Tři exposlanci ODS žádají odškodnění. Jde o miliony

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 1. 2014 18:15
Šnajdr, Tluchoř a Fuksa byli více než měsíc ve vazbě kvůli stíhání v kauze trafik.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa, jejichž stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové bylo zastaveno po zásahu Nejvyššího soudu, podali minulý týden žádost o odškodnění.

Agentuře ČTK to řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Robert Schuster. Jakou částku za své stíhání či vazbu požadují, však odmítl sdělit.

Podle informací serveru Novinky.cz žádají exposlanci po zhruba čtyřech milionech korun každý. Celkem se tedy jedná o 12 milionů korun.

"V otázce odškodnění mohu informace, které uvádí Novinky, potvrdit," napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě Tluchoř. Na vyřízení nároku na náhradu škody má úřad šest měsíců.

Novinky.cz píší, že čtyřmilionová suma zahrnuje materiální i morální újmu. Kromě nákladů na právní služby a ušlý zisk, v rámci kterého jejich právníci počítali také se základním platem poslance za jedno volební období (exposlanci totiž údajně plánovali po Nečasově pádu návrat do vysoké politiky), je tak součástí odškodnění také nemajetková újma odrážející i medializaci případu a zničené politické kariéry.

Údajní Nečasovi "trafikanti"

Podle státního zastupitelství tři tehdejší poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je. Zatím však někdejší premiér obviněn nebyl.

Trojice exposlanců strávila od půlky loňského června ve vazbě více než měsíc, propuštěna byla po zásahu Nejvyššího soudu. Stíhána byla zhruba o dva týdny déle.

"Rebelové"

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíháni bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

 

Právě se děje

před 22 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy