Robert Šlachta: Proč jdeme po Petru Nečasovi

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
12. 2. 2014 10:20
Říkali, že jsme gestapo, musel jsem zasáhnout, říká v rozhovoru ředitel ÚOOZ.
Robert Šlachta: Říkali o nás, že jsme gestapo. Musel jsem zasáhnout.
Robert Šlachta: Říkali o nás, že jsme gestapo. Musel jsem zasáhnout. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Obvinění Petra Nečase už bylo hotové a policista, který se na něm z rozhodující části podílel, se tvářil, že o ničem neví. 

Několik hodin před tím, než byla zpráva o Nečasovi zveřejněna, odpověděl ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Robert Šlachta na otázku - Budete stíhat Petra Nečase? - profesionálně:   "To bych nechal úplně bez komentáře."

V rozhovoru pro Aktuálně.cz se však přece jen o svém vztahu k možná nejsledovanější kauze své policejní kariéry rozhovořil. Ve zkratce řečeno popsal, proč mu na případu bývalého premiéra a jeho někdejší sekretářky Jany Nagyové záleží a proč se v něm sám pohybuje na hraně zákona.

Výjimečná kauza  

A.cz: Prosincové zveřejnění videa ze zatýkání Jany Nagyové vzbudilo i velmi kritické reakce. Nyní tuto kauzu dokonce řeší Úřad pro  ochranu osobních údajů. Stále si za tímto krokem stojíte?

Nevím, co na tom bude chtít Úřad pro ochranu osobních údajů řešit. Záznamy ze zatýkání zveřejňujeme po každém zákroku. Vždy přihlížíme k tomu, zda nejsou ti lidé dehonestováni a podobně. Je to uděláno tak, abychom toho člověka v maximální míře ochránili.

A.cz: Myslíte, že se vám to podařilo i v případě Jany Nagyové?

Toto byla výjimečná kauza. Nezveřejnili jsme žádné záznamy ze zatýkání. Měl jsem tady kvůli kauze Nagyová dva měsíce kontrolní orgány - zkoumaly, zda bylo použito přiměřenosti v celách, používání pout, při eskortách, jak jsme se k těm zadrženým osobám chovali a tak dále. Člověka po člověku tu zpovídali. Policejní prezident po vyhodnocení kontrol došel k tomu, že jsme se ničeho nedopustili. A někdy koncem srpna si vyžádal bezpečnostní výbor Sněmovny tuto zprávu pana Červíčka i s nesestřihaným videozáznamem. To se tam odvezlo, zavřelo se to do trezoru a asi se to ani neprojednalo. Čas plynul a my jsme byli zase pod tlakem. Jsme zvyklí to snášet, a půl roku jsem i já byl zvyklý všechny ty věci snášet.

Nagyová z OVM s logem v2
Nagyová z OVM s logem v2

Neměli to psát

A.cz: Po půlroce jste to však už neunesl a nahrávku zveřejnil. Proč?

Protože v úterý toho týdne vyšel článek v časopise Reflex, kde jsme byli nazváni gestapem a kdoví čím. Bylo to moje rozhodnutí. Nikdo neměl zájem, aby veřejnost informoval, zklidnil nebo něco podobného, a začalo se to otáčet proti nám. Politici se na to mohli podívat, vyhodnotit to, říct, že se nic takového, co tvrdil pan Nečas, nestalo. To nepřišlo, a tak nastala doba, kdy já sám musím bránit svoje lidi.

A.cz: Reagoval jste ale na výroky člověka - Petra Nečase -, který je v případu osobně zapojen.

Pan expremiér je vždy vnímán jako expremiér a síla jeho hlasu nebo jeho mediální vystupování bude vždy vnímáno daleko silněji než vyjádření pana XY z Horní Dolní. Samozřejmě i veřejnost ho jinak vnímá a média na to jinak reagují.

Foto: ČTK

A.cz: Nahrávka však nebyla kompletní. Říkám to proto, že Petr Nečas zřejmě zkrácenou verzi jako stoprocentní důkaz nepřijme. Mělo to tedy cenu?

Byla to větší část. Byly vystříhány ty části, kde by mohl vzniknout pocit zesměšnění, nactiutrhání a podobně.

Tohle je na mně

A.cz: Nepřemýšlel jste nad tím, že jste to mohl udělat jinak? Například vydat video s komentářem na stránkách policie?

To nikdy nenahradí přímý přenos. Bylo to odvysíláno v živém vysílání veřejnoprávní České televize, kde jsem to pouze pustil a poté jsme to okamžitě stáhli. Nikdo jiný by mi asi nebyl schopen dát přímý přenos a poskytnout prostor k doplňujícímu komentáři.

A.cz: Nekonzultoval jste to s nikým?

Takovou věc nemám s kým konzultovat.

A.cz: Ani s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem, který kauzu vede?

To není jeho věc. To by muselo jít o nahrávku, která by byla součástí trestního řízení a částí spisu.

A.cz: Neovlivní to případ?

A v čem? Neovlivní ho spíše to, když dá pan Nečas tři čtyři rozhovory týdně a bude říkat, že policie je gestapo?

Cítil jsem veřejný zájem

A.cz: Petr Nečas dnes už není veřejný činitel, je soukromou osobou, kdežto vy jste představitel represivní složky státu.

Udělal jsem to po zvážení všech možností, všech kladů a záporů. Kdyby to bylo součástí řízení a byl by to důkaz, tak bych nad tím ani neuvažoval. Ale veřejný zájem na tom zveřejnění je přece obrovský, zvlášť ve chvíli, kdy tu někdo oslabuje pozici policie prohlášeními o gestapu a podobně.

A.cz: Co uděláte, pokud vám úřad na ochranu údajů uloží pokutu?

Budu se bránit, protože myslím, že to, co v této kauze natočila média, byly daleko více dehonestující záběry. Připravím se na to se svou advokátkou, která je o tom už srozuměna. Připravujeme veškeré právní výklady, a pokud dostanu pokutu, ponesu za to plnou odpovědnost - já osobně jako Robert Šlachta.

 

Právě se děje

Další zprávy