Romy uctí Duka, čeští politici v Letech znovu chybí

Tereza Šídlová
12. 5. 2013 16:45
Na pietě má vystoupit velvyslanec USA Eisen. O místo se vedou pře kvůli vepřínu
Petr Nečas Lety loni navštívil. Ne však na tradiční květnové akci Romů.
Petr Nečas Lety loni navštívil. Ne však na tradiční květnové akci Romů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čeští Romové si v pondělí připomenou památku obětí holocaustu u pietního místa v Letech u Písku.

Mezi řečníky bude poprvé kardinál Dominik Duka. České politické špičky budou podobně jako loni chybět, vysokou účast tradičně hlásí zahraniční diplomaté, kteří působí v Praze.

Proslov má mít podle organizátorů například americký velvyslanec Norman Eisen.

Letos znovu vyzvala Česko Rada Evropy, aby zbourala vepřín v Letech, který stojí na místě, kde byl za druhé světové války pracovní tábor pro české Romy.

"Vážíme si účasti kardinála Dominika Duky. Letos bude taky účast ze strany velvyslanců vysoká," uvedl prezident Výboru na odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

"Pietní akt je pro komunitu původních českých Romů a Sintů významnou událostí a příležitostí uctít svoje předky, oběti nacismu a občanům připomenout, že patříme do historie českého národa svojí v českých zemích šestisetletou historií," dodal.

Nečas: Nejsou peníze

Prezidenta i premiéra budou reprezentovat jejich zástupci, nečeká se také nikdo z ministrů. Za vládu přijde vládní zmocněnkny ěpro lidská práva Monika Šimůnková a ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Petr Nečas loni v Letech byl, ale až v červnu, kdy se připomíná vydání rozkazu generálního velitele neuniformované protektorátní policie na potírání takzvaného cikánského zlořádu.

"Nesmíme dopustit, aby rasové předsudky opanovaly lidské životy," uvedl loni český premiér. Zároveň ale znovu řekl, že jeho vláda nemá prostředky na to, aby vykoupila pozemek pod vepřínem.

Premir Nečas je v pondělí na návštěvě v Polsku.

Právě kvůli stržení prasečáku, který v průběhu posledních dvaceti let kritizovaly i evropské instituce a světové osobnosti, panuje napětí mezi potomky romských obětí holocaustu a vládou.

Výbor na odškodnění romského holocaustu trvá například na své pietě v květnu, jejíž tradici založil první český prezident Václav Havel.

"Chápu, že pan premiér či pan prezident mají nabitý program," řekl Aktuálně.cz Růžička. Loni nepřítomnost vrcholných politiků na květnové pietě podrobili Romové kritice.

"Rozpočtové důvody nestačí"

Expozice v Letech
Expozice v Letech | Foto: Ludvík Hradilek

Na pietní akt přijede z českých politiků letos místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, za poslance Tomáš Úlehla. Například ministerstva obrany a školství zastoupí náměstci.

Ze zahraničí tam míří kromě velvyslance USA také zástupci například německé, britské či francouzské ambasády v Praze.

"Spojené státy americké jsou významným zastáncem lidských práv po celém světě a cítíme, že památníky, jako je ten v Letech, musí být důstojně připomínány, aby se nezapomnělo na to, že se tato zvěrstva udála, a upozornilo na to, že se nikdy nesmí opakovat," uvedl loni k účasti Normana Eisena na pietě mluvčí americké ambasády Paul Oglesby.

Rada Evropy letos v únoru vyjádřila politování nad tím, že v Letech, kde bylo zavražděno mnoho Romů, stále stojí vepřín ze 70. let minulého století. "Rozpočtová kritéria nemohou převážit nad respektem k lidské důstojnosti. Vepřín by měl být odstraněn a měly by být zváženy kroky k uctění mrtvých," vyzval její komisař pro lidská práva Nils Muižnieks.

 

Právě se děje

Další zprávy