Praha - Česká policie se omluvila ruským rodičům, kteří už tři roky po celé Evropě hledají svou dceru Mariju Modelovou a jejího manžela Viktora. Poslední stopa pohřešovaných se objevila loni v červnu kousek od Prahy. V Kladně ji a jejího manžela vypátrala místní policie.
Následně však policisté oba pustili i přesto, že po obou pátral Interpol. Podle právničky Oksany Rizakové, která dívčiny rodiče zastupuje, měla policie při vypátrání pohřešovaných manželů okamžitě kontaktovat cizineckou policii, která by udělala správnou fotodokumentaci a vzala jim otisky prstů.
To nyní uznalo i policejní ředitelství Středočeského kraje, které konstatovalo, že policisté po mladém páru nechtěli ani doklady, kterými by prokázali svou totožnost, ani povolení k pobytu.
Neměli pas ani vízum, přesto je pustili
"Prokázání totožnosti pohřešovaných cizinců mimo Evropskou unii bylo v tomto případě nedostačující. A vzhledem k tomu, že pohřešovaní cizinci nebyli schopni prokázat svoji totožnost předložením cestovního dokladu nebo průkazu o povolení k pobytu, měli policisté neprodleně informovat nejbližší odbor cizinecké policie, což neprovedli," napsal vedoucí vnitřní kontroly Jiří Fejfar.
Právní zástupkyně rodičů Rizaková označuje postup policistů v Kladně za velmi zvláštní. Navíc nechápe, jak mohla před rokem policie tvrdit, že zjistila totožnost zadržených, když se nyní ukazuje, že neměli ani doklady.
"Policie dělá různé proticizinecké akce. Každého cizince kontrolují a vozí na cizineckou policii, aby si byli jistí, že tu není nelegálně," diví se Rizaková. Při zadržení Mariji a Viktora Modelových tak nepostupovali a po identifikaci je pustili i přesto, že neměli povolení k pobytu ani doklady.
Policisté budou za chybný postup a propuštění pohřešovaných kázeňsky potrestáni. "A budou přijata taková opatření, která budou minimalizovat opakování obdobných nedostatků. Současně žádám o přijetí omluvy za nesprávný postup policistů služby kriminální policie," uzavřel dopis rodičům Fejfar.
Zatím však není jisté, jaký trest je čeká. Policie na otázky neodpověděla. Policejní prezidium Aktuálně.cz s otázkami odkázalo na krajské ředitelství středočeské policie, které pak redakci oznámilo, že se k tomu vyjádří policie z Kladna. Ta však do uzávěrky odpovědi neposkytla.
Omluva nestačí. Vyhlaste pátrání, žádá rodina
Rodina policistům vzkazuje, že omluva pro ni v současné situaci není řešením. "Běžná omluva tady nestačí. Neměli u sebe pas a vízum, Mášu hledá i Interpol a oni je oba pustili. Policisté postupovali chybně, když ji pustili. Navíc je v ohrožení," říká Rizaková.
Marija podle policistů při výslechu řekla, že si v žádném případě nepřeje, aby jejímu otci prozradili místo jejich pobytu. Měli mu pouze vyřídit, že je v pořádku. Rodiče ale tvrdí, že mladé ženě hrozí nebezpečí. Marijin manžel Viktor podle nich bral a prodával drogy a minimálně jednou svou ženu zbil. "Tyhle důkazy nelze pominout. Celá jejich rodina Mariju hledá," dodává advokátka.
Nyní budou rodiče požadovat, aby česká policie jejich dceru začala znovu hledat. "Už jsme požádali, aby policie vyhlásila po Marije a jejím manželovi Viktorovi pátrání a pokusila se ji najít. Tak by to mohli odčinit. Situace je vážná," uzavřela právnička Oksana Rizaková.
Marija Modelová zmizela před téměř třemi lety a zanechala po sobě v bytě pouze krátký vzkaz: "Miluji vás, promiňte."
Od podzimu 2015 cestují Mášini rodiče, kteří skončili ve svých zaměstnáních a překonali několik vztahových krizí, po Evropě a hledají sebemenší stopy po své 25leté dceři a jejím manželovi, s nímž zmizela. Rodiče si už na jaře, kdy na případ Aktuálně.cz upozornilo, stěžovali, že s nimi policie nechce spolupracovat a pomáhat jim.
Vše jsme prověřili, na nic jsme nepřišli
Čeští policisté tehdy tvrdili, že postupovali správně. Mladé manžele v Česku poprvé odhalili, když jeden z nich ztratil v Praze doklady a sami to přišli oznámit. Do Česka pak dorazila zpráva, že je po Máše, která má podle rodičů vrozenou mozkovou poruchu, vyhlášené mezinárodní pátrání Interpolu.
Loni v červnu si policie oba našla a předvolala k výslechu, nic podezřelého však nezjistila. Mášin otec Jevgenij se ale obává, že i kvůli nemoci může být Marija svým manželem ovlivněná, což policisté nemuseli odhalit.
"Oba jsme odděleně vyslechli, vypadali jako normální mladí lidé a řekli nám nezávisle na sobě, že v Česku chtějí zůstat a pracovat," vysvětlil tehdy vedoucí odboru pátrání policie Jan Rybár.
"Prověřili jsme všechna podezření, na nic jsme nepřišli," dodal policista s tím, že vše předali Interpolu. Marija podle něj měla šanci říct, že se stalo něco špatného a potřebuje pomoc. "Pohřešovaní se vyjádřili ke svému životu a místu pohybu - pobytu po Evropě. Podle mně dostupných informací od zakročujících policistů nebyly další důvody k jejich zadržení nebo předání cizinecké policii," uzavřel Rybár.