Stropnický skončí v politice, bude velvyslancem v Izraeli. Jeho nové působení schválila vláda

Lukáš Prchal Ondřej Houska Lukáš Prchal, Ondřej Houska
4. 5. 2018 16:44
Martin Stropnický skončí ve vysoké politice a vrátí se do diplomacie. Stane se velvyslancem v Izraeli. Aktuálně.cz to potvrdily čtyři zdroje z hnutí ANO a vlády. "Ano, bude velvyslancem v Izraeli. Stropnický se rozhodl sám, bylo to jeho rozhodnutí, že už nechce být ministr," potvrdil jeden ze členů vlády v demisi. Podle zdroje je o všem informován i prezident Miloš Zeman, který s jeho jmenováním nemá problém.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Jedna z hlavních tváří hnutí ANO a současně ministr zahraničních věcí Martin Stropnický se stane velvyslancem v Izraeli. Současně také skončí v politice. Jeho nové působiště schválila vláda na svém nedávném zasedání.

Informaci online deníku Aktuálně.cz potvrdily čtyři zdroje z hnutí ANO a vlády. "Až skončí jako ministr, což oznámí brzy, stane se velvyslancem," řekl redakci jeden z vládních zdrojů.

Sám ministr Stropnický informace nepopřel. "Jestli někam pojedu, nebo dokonce kam - v tom se musíte spokojit se svými zdroji. Nebudu to komentovat," napsal Aktuálně.cz ministr.

O jeho možném návratu do diplomacie, kde působil už v devadesátých letech, se ale spekulovalo delší dobu.

"Ano, bude velvyslancem v Izraeli. Stropnický se rozhodl sám, bylo to jeho rozhodnutí, že už nechce být ministr," potvrdil jeden ze členů vlády v demisi, podle kterého je o všem informován i prezident Miloš Zeman. Ten podle zdroje se jmenováním Stropnického velvyslancem nemá problém.

Martin Stropnický chce podle vládních zdrojů navíc brzy oznámit svůj definitivní konec v politice. O tom se ve vysokých patrech hnutí ANO začalo mluvit před několika měsíci.

Už před časem bylo jasné, že Stropnický v čele resortu nebude stát dlouho. Ministerstvo zahraničí bylo přislíbeno sociálním demokratům a Stropnického zájem o návrat do diplomacie veřejně zmínil i sám prezident.

"Martin Stropnický, pokud jsem správně informován, má sám zájem z této funkce (ministra zahraničí) odejít a rád by se stal velvyslancem," prohlásil před dvěma týdny prezident Miloš Zeman.

V čele hnutí ANO tak skončí již druhá známá tvář ANO. Na začátku dubna svůj odchod z politiky oznámil Stropnického kolega Robert Pelikán, který v rozhovoru pro Aktuálně.cz oznámil, že jeho liberální názory začaly být v hnutí ANO menšinové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy