Novým šéfem Úřadu vlády bude Pavel Dvořák

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2014 13:55
Premiér Bohuslav Sobotka to oznámil v pátek v Lidovém domě.
Nový předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Nový předseda vlády Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Novým šéfem Úřadu vlády bude tajemník městského úřadu Slavkova u Brna Pavel Dvořák. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to oznámil v pátek v Lidovém domě.

Dvořák není členem žádné politické strany, tajemníkem je 14 let. Sobotka již dříve řekl, že je Dvořák jedním z hlavních kandidátů na šéfa Strakovy akademie.

Sobotka chtěl původně vybrat ředitele Úřadu vlády na konci minulého týdne. Měl dva kandidáty. Nakonec se rozhodl pro šestačtyřicetiletého Dvořáka.

Výměnu šéfa úřadu chce designovaný premiér řešit hned na prvním jednání vlády, které se uskuteční příští týden ve středu poté, co prezident členy vlády jmenuje.

"Počítám s tím, že kandidátem na šéfa Úřadu vlády by byl Pavel Dvořák," uvedl Sobotka.

Dodal, že trojkoaliční kabinet chce na prvním zasedání vlády řešit přípravu programového prohlášení a legislativního plánu. Budoucí ministři by se měli shodnout také na tom, kdy požádají Sněmovnu o důvěru. Mají na to měsíc.

"Byl bych docela rád, kdybychom co nejdříve to hlasování absolvovali, mohlo by to být někdy kolem poloviny února," řekl Sobotka.

Šéfem úřadu je nyní Radek Augustin, někdejší místopředseda Strany práv občanů - Zemanovci. Za tuto stranu také neúspěšně kandidoval v podzimních sněmovních volbách.

Sobotka už dříve řekl, že Úřad vlády potřebuje ve svém čele zkušeného úředníka, který ho bude dobře řídit a nebude dělat politiku. Nový premiér také dříve oznámil, že šéfkou jeho sekretariátu bude Běla Hejná, která doposud vedla sekretariát ČSSD.

Vzniká rovněž poradní tým premiéra Sobotky, který vede někdejší předseda vlády a eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD).

Sobotka by chtěl, aby v týmu byli poradci pro všechny ministerské oblasti. Svůj poradní orgán by mohl mít i nový kabinet. Podle Sobotky nebude obdobou Národní ekonomické rady vlády (NERV), kterou měla koaliční vláda Petra Nečase.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy