Rozmarné léto. Zvykejme si

Marek Odstrčilík
1. 9. 2006 12:00
Praha - Červenec byl horký a srpen jako by zase snad ani nepatřil mezi letní měsíce. Podle meteorologů nás takové výkyvy počasí čekají i do budoucna.
Červenec se povedl
Červenec se povedl | Foto: čtk

Jak rozdílné byly oba prázdninové měsíce, vypovídají i samotné záznamy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"20. červen až 20. červenec bylo vůbec nejteplejší obdobím od roku 1961. Oproti tomu letošní srpen byl třetím nejdeštivějším v historii," řekl deníku Aktuálně.cz meteorolg Pavel Jovanovič z ČHMÚ.

Podle vedoucího odboru klimatologie ČHMÚ Luboše Moravčíka nejsou časté změny počasí v Česku nic neobvyklého.

"Jsme území v takovém klimatickém pásmu, kde je normální častější změna počasí. Ležíme také na rozhraní mořského a pevninského klimatu, takže změny jsou vlastně neustálé," uvedl Moravčík.

Podle něj by lidé měli katastrofické zprávy z médií o změnách klimatu brát s rezervou a neměli by se každou změnou počasí příliš znepokojovat.

"Takovéto výkyvy tu v historii byly, jsou tu a budou," dodal.

Proč byl začátek léta tak horký?

Meteorologové považují červencové počasí za spíše výjimečné. Do Česka úplně přestaly přicházet frontální systémy ze západu, které většinou přinášejí chladnější počasí. Vlivem intenzivního slunečního záření se pak vzduch výrazně oteploval.

"Průběh každého léta je originální, žádné není stejné. Každý rok má počasí úplně jiný charakter," myslí si Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Červenec byl průměrně o 4,5 stupně teplejší než obvykle.

Srpen byl velmi deštivý
Srpen byl velmi deštivý | Foto: Ludvík Hradilek

I srpen patří do léta?

Oproti tomu druhý prázdninový měsíc byl zhruba o stupeň chladnější než normálně. Průměrné teploty se pohybovaly většinu dnů pod teplotním normálem, jednou dokonce o více než  čtyři stupně Celsia.

Nad hranici normálu, která vychází z hodnot mezi lety 1961 až 1990, se rtuť teploměru dostala jen v sedmi srpnových dnech.

Podle Moravčíka ale odborníci ještě nemají údaje ze stanic s nižší nadmořskou výškou, kde bývá tepleji. Díky nim se tedy srpen ještě může přiblížit normálu.

Nejhlouběji pod normální hranici klesla teplota 15. srpna, kdy byla o 4,2 stupně nižší. Dosáhla v průměru 13,5 stupně.

Proti normálu byly nejchladnější dny mezi 3. a 15. srpnem, kdy rtuť teploměru skončila tři a více stupňů pod normálem.

Nejteplejším dnem byl 17. srpen s 20,1 stupně Celsia. Bylo o 3,6 stupně víc, než bývá v tomto dni obvyklé.

 

Právě se děje

Další zprávy