Hotovo! Hlásí Čína 100 dní před zapálením ohně

Martin Novák Martin Novák
30. 4. 2008 17:04
Mezinárodní olympijský výbor je nadmíru spokojen
Taneční představení před pekingským stadiónem u příležitostí oslav 100 dní, zbývajících do začátku olympiády.
Taneční představení před pekingským stadiónem u příležitostí oslav 100 dní, zbývajících do začátku olympiády. | Foto: Reuters

Peking - Jen sto dní zbývá do té chvíle, než olympijský oheň dorazí na velký stadión známý jako Ptačí hnízdo a v Pekingu začnou olympijské hry.

Už teď se zdá být jisté, že půjde o hry výjimečné.

Jednak tím, že se konají v totalitní zemi, která čelí kvůli porušování lidských práv ve světě značné kritice.

Ovšem i tím, že všechna sportoviště a infrastruktura jsou podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) velmi dobře připraveny. Nebýt problémů se smogem, olympiáda by asi mohla začít už zítra.

Blogeři o OH v Číně

Foto: Aktuálně.cz
Václav Klaus: Tibet, stádo a komunismus
Foto: Aktuálně.cz
Pavel Bém: Tibetské perspektivy

Oheň už je v Číně

Odpočítávání poslední stovky dní Peking oslavil běžeckým závodem deseti tisíc lidí. Olympijská pochodeň mezitím začala svoji čínskou pouť v Hongkongu.

MOV má pro Číňany jen slova chvály. Prohlédl všech více než třicet sportovišť a neshledal žádné vážné chyby a nedostatky.

Čína dala na výstavbu olympijské vesnice s sportovišť čtyřicet miliard dolarů, včetně nového letištního terminálu a nových stanic metra.

Hnízdo a kostka 

Vrcholnými stavbami olympiády mají být dva projekty: hlavní stadión Ptačí hnízdo pro 91 tisíc diváků a stadión nazvaný Vodní kostka, kde se uskuteční plavecké soutěže.

Příprava je lepší, než byla před čtyřmi roky v Aténách, kde organizátoři finišovali se stavebními a přípravnými pracemi téměř až do poslední chvíle.

Problémem ale zůstává kvalita vzduchu. I přes rozsáhlá opatření - zákaz staveb v době olympiády, uzavření řady továren, omezení automobilového provozu a rozšíření zákazu kouření - se zřejmě čínská metropole nedokáže dostatečně zbavit smogu.

Nadále trvá hrozba, že některé sportovní disciplíny budou muset být odkládány podle aktuální čistoty životního prostředí ve městě.

Optimistická očekávání ale krotí protesty proti politice čínské vlády v Tibetu, stejně tak jako proti umlčování disidentů a násilnému vystěhovávání lidí, jejichž domy a byty musely ustoupit olympijské výstavbě.

MOV: Nezvyšujte hlas

Vypadá to, že řada politiků v rozporu se zvyklostmi nedorazí na zahajovací ceremoniál, i když se protesty proti porušování lidských práv v Číně soustřeďují víceméně pouze na Evropu a USA.

Mezinárodní olympijský výbor Peking hájí.

Protesty proti olympiádě se konaly i před čínským velvyslanectvím v Praze.
Protesty proti olympiádě se konaly i před čínským velvyslanectvím v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

"Když zvýšíte hlas, nic od Číny nezískáte," vzkázal kritikům režimu předseda MOV Jacques Rogge.

Protesty provázející trasu olympijské pochodně v Paříži, Londýně a San Francisku vyvolaly v Číně demonstrace proti Evropanům a Američanům. Terčem zloby byla především Francie a objevily se výzvy k bojkotu francouzské sítě supermarketů Carrefour.

Vláda ale tvrdí, že v době samotných her mezi 8. a 24. srpnem nebude prostor pro žádné nepřátelství a Čína ukáže všem cizincům vlídnou tvář.

"Číňané nemají žádné protizápadní cítění. Pouze žádají objektivní a férové informace západních médií o dění v zemi," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Liu Jianchao.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy