Praha - Lidé mají pod pokutou povinnost zúčastnit se sčítání lidu, stát jim však účast komplikuje.
Množí se případy, kdy komisaři, kteří si s lidmi domluvili schůzku, v termínu nepřišli a o změně nedali vědět vůbec - nebo jen několik hodin předem.
Podobné situace se staly na několika místech v Praze i jinde v republice. Potíže hlásili lidé z pražských částí Zličín, Prosek či Uhříněves. Potíže měli lidé s některými komisaři i v Teplicích nebo v Královéhradeckém kraji.
Aktuálně.cz jako příklad za všechny registruje zkušenost ženy z Uhříněvsi, za níž komisařka v uvedeném termínu nepřišla. Z práce v centru Prahy se musela tato žena uvolnit, aby byla na čtvrtou hodinu doma. Na komisařku marně čekala do šesti.
"Pak přítel našel ve schránce lístek, že nastal problém a schůzka se odkládá na sobotu. Ještě ráno ale ve schránce nic nebylo, kontrolovala jsem ji," popisuje svou zkušenost.
"Musela jsem se vrátit zpět do práce. Takže to jsou dvě zbytečné cesty mezi centrem Prahy a Uhříněvsí a ještě jsem přišla o peníze za čtyři hodiny v práci. Když se sčítání nezúčastním, hrozí mi pokuta, ale tohle se klidně stát může?," ptá se tato žena, která sdělila redakci své křestní jméno Michaela.
Ohlásí se a nepřijde
Stejně dopadl i další čtenář Aktuálně.cz z Prahy 2. "Sčítací komisař naší slavné pošty se papírkem ohlásí, určí datum a hodinu a nepřijde! V našem domě zbytečně čekalo asi 40 nájemníků, vedle podobně. Že by se někdo omluvil, nechal vzkaz v domě? Ani nápad!"
Lidé s touto zkušeností by teoreticky mohli uspět i s právním vymáháním částek za dopravné nebo ušlý zisk či výdělek. "Dovedu si to představit, ale my bychom v těch sporech figurovali jen jako iniciátor akce, službu jsme si ale objednali u České pošty," říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.
Česká pošta, z jejíchž řad komisaři jsou, problémy přiznala.
Některé komisaře chce vyměnit. Někde lidé oproti slibům zatím nedostali do schránky ani první informační leták o sčítání. "To jsou jednotlivci, nejsou to celé ulice nebo domy," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.
Posílena by měla být i informační linka sčítání lidu, na kterou se téměř nedá dovolat. Během úterka na ni volalo téměř šedesát tisíc lidí. Často právě kvůli tomu, aby změnili termín schůzky s komisařem.
Schůzky jsou většinou naplánovány ve všední dny mezi čtvrtou a šestou, po pracovní době zaměstnanců pošty. Pro mnoho lidí, zvlášť ve velkých městech, je to ale i tak příliš brzy. Víkendové termíny, na které se schůzky většinou přesouvají, zase komplikují jarní prázdniny, které právě v některých částech republiky probíhají.
Když problémy přetrvají, pošta nevydělá
"Problémy nejsou plošné a na jejich řešení pošta pracuje. Problém byl v tom, že někteří komisaři neměli v den schůzek připravené předtištěné formuláře pro všechny domácnosti, kde si sjednali schůzku. To se samozřejmě nesmí stávat," řekl Stanislav Drápal.
Statistický úřad má ve smlouvě s Českou poštou klauzuli o platbě za kvalitu, která zaručuje, že pokud by sčítání neprobíhalo dobře, pošta nedostane významnou část odměny.
"Nás by ale takové slevy moc netěšily, potřebujeme mít kvalitní data. Když je nedostaneme od pošty, budou je muset dodatečně shánět naši lidé," dodal Drápal.
Svoje sčítací formuláře by měli mít všichni občané u sebe do 25. března. V noci z pětadvacátého na šestadvacátého března je totiž pro sčítání takzvaný rozhodný termín. To znamená, že statistiky zajímá stav věcí právě v tento okamžik.