Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, jak již dříve řekl mluvčí Prahy 6.
"Otázka, čím majetkem je památník, nemá v daném kontextu význam. Je zjevné, že svévolné odstraněné pomníku nezapadá do řádného plnění závazků ohledně péče o památníky," řekla mluvčí. "Vzhledem k nezbytnosti zajistit přístup k památníku by se otázka o tom, kde se nachází, neměla řešit jednostranně. Lze v této souvislosti uplatnit článek pět smlouvy, který předpokládá rozsáhlý mechanismus konzultací na různých úrovní," dodala.
"V daném případu nelze hovořit o tom, že by česká strana plnila tato ustanovení smlouvy. Povinnost náležitého plnění tohoto dokumentu spočívá na vládě," řekla podle TASS. Připomněla také, že podle vídeňské konvence je každá platná smlouva závazná pro účastníky a měla by se řádně plnit, takže pokládá za nepřípustné "odvolávat se na ustanovení domácího práva a na rozhodnutí místních orgánů jako důvod, proč se smlouva neplní". "Vyzýváme partnery vrátit se k plnění všech závazků vyplývajících ze smlouvy. Jsme připraveni na věcný dialog s českou stranou o tomto problému, který samozřejmě zatěžuje bilaterální vztahy," zdůraznila.
Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující postup vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády. Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Na plot velvyslanectví vyvěsili nápis Stop fašismu a hodili do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla.
Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.
Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v české metropoli od roku 1980. Radnice šesté městské části ji nechala na začátku měsíce převézt. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to označil za pobuřující a cynické a za porušení bilaterální smlouvy.