Šéf financí v Ostravě odstupuje. Sedl za volant opilý

Petra Sasínová
5. 8. 2008 13:54
Radim Berka odchází z klíčové funkce
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Po dvanácti letech v pozici vedoucího finančního odboru Magistrátu města Ostravy odchází jeden z nejvlivnějších úředníků třetího největšího města.

Radim Berka se dnes dopoledne dohodl s nadřízenými na svém odchodu, protože ho policisté přistihli, když řídil opilý. Dechová zkouška naměřila Berkovi téměř 1,7 promile alkoholu v krvi.

"Před chvílí jsme se s panem Berkou dohodli, že ukončí pracovní poměr na magistrátu k poslednímu srpnu," oznámil náměstek primátora Lukáš Ženatý z ODS. "Jeho funkce je klíčová a není možné, aby ji s takovým prohřeškem dál vykonával."

Samotný Radim Berka se dnes ke svému případu nevyjádřil. Už několik dní nezvedá mobilní telefon, ani pevnou linku a podle své asistentky je velmi zaneprázdněn.

Třiapadesátiletého úředníka přistihla policie při řízení v opilosti v noci z pátku 1. srpna při akci s názvem Síto. Orientační dechová zkouška ukázala přesně 1,67 promile alkoholu. Byl jedním z patnácti přistižených opilých řidičů a nadýchal nejvíce.

Rozbor krve zkoušku potvrdil

„V pondělí jsme ukončili prověřování případu, který jsme řešili ve zkráceném řízení. Předali jsme ho státnímu zastupitelství," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. „Muž je podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky, hrozí mu až jeden rok vězení."

Mluvčí Holčáková sdělila, že úředník se podrobil krevní zkoušce, která výsledky potvrdila.

Berka se opil ve svém volnu. Policejní akci natáčela i televize a když se informace dostala na veřejnost, náměstek primátora Lukáš Ženatý uvedl, že z hlediska pracovně-právního ho nemá zač postihovat.

Úředník pil také v zaměstnání

Hned však dodal, že by Berka měl zvážit setrvání ve funkci z morálních důvodů. „Situace je o to nepříjemnější, že pana Berku znám dvacet let," doplnil Ženatý.

A co Radim Berka? „Uznal, že udělal chybu, víc k tomu neřeknu," sdělil Lukáš Ženatý. Ten také potvrdil, že Berka měl asi před rokem  problém s alkoholem přímo na pracovišti. Přišel opilý na jednání zastupitelstva a několik měsíců za to nedostal osobní ohodnocení.

K soudu se případ zatím nedostal. „Pro přípravné řízení je lhůta čtrnáct dnů, lze ji i prodloužit," sdělil mluvčí okresního soudu v Ostravě Igor Krajdl.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Nejméně devět lidí zemřelo po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Nejméně devět lidí bylo v neděli zastřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy