Šéf ČOV: Bojkot her? Jen když Čína rozpoutá válku

Jakub Antoš
16. 5. 2008 12:50
Online s předsedou olympijského výboru Jiráskem
Foto: Ondřej Besperát

Online - Už za 84 dní začnou v Pekingu olympijské hry. Olympiáda v Číně vzbuzuje minimálně několik měsíců silné vášně.

Olympijskou pochodeň na její cestě světem do místa konání her - komunistické Číny - provázejí protesty obránců lidských práv, kteří poukazují na jejich drastické omezování ze strany čínské vlády. Jak by se k tamější situaci mělo postavit Česko?

"Bojkot olympiády si dovedu představit například v případě vypuknutí ozbrojeného konfliktu Číny s jinou zemí. Rozhodnutí by podle mého soudu muselo padnout v souladu s postojem OSN," vysvětlil svůj postoj v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Mezinárodní olympijský výbor přiklepl pořádání her komunistické Číně před mnoha lety. Až v posledním roce jsou ale hlasy volající v krajním případě i po bojkotu slyšitelnější. Tlaku veřejnosti i lidskoprávních organizací čelí také politici.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Hany Brixi ze Světové banky:
V čem Čína zklamala?

"Olympiáda nekryje žádné represe ani vraždy. Naopak pomohla dostat světu Čínu pod drobnohled a umožňuje to i dialog Číny s ostatním světem," argumentoval v další z odpovědí Jirásek.

Přečtěte si všechny odpovědi Milana Jiráska.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:04Autor: Jan

Otázka: Jak se srovná vaše svědomí s podporou kterou sportovci dělají diktátorskému režimu ? Paralela s OH z roku 1936 je zjevná . Podle mého názoru je morálně naprosto nepřijatelné se zůčastnit her v takové zemi . Co o tom soudíte? Nebo jde opravdu jenom o peníze ?! Je to ostudné !!

Milan Jirásek: Účasti na hrách sportovci nevyjadřují podporu čínské vládě, ale olympijské myšlence. Je zcela unikátní, že na olympiádě spolu žijí a soutěží sportovci, jejichž země nebo etnika jsou v konfliktu, mnohdy i ozbrojeném. To je unikátní příklad pro celý svět a pro politiky.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:05Autor: V. Stárek

Otázka: Proč Čína dostala OH když se teď snaží někteří je blokovat? Myslím že MOV by je měla prosazovat, sportovci politiku nesměrují.

Milan Jirásek: Souhlasím s vámi. Sportovci se nesmí stát rukojmími politiků.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:06Autor: Kája

Otázka: Myslíte si, že ten kdo tvrdí, že Olympiáda by neměla mít nic co dočinění s politikou, jen zavírá oči před před realitou a podmínkami, co panují v Číně?

Milan Jirásek: Politický dopad olympiády není prvoplánový. Jde především o setkání a sportovní zápolení nejlepších sportovců planety. Tento příklad má samozřejmě politický vliv a dá se i věřit, že bude mít příznivý vliv i na Čínu.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:08Autor: Karel

Otázka: Jak mohl MOV vůbec přidělit pořádání her takovému typu země? Působí to na mě dojmem úplatků ať už přímých nebo nepřímých formou například čínských investic do států, které ji podpoří. Má v takovém případě ještě MOV nějaký smysl? Já ho nevidím! Jak hlasoval ČOV?

Milan Jirásek: O přidělení práva pořádat rozhodují členové MOV. Volba je tajná. Z Čechů hlasoval jen Jan Železný, který v MOV reprezentuje Komisi aktivních sportovců MOV. Svou preferenci nesdělil.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:10Autor: rony

Otázka: V televizi jste řekl, že lidská práva v číně se zlepšují: Vám připadá 22 popravených denně (poslední údaj AI) málo? Měli by čeští sportovci v Číně dělat, že něco takového neexistuje?

Milan Jirásek: Čeští sportovci se samozřejmě mohou ke všemu svobodně vyjadřovat s výjimkou demonstrací politických postojů v olympijských prostorách. Jinak záleží jen na nich.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:12Autor: Olda

Otázka: Pripada mi absurdni, ze narodni olympijske vybory pristopi i na takove omezeni pro olympioniky, jako je zakaz barevneho pasku na zapesti. Dokazete si predstavit, co by Cinane museli udelat / vyzadovat, aby to primelo narodni olympijske vybory sve sportovce do Ciny nevyslat?

Milan Jirásek: Bojkot olympiády si dovedu představit například v případě vypuknutí ozbrojeného konfliktu Číny s jinou zemí. Rozhodnutí by podle mého soudu muselo padnout v souladu s postojem OSN.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:13Autor: Araj

Otázka: Dobrý den.
Osobně si myslím že když se jednou Číně OH
dali tak co ta šaskárna kolem.Lidská práva se neporušují jenom v číně. A dle mého názoru se OH nemají využívat k politickym cílům.Co myslíte. Přeji vám krásny den.Araj

Milan Jirásek: Souhlasím s Vaším postojem. Myslím, že olympiáda pomůže kultivaci Číny tak, jak pravděpodobně usuzovali členové MOV, kteří pro Peking hlasovali.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:14Autor: Tom

Otázka: Jste sportovec, politik nebo ekonom?

Milan Jirásek: Jsem celoživotní sportovec, amatérský. Povoláním lékař. Nejsem ani politik, ani ekonom.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:15Autor: Sam

Otázka: Kolik medaili ziskame? A nechci zadny vytacky ;-)

Milan Jirásek: Budu-li věštit, přijde mi, že bychom měli být spokojení s osmi medailemi. Při vzrůstající úrovni sportu ve světě, znamená udržení tohoto athénského výsledku velký úspěch.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:19Autor: Vašek

Otázka: Jak je možné, že olympijské hry vůbec dostala taková nedemokratická země jako je Čína? Je to síla peněz a úplatků? Dovedete si představit olympiádu v Iránu,na Kubě, v centrální Africe? Myslím ,že by měla většina dem. států hry bojkotovat, žádné vítězství nestojí za to, aby pomohlo krýt represe,vražd

Milan Jirásek: Olympiáda nekryje žádné represe an vraždy. Naopak pomohla dostat světu Čínu pod dronohled a umožňuje to i dialog Číny s ostatním světem. Olympiádu v zemích, které jste jmenoval, v současné době skutečně nedovedu představit a jistě by pro tyto země nehlasovali ani členové MOV. Přesto je jen tázkou času, kdy získá právo pořádat olympiádu i africké město. Tak jako nebylo možné ignorovat s olympijským poselstvím pětinu lidstva, tj Čínu, přijde na řadu zákonitě i africký kontinent.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:20Autor: Macoun

Otázka: Dobrý den, nepokusil byste se laskavě prosadit návrh na uspořádání příštích her postupně v Bělorusku, na Kubě, v Íránu, Lybii, Sýrii a Venezuele? Myslím, že by to olympijské myšlence velice prospělo. Mnoho zdaru!

Milan Jirásek: Viz předchozí odpověď.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:20Autor: Davidek

Otázka: Politika je o společnosti a jeho uspořádání, rozhodnutí zvolit pořádající zemi OH je politické. Olympijské hry jsou společenskou událostí a špičkoví sportovci jsou dotováni státem, tudíž se úzce týkají společnosti a politiky.Sportovci reprezentují svou zem i jeho politic.uspoř. Co si o tom myslíte?

Milan Jirásek: V podstatě s Vámi souhlasím.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:23Autor: Magiland

Otázka: Dobrý den,
zeptat se nechci na nic, Vás ne. Protože když jsem viděl záběr z tiskové konference , kde šéf českých olympioniků vyprávěl něco o tom, že dnes v Číně už není tak obvyklé, aby někoho odsoudili k trestu smrti, udělalo se mi nevolno. Je mi z Vás nanic, pane předsedo

Milan Jirásek: Pokud se nechcete na nic zeptat, nemohu odpovědět. Jen chci dodat, že jsem vycházel z analýzy tchajwanských analytiků, kteří konstatovali, že legislativy v Číně se posunuje dobrým směrem a že procedura, která může vést k vynesení rozsudku smrti, je korektnější. Nevím, proč se Vám z toho udělalo nevolno.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:25Autor: davs

Otázka: Dobrý den, co si myslíte o vhodnosti konání OH v Berlíne v roce 1936? V čem se liší situace v Německu 1936 a Cine 2008 z hlediska dodrzovani lidskych prav (obchod s organy politickych veznu, popravy, represe, svoboda slova). Dekuji

Milan Jirásek: Odsuzuji porušování lidských práv v Německu, Číně i kdekoliv ve světě. K berlínské olympiádě jen připomínám, že velmoci jednaly před, při i po olympiádě velmi vřele s Hitlerem a dokonce ještě v roce 1938 sjednali Mnichovskou dohodu. Těžko z toho obviňovat olympiádu.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:26Autor: Karel

Otázka: Chtěl bych se zeptat, nemyslíte si, že MOV se již definitivně zdiskretitovala pořadanim OH v Pekingu? Nestala se již karikaturou sebe sama, když veškeré olympijské ideály jsou evidentne ve vasem podani davno pryč? Muj nazor je ten, ze kdyz slysim slovni ekvilibristiku vaseho typu, chce se mi zvracet

Milan Jirásek: Chce-li se vám zvracet, ulevte si.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:26Autor: Nedbi

Otázka: Nechápu, proč pořád někdo chce, aby si sportovci hráli na politiky. Co s tím mají společného. Aby se mohli zúčastni olympijských her, musí mnoho let pořádně makat. Neznají nic jiného než trénink a spánek. Lidi, nepleťte si sport a politiku. Je mnoho nadnárodních organizací. Co dělají??

Milan Jirásek: Naprosto souhlasím.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:30Autor: martin

Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli ten tlak kolem olympiády není vlastně vydíráním sportovců, kteří se na olympiádu připravují několik let a poté by dopadli jako v Los Angeles 1984. Cítíte to podobně? přeji Vám krásný den!

Milan Jirásek: Čína byla přijata do OSN, je členem RB, má diplomatické vztahy prakticky se všemi zeměmi na světě. Její politické uspořádání a chování může být tedy jedině na programu všech politických orgánů, kterých se to týká. Co nevyřeší politika, chce se od sportovců. Sportovci dávají světu jasný příklad, že mohou respektovat své soupeře, ať už jsou jakéhokoliv názoru nebo původu. Ať si z toho politici vezmou příklad. Takže s Vámi souhlasím.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:33Autor: Zuzan

Otázka: Mám za to že olympijáda je samostatný sektor zábavního průmyslu tedy ochdod jako každý jiný. Když se čína otevírá obchodu (a obchod je obchod je jedno zda s vystoupením sportovců nebo se zbraněmi) pak asi je logické že zemi kde akce je chápeme jako zcela niormální. Nebo máte jiný názor

Milan Jirásek: Abych popsal svůj postoj k vývoji olympismu včetně i výrazné komercializace, vyžadovalo by to dlouhou odpověď. Analýzy ukazují, že svět si olympiádu žádá v současné podobě, což ovšem stojí peníze, které se nějak musí vydělat. Je to trochu začarovaný kruh. Jde ale o to, aby výnosy z olympiády, ať už hmotné nebo nehmotné převážily nad obchodní stránkou.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:35Autor: Josef Samek

Otázka: Je mi lito, kdyz vidim, kam se posunula myslenka olympijskych her od antiky po soucasnost. Ani tehdy nebylo vse idealni, ale... Pochybuju, ze by Rekove pristoupili na to, aby hry byly v Persii, ze je to jen sport. Domnivam se, ze OH mely kdysi vyssi myslenku nez jen sport, rekordy a slavu.

Milan Jirásek: Také já jsem stále trochu staromilec, ale myslím, že je potřeba respektovat realitu současného světa. Na druhé straně permanentně bojovat s tím, co olympijského ducha znevažuje.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:36Autor: AKUBES

Otázka: Nebylo by dobré, kdyby MOV oficiálně deklaroval to, co stejně všichni vědí, že totiž u dnešních olympyád už nejde o původní Coubertinovy myšlenky, ale o business?. Poté by nemusel čelit kritice ohledně pořádání v jakékoliv zemi.
Když ono se to s těmi ceremoniály a myšlenkami o tolik lépe zpeněžuje.

Milan Jirásek: Myslím, že už jsem odpověděl v předchozích vyjádřeních.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:37Autor: Nedbi

Otázka: Lidé milí, pokud chcete vyjádřit politický názor, tak nekupujte věci s Číny. Ale to asi nepůjde. Smiřte se s tím, že Čína je velmoc. V jiných zemích se ukamenovává za nevěru, sekají se končetiny za krádeže. Prostě všude je něco. Takže přeji všem sportovců hodně úspěchů, osobních rekordů a medailí.

Milan Jirásek: Děkuji za sportovce a jsem přesvědčen, že se budou hodně snažit.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:37Autor: Mao

Otázka: Drzim vam palce pane predsedo, budete na zahajeni mavat vlajkou MOV nebo vlajkou CIny. Pokud byste se nemohl rozhodnout, vemte si vlajku MOV a pretrete ji narudo. Co vy na to ?

Milan Jirásek: Na zahájení budu mávat českou vlajkou.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:39Autor: Lubomír Šalamoun

Otázka: Myslíte si opravdu, že OH , které mají presentovat přátelství a smysl pro fair play se mají konat v Číně ? Je přece nad nebe jasné, že tato země porušuje oboje . Jak přátelství, tak smysl pro fair hru. Je mi líto všech, kteří se zúčastní a podpoří tím ČLR , včetně sportovců.

Milan Jirásek: Olympijské hry přidělil Pekingu MOV v tajné demokratické volbě. To musíme respektovat. Zejména, když budou zahájeny již za pár měsíců. Připomínám, že hry nejsou přidělovány žádné vládě a žádnému režimu.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:40Autor: Lubomír Šalamoun

Otázka: Ale sportovci by zase neměli slepě podporovat úředníky MOV a jejich chyby . Chybou bylo přidělit olympiádu Číně.

Milan Jirásek: Viz předchozí odpověď. Připomínám, že většina členů MOV, kteří hlasovali, jsou bývalí slavní sportovci.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:42Autor: nitramt

Otázka: kolik mrtvych diky nedemokratickemu rezimu je potreba na bojkot olympiady?
a)1-10
b)10-1000
c)1000-1000 000
d)vice

prosim o odpoved ve forme jednoho pismene jakokoliv jina nebude relevantni

Milan Jirásek: Kladete mi absurdní otázku, kterou nemohu zodpovědět.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:43Autor: tazatel

Otázka: Dobry den, podporoval byste stejne OH napriklad v KLDR? Pchjongjang prece umi usporadat velka setkani a navic sportovci se nesmi stat rukojmimi politiku, souhlasite?

Milan Jirásek: Respektuji olympijskou chartu a demokratická pravidla volby, která uplatňuje MOV. A k přidělování OH dalším zemím jsem se už vyjadřoval.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:44Autor: Matějček

Otázka: Žádný režim v historii se nestal svobodnějším, když byl postaven do izolace, ba naopak. Myslím, že pořádání olympiády v Číně je dobrým krokem a naopak její bojkot by byl jen "výkřikem", který nic nezmění. Smutné je, že dnes o svobodu lidí nikomu nejde, jen o ní všichni planě hovoří, nemyslíte?

Milan Jirásek: Někomu o svobodu skutečně jde, jiným jen o zviditelnění.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:46Autor: P.Karas Praha

Otázka: Vážený pane předsedo,
v této chvíli řeší Čína velký problém po zemětřesení. OH jsou především (ze strany Číny)prezentací finančních schopností komunistů. Proč sportovci a to i naši, "netlačí" na větší finanční angažovanost Číny v řešení dopadů katastrofy ?

Milan Jirásek: Ze zpráv v médiích se dá usuzovat, že čínské úřady dělají pro zvládnutí následků katastrofy co mohou. Nemohu posoudit, zda se to dá vyjádřit mírou finanční angažovanosti, ale mám pocit, že o to v tuto chvíli skutečně nejde.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:49Autor: Ájina

Otázka: Myslíte, že setkávání sportovců, jak ho mám moc ráda i já, nemůže být poznamenáno nejen politikou, ale i tím, jak postupně spatřují světlo světa "tréninkové" metody v Číně?! Vždyť to jsou spíš koncentráky....

Milan Jirásek: Tvrdý trénink od dětství nebude asi jen doménou Číny. A myslím, že si nezadá například s přípravou dětí na cirkusovou artistiku. Osobně mě vadí snaha po vítězství za každou cenu, zejména za cenu ohrožování zdraví. Tomu se ale vrcholový sport těžko vyhne.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:49Autor: Lukáš

Otázka: Dobrý den, chystám se s přítelkyní do Číny. Kdyby mě začala štvát, mám připravenou Tibetskou vlajku - že bych s ní zamával, nechal se zabásnout a měl od ní na nějakej čas pokoj. Jedna věc mne trápí - nevíte, kolik let za to mohu dostat?

Milan Jirásek: To opravdu nevím.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:52Autor: Lukáš

Otázka: Dobrý den, co říkáte na to, že olympijskou pochodeň jako první uhasili Češi před OH 1936? Chystáme v tomto směru nějaké oslavy výročí tohoto hrdinského činu?

Milan Jirásek: Interpretace a ověření této události jsou nyní předmětem zkoumámí historiků.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:52Autor: Josef

Otázka: Olympiáda v Pekingu by se měla bojkotovat. Už samotné rozhodnutí MOV, uspořádat OH v Číně bylo chybou, což se stále více potvrzuje. Byly v tom velké peníze a MOV není nepodplatitelný. Důvod, proč jsem proti konání her v Číně není pouze kvůli Tibetu, ale pro celkový postoj Číny k lidským právům.

Milan Jirásek: Na to už jsem odpovídal.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:53Autor: rockba

Otázka: Změnte název Olympijské hry na Celosvětový veletrh sportovců a bude to pravdivé označení a účast i nejvyšších představitelů zemí zajištěná, co Vy na to?

Milan Jirásek: Rovněž jsem odpovídal. Snad by bylo dobré, kdyby politici uspořádali celosvětový politický festival mládeže.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:55Autor: E.Podzimková

Otázka: Ráda bych se zeptala pana Milana Jiráska, zda neví, jaká mezi sportovci převažuje nálada. Zda sportovci o otázce Číny přemýšlejí, nebo celou záležitost - tedy účast na Olympiádě berou pouze jako svou "práci", či vrchol, na který se dlouze připravují, tedy v debatě se neangažují...

Milan Jirásek: Je to otázka pro sportovce, nemohu za ně mluvit. Ale sami sportovci, kteří jsou členy Komise aktivních sportovců MOV, požadují, aby byli sportovci chráněni před nátlaky a vydíráním a tak jako existuje právo se svobodně vyjádřit, musí existovat i rovnocenné právo se nevyjadřovat.

Odpovězeno: 16. 05. | 09:56Autor: cnd

Otázka: Dobrý den,co říkáte tomu,že jsou duchovní v Tibetu stále mučeni elektrickým proudem? Zdrojem je pro mne kniha Peklo na zemi seriozního pražského nakladelství Dharmagaia, kniha pojednává o nepředstavitelném mučení politických vězňů v 90.letech. Nechci míchat se sportem,zajímá mne osobní názor.Děkuji

Milan Jirásek: Mučení jistě odsuzuji, a nejen elektrickým proudem.

Odpovězeno: 16. 05. | 10:03Autor: Lukas

Otázka: Čína bere olympiádu politicky, to je všem jasné.Chtějí její velkolepostí deklarovat pochybnou vyspělost a sílu.To MOV nevadí.Pokud bude chtít nějaký sportovec na stupních vítězů rozbalit tibetskou vlajku,je to pro Vás problém. Proč může komunistická Čína využívat olympiádu politicky a ostatní ne?

Milan Jirásek: Pro Čínu platí článek 51 Olympijské charty stejně jako pro účastníky OH. Nedovedu si představit,jak by vypadala olympiáda, kdyby na stupních vítězů sportovci navzájem proti sobě nebo proti různým zemím protestovali. Vždyť spolu také žijí v olympijské vesnici a názory na Čínu jsou v mnohých zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky jiné, než v euroatlantických zemích. To by se skutečně olympiáda mohla změnit v politický festival nebo i bojiště (Mnichov 1972).

Za otázky děkuji. Je někdy obtížné na složité problémy odpovídat jen v několika větách. Nic totiž není černobílé.

 

 

Právě se děje

Další zprávy