Rudé trenýrky nad Hradem mířily proti hodnotám společnosti, odůvodnil soud tresty pro Ztohoven

ČTK ČTK
5. 6. 2017 14:37
Vyvěšení rudých trenýrek nad Pražským hradem skupinou Ztohoven bylo namířeno proti hodnotám společnosti. Soud tak odůvodnil podmíněné tresty, které v dubnu členům skupiny udělil. David Hons, Matěj Hájek a Filip Crhák byli odsouzeni za to, že v září 2015 vyvěsili nad Hradem obří červené trenýrky místo prezidentské standarty. Tu zabalili a hodili ze střechy. Později skupina Ztohoven oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům České republiky.
Rudé trenýrky.
Rudé trenýrky. | Foto: ČTK

Praha - Jednání umělců ze skupiny Ztohoven bylo namířeno proti hodnotám společnosti, uvedl v odůvodnění dubnového odsuzujícího rozsudku nad trojicí performerů Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Šárka Šantorová vycházela z rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze, který jí fakticky nařídil uznat muže vinnými. Původně je přitom obžaloby zprostila.

David Hons, Matěj Hájek a Filip Crhák byli odsouzeni za to, že v září 2015 vyvěsili nad Pražským hradem obří červené trenýrky místo prezidentské standarty. Tu zabalili a hodili ze střechy. Později skupina Ztohoven oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům České republiky.

Šantorová původně loni v srpnu muže obžaloby zprostila s tím, že šlo o recesi a jednání umělců podle ní nesvědčilo o negativním postoji vůči společnosti, po stížnosti státní zástupkyně a zásahu nadřízeného soudu ale trojici uložila podmíněné tresty.

"Jednání obžalovaných bylo namířeno proti hodnotám společnosti, k čemuž volili i prostředky směřující k citelnému zásahu těchto hodnot, ale i k zásahu široké veřejnosti, když jednak svůj čin provedli v místě koncentrace velkého množství lidí, navíc své jednání zdokumentovali pořízením videozáznamu, který umístili na veřejně dostupném serveru, aby jej mohl shlédnout široký okruh veřejnosti," uvedla soudkyně v odůvodnění rozsudku, které z velké části vychází z rozhodnutí Městského soudu v Praze.

Podobně rozhodla Šantorová i co se týká ukradené standarty. Zatímco loni v létě řekla, že obžalovaní neměli v úmyslu vlajku ukrást, ale pouze ji vyměnit za červené trenýrky, v rozsudku z dubna opět v souladu s rozhodnutím odvolacího soudu uvedla, že není důležité, jak se standartou umělci naložili, ale že ji odňali z vlastnictví Správy Pražského hradu.

Hájek a Hons se navíc podle verdiktu ke krádeži fakticky doznali - uvedli, že vlajku ze stožáru sundali a shodili ji ze střechy. "Tímto doznáním obžalovaných je jednoznačně prokázán jejich úmysl standartu si přisvojit a nakládat s ní jako s věcí vlastní, který obžalovaní i zcela realizovali," uvedla v odůvodnění Šantorová.

Kromě podmíněných trestů musí trojice zaplatit 63 500 korun za poškozenou střechu a rozstříhanou vlajku. S výší škody ale nesouhlasí státní zástupkyně, která se proti rozsudku odvolala. Ačkoli znalec určil hodnotu opotřebované standarty na 8400 korun, žalobkyně požaduje, aby umělci nahradili plnou cenu - tedy 33 tisíc korun. Chce také přísnější tresty pro všechny obžalované a žádá, aby jim soud uložil i peněžitý trest.

Obvodní soud loni původně muže obžaloby zprostil a chtěl případ předat do přestupkového řízení, žalobkyně ale proti rozhodnutí podala stížnost. Pražský městský soud případ vrátil k novému projednání, obvodní soud pak letos v dubnu v souladu s odůvodněním odvolacího soudu uznal muže vinnými. Případem se bude ještě znovu zabývat městský soud.

Za rozstříháním standarty je velký tlak ve společnosti. Mluvíme o ohrožení evropských hodnost, ale politici potichu koncentrují moc, říká Petr Žilka | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy