Rusnok se kaje za řeči o Mandelovi: Bylo to nevhodné

Domácí Domácí
7. 12. 2013 13:25
Vole, třepu se, ať tam nemusím jet, svěřoval se premiér ministrovi obrany.
Jiří Rusnok ve sněmovně.
Jiří Rusnok ve sněmovně. | Foto: Reuters

Praha - Premiér Jiří Rusnok se kaje. Redakci Aktuálně.cz zaslal slova omluvy za nepatřičené výroky, které řekl během rozhovoru s ministrem obrany Vlastimilem Pickem ve sněmovně. Oba muži řešili skon neohroženého bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely.

Jejich soukromý páteční rozhovor na půdě sněmovny zachytilo streamové vysílání ČT 24.

Zřetelně bylo slyšet, jak Rusnok nadává, že se mu do Jihoafrické republiky na pohřeb světově oceňované osobnosti nechce. "Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli tam ještě nebudu muset jet," svěřuje se ministrovi obrany Vlastimilu Pickovi. " To je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím."

Picek mu doporučuje speciál, načež se Rusnok řečnicky ptá, kdo to zaplatí. "Já to zaplatím," hlásí se k vyslání vládního speciálu ministr obrany. Letošní rozpočet to prý unese.

Načež oba velmi nelichotivě hodnotí zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Z rozhovoru je patrné, že by do JAR nejraději vyslali jeho, jenže: "Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla?," ptá se Picek.

Způsob, jakým se spolu členové Rusnokova týmu bavili, pak kritizoval možný příští premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Člověka překvapí, na jaké úrovni se členové vlády baví," řekl.

Rusnok: Omlouvám se, prosinec je pro mě náročný

"Za ta slova se omlouvám. Nebylo to správné se takto vyjadřovat v souvislosti s úmrtím Nelsona Mandely a mrzí mě to," sdělil premiér v demisi Rusnok deníku Aktuálně.cz s tím, že prosinec je pro něj obzvlášť hektický.

"Sladit pracovní program s nečekanými událostmi je ve funkci předsedy vlády kouzlení s časem a protože je prosinec vzhledem k nadcházejícím svátkům fakticky nejkratší měsíc v roce, vše se koncentruje na tři týdny," vysvětloval. "Účast zástupce České republiky na pohřbu významného prezidenta Jihoafrické republiky vyřešíme v následujících dnech, abychom důstojně uctili památku muže, který je symbolem boje za lidská práva, svobodu a rovnoprávnost," uzavřel už o poznání vhodnějšími slovy Rusnok.

Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely.
Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely. | Video: Aktuálně.cz

Rozhovor jsme pro vás přepsali:

Jiří Rusnok: Ty vole. Teď eště zas zemřel Mandela.

Vlastimil Picek: Vole, kdo tam pojede?

Rusnok: Já doufám, že prezident. Ty vole, já se úplně třepu, abych tam nemusel jet.

Picek: Protože voni to dělaj tak do těch desíti dnů.

Rusnok: Čtrnáctýho v sobotu to je. Já mám ještě nějakej oběd, pak mám večeři. Jo. Pak máme večeři. Takže já, vole, jsem ve strachu, jestli ještě nebudu muset jet tam. Vůbec se mi tam nechce. Vůbec. Pak mám devatenáctýho zase Brusel. Ale Mandela. To je zase průser. Ty vole, já nevim, dyť ještě ale. To je dálka jako prase, to bych tam musel nějakou linkou, nebo něčím.

Picek: Ale né, speciál.

Rusnok: Ty vole, kdo to zaplatí?

Picek: Já to zaplatím. Tak rozpočet letos to zvládne. Ale...

Rusnok: Je to hrozný. Hele, já doufám, že Miloš je nažhavenej, že chce někam jet a že pojede. Oni doktoři mu budou určitě říkat, ať tam nejede.

Picek: Můžeš mi říct, jak vyleze do těch schodů do toho letadla?

Rusnok: No já nevím.

Jan Fischer: Vždyť on má problémy se schodama. Ještě tam bude nějaký průser, člověče.

Rusnok: Ale, prosim tě. To nemá hloubku. Dyť zrušil cestu do Paříže dvacátýho.

Picek: Tam taky nepoletí?

Rusnok: Tak asi nepoletí, tak je to v prdeli... Tak Štěch.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého blízkého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k předčasným volbám. Prezident dekretem zároveň rozpustil parlament a vypsal nové volby na 11. července, oznámily tiskové agentury.

Jednašedesátiletý Janev byl vicepremiérem a ministrem obrany v kabinetu, který Radev jmenoval v roce 2017, připomněla agentura Reuters. Hlavním úkolem dočasné vlády bude zvládnout pandemii covidu-19 a zajistit čestné volby, dodala.

V Bulharsku se konaly parlamentní volby 4. dubna a výsledkem byl velmi rozdrobený zákonodárný sbor. Sestavit novou vládu se nepodařilo.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy