Praha - Loni v prosinci, ve svém prvním rozhovoru pro české média, nový americký velvyslanec v Praze Stephen King řekl, že chce do České republiky přivést významné představitele americké politiky a společenského života.
A ve své první volbě zamířil velvyslanec velmi vysoko. Na jeho osobní pozvání v neděli do Česka na pětidenní návštěvu dorazil předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan, který je třetím nejvyšším ústavním činitelem Spojených států.
Navzdory svému mládí je osmačtyřicetiletý Paul Ryan jednou z nejvýraznějších tváří Republikánské strany. V prezidentských volbách 2012 si ho republikánský kandidát Mitt Romney k sobě vybral jako kandidáta na viceprezidenta.
Ryan do Prahy přijel se svojí rodinnou a jeho cesta je soukromá. Dva dny, pondělí a úterý, si ovšem Paul Ryan vyhradil na pracovní program. Jeho pobyt tak dostal charakter nejdůležitější návštěvy amerického politika v Česku od návštěvy tehdejšího prezidenta Baracka Obamy v roce 2010.
Ještě o dva roky později byla v Česku tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová, ale této funkci je pozice šéfa sněmovny v americké ústavní hierarchii nadřazena.
V pondělí Paul Ryan navštívil americké velvyslanectví a poskytl rozhovor Rádiu Svobodná Evropa. Nejdůležitějším bodem tohoto dne ovšem byla jeho pracovní schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), k níž došlo v poledne.
V úterý Ryana čekají jednání v obou komorách parlamentu. V Poslanecké sněmovně přednese projev, který se bude tematicky vázat ke 100. výročí vzniku Československa, u jehož založení stál i americký prezident Woodrow Wilson.
Historický projev
Bude to poprvé, kdy takto k české sněmovně, svolané speciálně k této příležitosti, promluví zahraniční politik. Součástí Ryanova projevu by měla být i česko-americká deklarace, hlásící se k odkazu 100 let vztahů mezi Prahou a Washingtonem.
V Senátu pak Ryan vystoupí jako hlavní řečník na konferenci nazvané Role Spojených států v evropské bezpečnostní architektuře - 100 let poté. Což opět odkazuje na roli USA při vzniku Československa.
Na konferenci vedle Ryana kromě jiných promluví například předseda Senátu Milan Štěch, ministr zahraničí Martin Stropnický, americký velvyslanec Stephen King či Edita Hrdá, která vede v kanceláři šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové sekci amerických vztahů.
V úterý odpoledne by pak měl Paul Ryan ještě stihnout informační schůzku o prioritách české zahraniční politiky, kterou organizuje zdejší ministerstvo zahraničí.
Na Hrad ne
Ve výčtu plánovaných setkání ovšem chybí schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. Američané ji Hradu nabídli, prezident však odmítl. Podle českých diplomatických zdrojů proto, že Zeman se cítí dotčen tím, že americký prezident Donald Trump mu nepoblahopřál k obhajobě prezidentského úřadu.
"Zeman prostě trucuje," uvedl jeden z vysokých českých diplomatů, který je s problematikou česko-amerických vztahů dobře seznámen.
Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, jak už řekl před víkendem českým médiím, si Miloš Zeman šetří "výsadu prvního kontaktu se zahraničím po svém zvolení pro Slovensko, kam pojede i na první zahraniční návštěvu".
Důležitou, byť méně oficiální součástí Ryanova pracovního programu, bude v úterý dopoledne, ještě před jeho vystoupením v parlamentu, debata se studenty a akademiky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Původně se měla debata odehrát přímo na univerzitě, z bezpečnostních důvodů byla přesunuta do Senátu.
Předchozím nejvyšším ústavním činitelem Spojených států, který oficiálně navštívil Českou republiku, byl prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů.
Oba státníci tehdy bilaterálně jednali i s hlavou českého státu Václavem Klausem.
Na příjezdu Paula Ryana má osobní zásluhu velvyslanec Stephen King. Oba muže sice dělí jedna generace, ale zároveň je pojí dlouholeté přátelství.
Jejich rodiny bydlí nejen ve stejném městě Janesville ve Wisconsinu, ale doslova v jedné čtvrti. Ryanův starší bratr společně se Stephenem Kingem podnikali.
A sám Paul Ryan jako mladík pomáhal Kingovi v roce 1988 v jeho neúspěšné kampani do amerického Senátu. A King mu to za deset let vrátil, když mu v roce 1998 pomáhal s jeho kampaní - tentokrát úspěšnou - do Kongresu.