Řidiče čeká novinka. Auto budou muset očistit od sněhu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
30. 10. 2014 15:00
Počítá s tím novela zákona o silničním provozu, která je v připomínkovém řízení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Řidiči už nejspíš brzy budou mít povinnost očistit před jízdou své auto. Kvůli výhledu budou odstraňovat sníh a námrazu z čelního a bočních skel.

Očistit budou muset také střechu a náklad od sněhu a ledu, který by se mohl za jízdy uvolnit.

Počítá s tím novela zákona o silničním provozu, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Novela také zavádí povinnost pro chodce pohybující se po neosvětlené krajnici nebo okraji vozovky mít na sobě reflexní prvky.

Chodce na silnicích čeká nejrizikovější období v roce. V listopadu a prosinci jich za posledních 14 let zemřelo celkem 830, což je dvojnásobek počtu proti ostatním měsícům. Na vině je zejména zhoršená viditelnost osob na komunikacích, uvedl ředitel dopravní policieTomáš Lerch. Policie spolu s oddělením Besip v rámci bezpečnostní akce rozdá 18 tisíc reflexních pásků.

Chodci umírají hlavně mimo přechody

Chodci jsou podle vedoucího Besipu Martina Faráře jedinou skupinou usmrcených osob při dopravních nehodách, která více umírá v noci než ve dne. Osm z deseti obětí umírá mimo přechody. V zimním období chodci nejčastěji umírají ráno mezi 06:00 a 07:00, kdy ještě není úplně světlo, a odpoledne po 16:00, kdy se stmívá.

Nejvíce sražených je na silnicích 1. třídy, i když na těchto komunikacích má počet případů klesající tendenci. Naopak na komunikacích nižší třídy množství usmrcených roste. Nejméně fatálních incidentů je na dálnicích.

Letos od ledna do září zemřelo na silnicích 68 chodců, podle odhadu Besipu ale toto číslo do konce roku stoupne na zhruba 116 osob. Na poslední tři měsíce tak připadají více než dvě pětiny usmrcených. Chodci jsou po řidičích osobních aut a jejich spolujezdcích třetí nejpočetnější skupinou v počtu usmrcených. Až za nimi následují motorkáři a cyklisté.

S reflexními prvky je chodec pro řidiče viditelný až na 200 metrů, naopak pokud má oblečení černé nebo modré barvy, je to jen 18 metrů. Reflexní prvky ale příliš nefungují za mlhy, deště nebo sněžení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy