"Extrémně závažné nálezy" a vyšetřování
Ministryně obrany se v květnu stala terčem kritiky, mimo jiné kvůli nevysvětlenému odvolání šéfa Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře v novičokové aféře či kvůli snímku jejího psa na hrobu Neznámého vojína.
Pak přešla do protiútoku, jehož součástí bylo i oznámení, že v souvislosti s tříapůlmiliardovou radarovou zakázkou zjistila inspekce ministryně obrany "extrémně závažné nálezy", kvůli nimž se Šlechtová obrátila na Vojenskou policii. Ministryně byla následně předvolána k výslechu jako svědek.
"Právníka si hradím sama," prohlásila ministryně na setkání s několika novináři, které se v této době konalo. A velmi ostře se ohradila proti jen napůl vážně míněné zmínce, zda ji chození k výslechům "baví".
Podle jednoho z bývalých vysokých činitelů ministerstva obrany přitom resort už léta věděl, že se zapojením izraelských radarů bude problém. Vyjádření ministryně Šlechtové k této otázce redakce Aktuálně.cz zjišťuje.
Záležitost má ještě jeden širší rozměr: jak počátkem května informoval deník Aktuálně.cz, exministr obrany Martin Stropnický, za jehož vedení resort zakázku na izraelské radary připravil, by se měl stát novým velvyslancem v Izraeli. Jeho nové působiště už schválila vláda, nyní se čeká na rozhodnutí izraelské strany, zda nového ambasadora přijme.