby. Nejvíc se každopádně přetřásá vaše vazba na Ivana Langera, někdejšího ministra vnitra.
No tak toho jsem zrovna neměl na mysli. S tím člověkem žádné vazby nemám, byť se o tom neustále píše.
Vždyť vám ve svém domě v Olomouci pronajímal kanceláře.
Tak ty jsou tam pořád.
No vidíte. A pak ministerstvo vnitra za jeho éry přihrálo bez výběrového řízení vaší firmě Dočista velkou zakázku na praní policejních uniforem.
Já už jsem to vysvětloval stokrát, jen to nechce nikdo slyšet. Měli jsme zájem o nemovitosti, podmínkou soutěže bylo odkoupení starých technologií a převzetí všech zaměstnanců, kteří by jinak skončili na dlažbě. A podmínka tři roky provozovat ty služby. Museli jsme si ty prostory pronajmout, a přestože jsme jich využívali jen 15 procent, platili jsme náklady na údržbu a ostrahu celého objektu. Nakonec k tomu prodeji stejně nikdy nedošlo.
Lidé si vás spojují s úspěchem Viktorie Plzeň. Ale také se zmíněnou prádelnou Dočista. Nebo s vaším angažmá ve firmě Morpa, jejíž představitelé měli co do činění s vraždou a lehkými topnými oleji. A také jste spojován s předchozím vlastníkem plzeňského klubu Miroslavem Křížem, který se jednoho dne prostě ztratil. Není těch negativ až příliš najednou?
To jsou všechno účelové kauzy, které určité osoby nebo instituce vytvářejí, protože se jim to k něčemu hodí. Primárně se netýkají mě, ale pana Langera. A já nemůžu nic jiného než pořád jenom dokola vysvětlovat a vysvětlovat. Je to prostě dané tím, že jsme malá země a každý se tu s každým zná. Třeba ta Morpa: působil jsem tam jako daňový poradce, velmi krátce jako člen představenstva. A o vámi zmíněných aktivitách těch lidí z Morpy jsem neměl nejmenší tušení.
Tak nám prosím popište své vztahy s panem Křížem.
Potkal jsem se s ním v Plzni, kde jsem chodíval na fotbal. Plánovali jsme jeden projekt, nabídnul mi účast na svém podnikatelském záměru. Bylo to krátce před jeho zmizením, takže se to neuskutečnilo, fakticky jsem s ním tedy nikdy nepodnikal, i když se k tomu schylovalo.
Měl ten byznys nějakou vazbu na společnost Veolia, pro niž také pracujete?
Ne, ani v nejmenším.
Jak se to vlastně přihodilo, že jste se po Křížově zmizení stal šéfem klubu? Mluví se o tom, že vám něco dlužil. Tak jste si prý vzal protihodnotou fotbalový klub.
To v žádném případě, to určitě ne. Po zmizení pana Kříže mě oslovili manažeři klubu, znali mě z fotbalu, jestli bych jim nepomohl nějakou drobnější sumou. Časem mi pak nabídli účast v orgánech. Pak jsem jim řekl, že už to nebudu víc financovat, pokud si nezjistím patřičné údaje. Podíval jsem se do účetnictví a zjistil jsem, že jsou jen dvě možnosti. Buď půjdu od toho, anebo budu všechno řídit kompletně sám.
Byl tedy předchozím majitelem klubu pan Kříž?
On deklaroval, že ne. Že poté, co se stal místopředsedou svazu, z vlastnické struktury odešel. Já to každopádně kupoval od právnických osob, za něž jednali advokáti. Takže nevím, kdo byl skutečnou fyzickou osobou v pozadí.
Kolik jste dal do Viktorie Plzeň vlastních peněz?
Nemám to spočítáno přesně, myslím, že celkem asi 80 milionů, v tom jsou započteny finance na pořízení klubu i zaplacení největších dluhů. Od té doby, co jsme získali titul, už své peníze do klubu nevkládám, protože to díky bonusům od UEFA není potřeba. Vzhledem k poměrně velkým výnosům za Ligu mistrů budeme moci klub na poměrně dobré úrovni provozovat po dobu několika let.
Uvnitř českého fotbalu působíte rok a půl. Znáte ho dostatečně dobře, abyste ho mohl řídit? A naopak - zná právě vás český (a moravský) fotbal natolik, aby vás mohl zvolit svým předsedou?
Jako fanoušek ale sleduji český fotbal 40 let. Ano, jako vlastník klubu a manažer se v českém fotbale pohybuji rok a půl. Od začátku se každopádně snažím veřejně vystupovat a zodpovídám nahlas všechny otázky, včetně nepříjemných. Dělám všechno pro to, aby mě lidi uvnitř fotbalu znali dostatečně. Mohu jim nabídnout své letité zkušenosti s manažováním financí uvnitř neziskového sektoru, a to včetně sportovních klubů.
Volební boj o pozici předsedy se jeví spíš jako půtka o rozdělení moci ve fotbale nežli jako nějaký velkolepý souboj idejí.
Souboj idejí to být nemůže vzhledem k tomu, že jediným, kdo s nějakou ideou přichází, jsem já.
Promiňte, ale všem uvízla v uších hlavně věta, že kandidujete proto, aby předsedou nebyl Miroslav Pelta. To je ta vaše idea?
V jednom rozhovoru pana Pelty jsem si přečetl, že chce být předsedou, protože je prý ješitný chlap. To mi tedy přijde jako hodně slabý důvod. Ano, řekl jsem, že nechci, aby vyhrál Pelta, protože v případě, že se to stane, nezmění se v českém fotbale vůbec nic, všechno bude pokračovat dál, včetně negativ. A já chci změny, to je ta moje idea.
Tak nám ty změny představte.
Jak už jsem deklaroval, chtěl bych být předsedou jen na ten rok a půl, do příští volební valné hromady. A to proto, abych připravil podmínky pro vstup silné osobnosti, která by pak český fotbal mohla posunout dál. Aby někdo takový přišel, je třeba zavést uvnitř fotbalu základní věci. Nastavit řídicí mechanismy tak, aby se zamezilo vlivům různých zájmových skupin, a zprofesionalizovat činnost svazu.
Můžete to poněkud rozšifrovat?
Lidé uvnitř asociace musí mít jasně rozdělenou zodpovědnost. Uvnitř výkonného výboru bych jeho členům přidělil příslušné gesce...
... jakoby ministerstva?
Přesně tak. Rozhodovali bychom stále jako celek, ale každý by měl tu svoji oblast, které by se věnoval více. Je třeba vytvořit moderní řídicí strukturu. Aby to nevypadalo jako dnes, když třeba jednoho zaměstnance svazu úkolují tři různí lidé a zadávají mu častokrát i protichůdné úkoly. Ti lidé nevědí, čí příkazy mají plnit, vládne atmosféra strachu. To musí skončit.