Rusko šíří dezinformace a chce podkopat naše spojenectví, řekl ve sněmovně třetí muž USA Ryan

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2018 19:20
Ocenil přitom pondělní rozhodnutí české vlády vyhostit tři ruské diplomaty jako výraz solidarity po chemickém útoku v Británii.
Paul Ryan. | Video: DVTV

Praha - Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v úterý v české sněmovně odsoudil Rusko, které podle něj šíří dezinformace a snaží se podkopat spojenectví mezi Českem a USA. Ocenil přitom pondělní rozhodnutí české vlády vyhostit tři ruské diplomaty jako výraz solidarity po chemickém útoku v Británii. 

"Je fantastické, že se ostatní evropské státy včetně České republiky připojily k solidaritě vůči našim spojencům ve Velké Británii," řekl Ryan. USA ve stejný den rozhodly o vyhoštění 60 ruských diplomatů.

Rusko podle Ryana porušilo mezinárodní normy, když se dopustilo agrese vůči svým sousedům. Vede podle něj také kybernetické útoky a snažilo se vměšovat do demokratických voleb v Evropě i v USA. "Rusko nesdílí naše zájmy ani naše hodnoty. Naopak se snaží tyto hodnoty podkopat. Je to pokus zasít neshody mezi naše národy. Rozdělit spojence a destabilizovat demokratické instituce," řekl Ryan.

Šéf dolní komory Kongresu také poděkoval Česku za jeho angažmá v Severoatlantické alianci. "Česká a americká armáda se snaží bok po boku zajišťovat mír ve světě," řekl a připomněl nasazení českých vojáků v misích vedených USA v Afghánistánu a v Iráku.

Ryan ve sněmovně potvrdil, že Američané dodrží závazek kolektivní obrany v rámci NATO. "Pevně stojíme za článkem pět naší bezpečnostní dohody," řekl. Připomněl také alianční dohodu, že všichni členové budou vydávat na obranu dvě procenta HDP, a vyjádřil potěšení nad tím, že se Česko zavázalo v budoucnu této hranice dosáhnout. V současnosti jsou české obranné výdaje zhruba na polovině dohodnuté hodnoty.

Ryan poděkoval, že Česko udržuje velvyslanectví v syrském Damašku, které využívají i další západní země včetně Spojených států, a že Česko je aktivní v koalici proti IS. "Porazíme Islámský stát," řekl. Upozornil přitom, že je nutné, aby spojenci sdíleli informace v boji proti terorismu.

Předseda Sněmovny reprezentantů před poslanci také zdůraznil roli svobodných médií pro fungování demokratické společnosti. Poděkoval, že z Česka vysílá stanice Rádio Svobodná Evropa, svobodní lidé se podle něj musí zasazovat o ty, kdo o svobodu usilují, ale zatím jí nedosáhli. "Snažíme se každý den podporovat demokracii a lidská práva," řekl.

Ve sněmovně vyzdvihl také česko-americké obchodní vztahy, ve kterých vidí i v budoucnu příležitosti pro obě strany. Podotkl, že USA jsou hrdé na to, že patří k největším investorům v Česku, a to i v moderních technologiích. Podotkl, že je třeba zajistit hospodářský růst, protože dobré životní podmínky jsou důležitou podmínkou k tomu, aby lidé mohli rozhodovat o svém směřování.

Ryan v projevu před poslanci zmínil i bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla a jeho slova v americkém Kongresu o tom, že nelze rezignovat na svobodu. "Svobodě se daří a vzkvétá, ale neměli bychom to brát za něco samozřejmého," podotkl Ryan.

Poznamenal také, že v Praze je jeden z nejstarších klubů majitelů legendárních amerických motocyklů Harley-Davidson. Mluvil o svém domovském státu Wisconsin, o své politické kariéře a vyzdvihl nynějšího amerického velvyslance v Česku Stephena Kinga, jenž stál u jejího začátku.

Zvláštní schůze sněmovny, na níž Ryan vystoupil, trvala zhruba půl hodiny. Kromě amerického politika na ní promluvil také předseda sněmovny Radek Vondráček. 

Dlouhou historii česko-amerických vztahů připomínalo v předsálí sněmovny několik výstavních vitrín s historickými fotografie Tomáše Garrigue Masaryka během jeho pobytu v USA za první světové války. U vchodu do jednacího sálu pak Ryana vítali vojáci v historických legionářských uniformách. 

Ryan a Vondráček podepsali prohlášení

Na 100. výročí vzniku někdejšího Československa a na americký podíl na vyhlášení samostatnosti odkazuje deklarace, kterou v úterý podepsali předsedové Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Stalo se tak na zvláštní schůzi dolní parlamentní komory, při níž třetí nejvýše postavený činitel Spojených států Ryan pronesl projev.

"Československo vzniklo díky podpoře Kongresu Spojených států amerických a prezidenta Woodrowa Wilsona, vzniklo na stejných základních principech, na kterých byly založeny Spojené státy americké," stojí v prohlášení, které připomíná, že první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk formuloval prohlášení nezávislosti právě ve Spojených státech.

Spojené státy jsou s Českem a s Evropou svázány podle deklarace "historickými, duchovními, hospodářskými, politickými i strategickými pouty s hlubokými kořeny, které nedokázal nikdo zpřetrhat ani v osudových okamžicích dějin".

"Svoboda, demokratická civilizace a rovnost našich národů jsou základem toho, že můžeme odkaz a hodnoty našich zakladatelů s plným vědomím spoluodpovědnosti, rovnosti a solidarity rozvíjet v Evropě a právě tak v transatlantických organizacích kolektivní obrany a kolektivní bezpečnosti," pokračuje text prohlášení.

Česko by mělo vydat Nikulina do USA, říká Ryan

Během své návštěvy Prahy Ryan v Česku mluvil také o ruském hackerovi Jevgeniji Nikulinovi. Toho česká policie zadržela před rokem a půl, od té doby pobývá ve vazbě v pankrácké věznici. O jeho vydání usilují Spojené státy i Rusko.

Za to, aby Česko Nikulina poslalo do Moskvy, lobboval podle informací Aktuálně.cz prezident Miloš Zeman. Ryan ale v úterý řekl, že doufá v opak: "Pan Nikulin spáchal podle amerických zákonů velmi závažný zločin. České i americké zákony jsou v oblasti vydávání osob zcela jasné. Pokud předpokládáme, že se Česko řídí právním rámcem, pak očekáváme, že pan Nikulin bude vydán do USA," odpověděl Ryan na dotaz Aktuálně.cz 

Spojené státy Nikulina viní z hackerských útoků mimo jiné na sociální síť LinkedIn. Rusko zase žádá jeho vydání kvůli dřívější internetové krádeži. Nikulin v Česku neúspěšně požádal o politický azyl. 

 

Právě se děje

Další zprávy