Bývalý premiér Petr Nečas byl obviněn z podplácení

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
Aktualizováno 11. 2. 2014 22:15
Stíhání expremiéra souvisí s takzvanou kauzou trafik pro trojici exposlanců ODS.
Petr Nečas
Petr Nečas | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas byl obviněn z podplácení. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil jeho advokát Josef Lžičař.

"Dozvěděl jsem se to od pana Nečase, před chvíli jsem s ním mluvil. Zítra se sejdeme a bude to řešit," řekl Aktuálně.cz Lžičař.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan, jehož státní zástupci kauzu Jany Nečasové (Nagyové) dozorují, nechtěl obvinění komentovat.

"Pro veřejnost nemáme žádné nové informace," prohlásil Ištvan na dotaz Aktuálně.cz týkající obvinění bývalého premiéra.

Stíhání Nečase, na které jako první upozornil server Novinky.cz, souvisí s takzvanou kauzou trafik pro trojici exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

Kauza vedla k pádu vlády

Obviněn je Nečas za to, že jim nabízel lukrativní posty ve státních firmách. Bývalý předseda vlády svou vinu odmítá. "Domnívá se, že dochází ke kriminalizaci politického jednání," uvedl advokát Josef Lžičař.

Sám Nečas uvedl pro Reflex.cz, že toto obvinění očekával. "Je to účelový a politicky motivovaný krok, který potvrzuje, že se od počátku jedná o politický proces. Žádná dohoda o odstoupení tří bývalých poslanců výměnou za funkce ve státních firmách nikdy učiněna nebyla a policie nemá a ani nemůže mít pro to důkazy," prohlásil expremiér.

Podle něj se mu policie a státní zastupitelství mstí za trestní oznámení, které podal na Roberta Šlachtu, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a za tvrdou kritiku tohoto útvaru.

"V tomto případu již proběhla řada obvinění a nejasných úkonů a zatím se nic neprokázalo, nezbývá než čekat na výsledek vyšetřování a věřit v nestrannost policie a české justice," komentoval obvinění Nečase mluvčí ODS Jiří Sochor.

Poslanec ODS a člen sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda považuje obvinění Petra Nečase za skandální. "Mám pocit, že je to poslední zoufalý pokus pana Ištvana, dokázat, že jeho zásah loni v létě v Praze měl nějaké opodstatnění. Až se ukáže, že i toto obvinění je naprosto nesmyslné, a soud ho shodí, bude třeba, aby byla vyvozena odpovědnost vůči panu Ištvanovi," řekl České televizi.

Stíhání bývalého premiéra však loni na podzim otevřel cestu Nejvyšší soud. Ten potvrdil, že obvinění exposlanců ODS není možné, zatímco Nečase ano.

"V současné době není chráněný imunitou (Petr Nečas - pozn. red.), tedy není vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a lze proti němu vést trestní řízení a může být trestně stíhán," uvedl loni v říjnu mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Ištvan ve své žádosti k Nejvyššímu soudu napsal, že si bývalý premiér s exposlanci dohadovali lukrativní místa ve státních firmách i mimo půdu Sněmovny.

Kde se dohadovaly trafiky?

V dokumentu přitom vyjmenoval i místa těchto schůzek. Vyšetřovatelé mají zadokumentované například jednání v Hrzánském paláci, v restauraci Vojanův dvůr, v Kramářově vile, ve Strakově akademii, v budově Českých drah nebo v hotelu Holiday Inn Brno.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.

V současné době jsou v této větvi případu obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 13 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy