Řidiče čeká novinka. Auto budou muset očistit od sněhu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
30. 10. 2014 15:00
Počítá s tím novela zákona o silničním provozu, která je v připomínkovém řízení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Řidiči už nejspíš brzy budou mít povinnost očistit před jízdou své auto. Kvůli výhledu budou odstraňovat sníh a námrazu z čelního a bočních skel.

Očistit budou muset také střechu a náklad od sněhu a ledu, který by se mohl za jízdy uvolnit.

Počítá s tím novela zákona o silničním provozu, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Novela také zavádí povinnost pro chodce pohybující se po neosvětlené krajnici nebo okraji vozovky mít na sobě reflexní prvky.

Chodce na silnicích čeká nejrizikovější období v roce. V listopadu a prosinci jich za posledních 14 let zemřelo celkem 830, což je dvojnásobek počtu proti ostatním měsícům. Na vině je zejména zhoršená viditelnost osob na komunikacích, uvedl ředitel dopravní policieTomáš Lerch. Policie spolu s oddělením Besip v rámci bezpečnostní akce rozdá 18 tisíc reflexních pásků.

Chodci umírají hlavně mimo přechody

Chodci jsou podle vedoucího Besipu Martina Faráře jedinou skupinou usmrcených osob při dopravních nehodách, která více umírá v noci než ve dne. Osm z deseti obětí umírá mimo přechody. V zimním období chodci nejčastěji umírají ráno mezi 06:00 a 07:00, kdy ještě není úplně světlo, a odpoledne po 16:00, kdy se stmívá.

Nejvíce sražených je na silnicích 1. třídy, i když na těchto komunikacích má počet případů klesající tendenci. Naopak na komunikacích nižší třídy množství usmrcených roste. Nejméně fatálních incidentů je na dálnicích.

Letos od ledna do září zemřelo na silnicích 68 chodců, podle odhadu Besipu ale toto číslo do konce roku stoupne na zhruba 116 osob. Na poslední tři měsíce tak připadají více než dvě pětiny usmrcených. Chodci jsou po řidičích osobních aut a jejich spolujezdcích třetí nejpočetnější skupinou v počtu usmrcených. Až za nimi následují motorkáři a cyklisté.

S reflexními prvky je chodec pro řidiče viditelný až na 200 metrů, naopak pokud má oblečení černé nebo modré barvy, je to jen 18 metrů. Reflexní prvky ale příliš nefungují za mlhy, deště nebo sněžení.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy