Rus Alexandr Frančetti byl mimo jiné viněn, že se během anexe účastnil zadržení 11 lidí. Státní zástupce Marek Bodlák se proti zprošťujícímu rozsudku odvolal. V sobotu Bodlák řekl, že informace o Frančettiho odjezdu z Česka nemá. Nahlásit odjezd podle něj Rus nemusí, protože byl soudem osvobozen.
"Opustil jsem Českou republiku a nyní jsem na území Ruské federace na cestě domů k rodině, která na mě v neděli čeká v Sevastopolu," řekl Frančetti po telefonu agentuře TASS. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že projednání odvolání se obejde bez jeho účasti.
Frančetti také poděkoval Rusům, kteří ho podporovali, a uvedl, že by se rád do budoucna zasazoval o návrat dalších spoluobčanů zadržovaných v Česku. "Musíme odtamtud dostat naše lidi," citovala ho ruská agentura.
Severní vítr
Obžaloba tvrdila, že Frančetti, který předtím trvale pobýval v České republice, přicestoval v únoru 2014 z ruské Voroněže do Sevastopolu na Ukrajině. Tam v rozporu s ukrajinskou ústavou, která zakazuje vytváření a fungování nezákonných ozbrojených formací, spoluzaložil organizovanou ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana. Ve skupině dále Frančetti podle obžaloby vytvořil dvanáctičlennou skupinu Severní vítr, kterou financoval a vedl.
Cílem obou skupin bylo podle obžaloby "pomocí diverzních akcí včetně ozbrojených útoků proti ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře přispět k protiprávní anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu Ruskou federací". Ukrajinský Krymský poloostrov anektovalo Rusko v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014.
Muž vinu odmítal a Městský soud v Praze ho nakonec 20. října kvůli nedostatku důkazů osvobodil. Za založení organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku ho přitom soudy mohou poslat až na 15 let do vězení.