Místopředseda Senátu Růžička mění klub. Opouští Starosty a přechází k ODS a TOP 09

Dominika Hromková Dominika Hromková
3. 10. 2022 18:10
Dosavadní místopředseda Senátu Jiří Růžička, který letos obhájil svůj mandát už v 1. kole, opouští klub Starostů a nezávislých a přechází do společné frakce ODS a TOP 09. Ta i díky tomuto přestupu může mít až 35 senátorů, což ji dělá výrazně nejpočetnější. Druhý nejsilnější klub, Starostové a nezávislí, budou mít 19 senátorů.
Senátor Jiří Růžička
Senátor Jiří Růžička | Foto: ČTK

Čtyřiasedmdesátiletý Růžička vyhrál v obvodu Praha 6 už v prvním kole, když získal mírně nad 50 procent hlasů. Do Senátu ho navrhla TOP 09 a Růžička se nyní přidá k ostatním senátorům zvoleným za tuto stranu do klubu, který mají společně s ODS. "Neodcházím z klubu STAN kvůli ideovým rozporům. Jen je politicky neúnosné být už podruhé nominant TOP 09 a být v jiném klubu," vysvětlil. 

Mapa výsledků senátních voleb v roce 2022.
Mapa výsledků senátních voleb v roce 2022. | Foto: Aktuálně.cz

Do klubu STAN vstoupil Růžička před šesti lety, protože v něm byli i ostatní členové TOP 09. Ti se postupně odpojili a přešli k ODS. Růžička zůstal, protože podle svých slov chtěl "dokončit volební misi tam, kde ji začal". Frakci mění až po svém znovuzvolení. 

Klub ODS a TOP 09 nyní může mít v 81členném Senátu až 35 členů. Dosud jich měl 27. Kromě Růžičky ho po volbách posílí také kardiochirurg Jan Pirk, navržený taktéž za TOP 09, a kandidáti ODS - Tomáš Töpfer, ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek, starostka středočeské obce Hlavenec Jarmila Smotlachová a dosavadní pražská radní Hana Kordová Marvanová.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová už oznámila, že do společného klubu ODS a TOP 09 vstoupí také primátor Mostu Jan Paparega, který kandidoval za lokální uskupení ProMost. Připojit by se mohl i šéf jihočeské záchranky Marek Slabý, jehož koalice Spolu podporovala.

Zatímco pro ODS a TOP 09 dopadly volby úspěchem, pro STAN, který má v Senátu druhou nejsilnější frakci, skončily nezdarem. Mandát obhájil pouze Michael Canov na Liberecku a po ztrátě Růžičky bude mít klub Starostů 19 členů, dosud jich měl 24. 

Síla klubů má vliv i na rozložení pozic ve vedení horní komory parlamentu. Lze proto očekávat, že předsedou i nadále zůstane Miloš Vystrčil (ODS), který se po sečtení hlasů nechal slyšet, že by rád v této funkci pokračoval. Růžička by chtěl setrvat na postu prvního místopředsedy. "Přál bych si jím zůstat, protože se mi s Milošem Vystrčilem výborně spolupracovalo," řekl Růžička.

První schůze, při níž noví členové Senátu složí slib, je v plánu 2. listopadu. Podle Růžičky by se v tento den mohlo volit i vedení. 

Svůj vlastní klub by mohlo poprvé v historii založit také hnutí ANO, které bude mít pět senátorů, nutných pro jeho vznik. Dosud byli jeho zástupci se senátory ČSSD v klubu Proregion. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy