Byly v mašličkách, pak "nepřípustné". Teď Česko věří, že izraelské radary v NATO vyjedná

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 15. 6. 2018 9:53
Už v roce 2012 se české ministerstvo obrany začalo seriózně zabývat otázkou pořízení moderních radarů protivzdušné obrany. Šest let poté přístroje klíčové pro ochranu republiky vojáci nemají. Připomeňte si milníky výběru radarů včetně nečekaných obratů, které přišly i v rozmezí pouhých dvou dnů.
Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila 22. prosince 21. základnu taktického letectva v Čáslavi.
Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila 22. prosince 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. | Foto: ČTK

"Extrémně závažné nálezy" a vyšetřování

Ministryně obrany se v květnu stala terčem kritiky, mimo jiné kvůli nevysvětlenému odvolání šéfa Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře v novičokové aféře či kvůli snímku jejího psa na hrobu Neznámého vojína.

Pak přešla do protiútoku, jehož součástí bylo i oznámení, že v souvislosti s tříapůlmiliardovou radarovou zakázkou zjistila inspekce ministryně obrany "extrémně závažné nálezy", kvůli nimž se Šlechtová obrátila na Vojenskou policii. Ministryně byla následně předvolána k výslechu jako svědek.

"Právníka si hradím sama," prohlásila ministryně na setkání s několika novináři, které se v této době konalo. A velmi ostře se ohradila proti jen napůl vážně míněné zmínce, zda ji chození k výslechům "baví".

Podle jednoho z bývalých vysokých činitelů ministerstva obrany přitom resort už léta věděl, že se zapojením izraelských radarů bude problém. Vyjádření ministryně Šlechtové k této otázce redakce Aktuálně.cz zjišťuje.

Záležitost má ještě jeden širší rozměr: jak počátkem května informoval deník Aktuálně.cz, exministr obrany Martin Stropnický, za jehož vedení resort zakázku na izraelské radary připravil, by se měl stát novým velvyslancem v Izraeli. Jeho nové působiště už schválila vláda, nyní se čeká na rozhodnutí izraelské strany, zda nového ambasadora přijme.

 

Právě se děje

Další zprávy