Je třeba brát vážně ty, kterým se nevede dobře
Poté co v loňských volbách ze sněmovny vypadly tradiční levicové strany, KSČM a ČSSD, a vlády se ujala středopravá koalice vedená ODS, řešili komentátoři, zda bude myslet na lidi, kteří pomoc státu potřebují.
Rok vládnutí ukázal, že v tom vláda pokulhává, upozorňuje Marie Jelínková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. "Obrovskému množství lidí se nedaří dobře a mají oprávněný strach, co bude dál. Aby mohl kabinet zavést potřebné kroky, musí nutně opustit chiméru, že lidé se mají tak, jak si zaslouží a jak se snaží. A ty, kterým se nedaří, brát vážně," říká.
Vláda usiluje o to, aby nevznikaly nové vyloučené skupiny, ale podle Jelínkové s tím dost zápasí. "Potřebujeme víc mluvit o chudobě, spravedlnosti či udržitelnosti. Třeba nečerpání sociálních dávek je součástí toho, jak uvažujeme a mluvíme o chudobě," popisuje. Podle společnosti PAQ Research má nárok na příspěvek na bydlení zhruba každá čtvrtá domácnost, čerpají ho ale pouze čtyři procenta. Nejčastěji se lidé domnívají, že na něj nedosáhnou, část se stydí a senioři mají obavy z administrativy.
Jelínková také upozorňuje, že se vládě nedaří spojovat společnost. I když to kvůli polarizované společnosti dělá potíže i jiným vládám ve světě. Podle Jelínkové vázne v Česku integrace ukrajinských uprchlíků, kabinet není schopen držet se vytyčené vize a chybí potřebná opatření. "Obrovské negativní dopady ale nejsou tak viditelné díky enormnímu nasazení lidí v první linii, třeba učitelů," dodává.