Praha - Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. Řekl to čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který zároveň Zemana kritizoval za jeho výroky při návštěvě Ruska či za jeho tvrzení, že nevede kampaň za své znovuzvolení. Jako o vhodném kandidátovi do prezidentského úřadu mluvil o bývalém velvyslanci Pavlu Fischerovi.
V poslední době se objevily spekulace o Zemanově zdravotním stavu a Schwarzenberg doufá v to, že to bude mít jistý vliv i na rozhodování voličů. "Lidé by si měli uvědomit, že nejenom fyzický stav, což je očividné, je důvod k zamyšlení, ale především také jistá změna osobnosti," řekl. "Já ho znám už 20 let a on se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé používání návykových látek odstraňuje zábrany," uvedl s tím, že to považuje za velký problém.
Schwarzenberg, který proti Zemanovi kandidoval na prezidenta před pěti lety, kritizoval například chování hlavy státu při současné návštěvě Ruska. "Co se tam říkalo, je bohužel trapné. Odmítnutí tlumočení s poznámkou, že čeští novináři by měli umět rusky, to bychom se přímo vraceli do roku 1969, do normalizace," řekl.
Za směšné pak označil Zemanovo srovnání ekonomického významu Ruska a Francie pro české exportéry, které prezident pronesl v souvislosti s velikostí podnikatelské mise, která ho doprovází. "On to jenom srovnává podle počtu lidí, které sám pozval do letadla. Náš export do Francie je o tolikrát vyšší než do Ruské federace, že tvrzení, že je Rusko pro nás důležitější, je směšné," řekl. Podle informací ministerstva zahraničí je Francie z hlediska objemu obchodu pro Česko čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem, Rusko je na 13. místě.
Prezidentovy výroky v Rusku ale podle Schwarzenberga mohou Zemanovi pomoci ve snaze o znovuzvolení. "Budou ho volit jak staří přívrženci Ruska v rámci KSČM, tak noví přátelé Ruska z SPD, tak obdivovatelé Putinova režimu. Tím jistě nějaké sympatie získá. Bezčetní ruští trollové, kteří pracují v České republice, mu budou také pomáhat," řekl.
Hlavu státu Schwarzenberg kritizoval také za její výroky o tom, že za své znovuzvolení nepovede kampaň. Připomněl v této souvislosti Zemanovy pravidelné návštěvy jednotlivých krajů. "Je mi to líto, ale pan prezident má k pravdě odtažitý vztah, když poté, co dva roky dělal intenzivní kampaň ve všech krajích, tvrdí, že nedělá kampaň. To je opravdu směšné tvrzení," řekl.
Koho bude sám v lednu volit za prezidenta, Schwarzenberg neřekl, za kvalitního kandidáta ale označil Fischera. Připomněl, že se s ním zná ze svého působení v diplomacii. "Zajisté by to byl velice vhodný kandidát. Otázka je, jestli získá dostatečnou podporu, aby se dostal do druhého kola, ale že je to velice vhodný kandidát, o tom nebudiž pochyb," řekl Schwarzenberg.
Silná strana vůdcovského typu s extremisty
Vláda hnutí ANO, která by se opírala o SPD a KSČM, by byla pro českou politickou kulturu horší než opoziční smlouva, kterou v roce 1998 uzavřely ČSSD a ODS. Podle Schwarzenberga by taková vláda poškodila pověst země, i když je přesvědčen o tom, že by kabinet nevyvedl Česko z Evropské unie ani ze Severoatlantické aliance.
"Pamatujete na žalostný výsledek české politické kultury časů opoziční smlouvy? Ale s odpuštěním, to tehdy byly aspoň dvě demokratické strany. Teď se spojí silná strana vůdcovského typu s extremisty," řekl Schwarzenberg o možné spolupráci ANO s SPD a KSČM. Pravicové strany o vzniku takové spolupráce mluví na základě středečního hlasování o předsedovi mandátového a imunitního výboru sněmovny, kterým byl hlasy ANO, SPD a KSČM zvolen Stanislav Grospič (KSČM).
Schwarzenberg řekl, že spolupráci ANO s komunisty a s hnutím Tomia Okamury nečekal. "Já jsem přece jenom doufal, že jsme se z 20. století poučili. Zdá se, že ještě ne dostatečně," řekl. Jinde v Evropě by podle něj podobná spolupráce nebyla možná. "Jinde by demonstrace svrhly takovou vládu během týdne. Očividně my sneseme všechno," řekl.
Podle Schwarzenberga se Češi staví velmi cynicky k politice a předpokládají, že všichni politici jsou korupčníci. "A tudíž nedělají už rozdíl mezi demokratickými politiky a nedemokratickými politiky. Asi jsme už po 20 letech zapomněli, co jsme zažili ve 20. století. To je to smutné. Mě to znepokojuje a obávám se o budoucnost naší republiky, o budoucnost našeho národa," řekl.
Spolupráce ANO, SPD a KSČM ale podle něj nepovede k vystoupení Česka z EU nebo z NATO, i když SPD prosazuje referendum o odchodu z Unie a komunisté usilují o český odchod z aliance, nebo dokonce o její úplné zrušení. "Přece jenom je i v hnutí ANO dostatek rozumných poslanců, kteří by tomu s opozicí zabránili. Ale jen mluvit o tom, dělat takové temné náznaky a hrát si s tou myšlenkou nám nekonečně škodí. Pověst naší země se ničí, záměrně," řekl Schwarzenberg.