Brno - Je pět tisíc korun odškodnění dost vysoká částka za rasovou diskriminaci?
Nejvyšší soud nad touto otázkou otevřel jeden z nejznámějších případů, který je v Česku s rasovou diskriminací spojen.
Nad kauzou, kdy obsluha ostravském baru odmítla do baru pustit tři Romy, vyřkl rozhodnutí, že za tak vážný přečin by se dala přisoudit i vyšší než zmíněná pětitisícová suma. A to bez ohledu na to, že šlo o ze strany Romů o připravenou akci.
Nejvyšší soud proto vrátil případ k novému projednání.
Karty jen pro někoho
Obsluha baru odmítla dva muže a ženu pustit dál s odůvodněním, že nemají klubové karty a bez nich do podniku nemohou.
Krátce poté však bez potíží otevřeli známým, kteří karty také neměli, ale nejsou Romové. I policisté, kteří na místo přijeli případ vyšetřovat, zjistili, že klubovou kartu neměl nikdo z hostů.
Romové Jaroslav Drobek, Roman Dubnický a Soňa Horvátová podali na provozovatele Jiřího Ozdince podali žalobu na ochranu osobnosti. Uvedli v ní, že se cítí diskriminováni a že byla uražena jejich lidská důstojnost.
Omluva a 50 tisíc
Ostravský krajský soud původně kromě omluvy stanovil odškodné 50 tisíc korun pro každého z Romů.
Vrchní soud v Olomouci však poté snížil odškodnění na pět tisíc.
Uznal sice, že šlo o jednání s rasovým podtexem, ale Romové nebyli podle něho hrubě poškozeni.
„K hrubému vyjádření rasismu nedošlo. Vyhozeni byli kulantním způsobem pod záminkou klubových karet. Přiměřenou nemajetkovou újmou po zohlednění všech okolností je tak pět tisíc korun pro každého z nich," uvedl předseda senátu vrchního soudu Vojtěch Brhel.
Hlavně ostražitě
Romové se ale dovolali k Nejvyššímu soudu a ten nyní vyhověl.
Podle senátu vedeného soudcem Pavlem Pavlíkem Vrchní soud správně nezvážil všechny okolnosti, když odškodné výrazně snížil.
Na tomto postoji nemění nic ani fakt, že Romové si svou akci připravili. Věděli, že nebudou vpuštěni dovnitř a byli domluvení s další skupinkou lidí, která krátce po nich bezproblémovým vstupem prokázala, že obsluha rozlišuje hosty podle rasy.
Na tento fakt se soustředil také advokát provozovatele baru. Žalobu označil za šikanu a snahu obohatit se.
Že šlo o připravenou akci však podle nejvyššího soudu nehraje při stanovení odškodného roli. "Ani tyto okolnosti neumenšují míru práva na ochranu osobnosti," uvedl v usnesení senát soudu.
Je jedno proč tam šli
Ten také uvedl, že sice soudci Vrchního soudu označili problematiku rasové diskriminace za velmi závažnou, z jejich rozhodnutí ale není jasné, jak se tím řídili.
Podle Nejvyššího soudu nemůže vést k tak výraznému snížení odškodnění ani to, že celá akce proběhla v klidu, nikdo z dalších hostů si sporu s ochrankou nevšiml.
Vrchní soud tak musí celý případ projednat znovu a rozhodnout.