Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.
Nezbytným předpokladem vydání Nikulina do USA byl souhlas ministra spravedlnosti. Pelikán vydání povolil 29. března 2018, přestože česká justice v té době ještě ve fázi kasační stížnosti řešila Nikulinův případný nárok na azyl. Ústavní soud se proto následně Rusa zastal, a to přesto, že muž nakonec azyl nezískal.
"Můj klient Jevgenij Nikulin uplatnil u ministerstva spravedlnosti svůj nárok na náhradu nemajetkové újmy způsobené nezákonným rozhodnutím ministerstva spravedlnosti," sdělil nyní jeho advokát Martin Sadílek.
"Co se týká Jevgenije Aleksandroviče Nikulina, v současné době je celá věc ve fázi počáteční analýzy," doplnil mluvčí ministerstva. Úřad má na vyřízení žádosti půlroční lhůtu.
O Nikulinovo vydání neúspěšně usilovalo i Rusko, a to kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (80 tisíc korun) spáchané v roce 2009. Kolize obou žádostí vyvolávala politické pnutí na mezinárodní i domácí scéně.
Nikulinovo vydání do USA ocenilo americké velvyslanectví v Praze, naopak ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Pelikánův krok podkopává základy česko-ruské spolupráce. Kritika zazněla také od prezidenta Miloše Zemana.
Začátek Nikulinova procesu stanovil soud v kalifornském San Francisku předběžně na 13. ledna příštího roku. V případě uznání viny muži hrozí až 30 let vězení.