Riceová přiletí podepsat smlouvu o radaru 8. července

krw
21. 6. 2008 13:12
Návštěvu budou provázet přísná bezpečnostní opatření
Foto: Reuters

Praha - Smlouvy o radarové základně mezi Českem a USA budou podepsány 8. července.

Přesné datum, kdy americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová k podpisu přiletí, přinesl deník MF DNES. Přesný zdroj informací neuvádí, odvolává se na nejmenované členy vlády a diplomaty.

Informace, že se smlouvy podepíší na počátku července, však je ověřena. Aktuálně.cz ji například už v květnu potvrdila ředitelka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová Šmigolová, která patří do týmu vyjednavačů o radaru.

Nyní MF Dnes cituje vysoce postaveného úředníka. "Paní Riceová by měla přiletět v úterý osmého července dopoledne, má následovat podpis dohody a pak slavnostní večeře, po které se počítá s jejím odletem," řekl deníku.

Hlavní smlouva je přitom k podpisu připravená již několik týdnů. V případě druhé, která řeší technické detaily, se jednající strany dosud neshodly ohledně placení daní. Zda dojde k podpisu obou smluv, politici zatím netuší.

Příjezd ministryně byl naplánován původně na začátek května a později se přesunul na začátek června. Již tehdy ale vicepremiér Alexandr Vondra uvedl, že nejzazším datem je polovina července.

Společně s radarem v Česku plánují Američané postavit i protiraketovou základnu v Polsku. Jednání přitom provázely neshody a odpor obyvatel v obou zemích. Pro Američany je ale důležitější radar, proto vítají, že jednání s českými představiteli zatím probíhalo úspěšněji.

Odpůrci radarové základny v Brdech již chystají v době návštěvy Riceové protestní akce.

Čtěte také:

USA: Radar v Česku chceme, i když Poláci řeknou ne
Riceová přijede podepsat radar začátkem července

 

Právě se děje

před 10 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy