Revoluci začaly Teplice. Vzduch zachránil tisíce lidí

Pavel Baroch
12. 11. 2009 10:20
Listopad 89 začal v Teplicích. Lidé nechtěli dýchat jedy

Teplice - Přesně před dvaceti lety - několik dní před razií na Národní třídě - došla lidem kvůli nedýchatelnému ovzduší plného síry a dalších jedů trpělivost. Stovky obyvatel pánevního města se sešly na náměstí a volaly: Chceme čistý vzduch!

Lidé z Teplic a dalších severočeských měst se však dočkali až po letech, po plynofikaci obcí a odsíření elektráren.

Podle expertů čistší vzduch zachránil od roku 1995 v severozápadních Čechách minimálně tři tisíce lidských životů.

"Odhadujeme, že v důsledku pozitivních změn ve znečištění ovzduší umíralo v období let 1995 až 2004 každoročně v průměru o 195 mužů a 92 žen méně, za celé období o celkem 1950 mužů a 920 žen," uvedli František Kotěšovec a Jiří Skorkovský z teplického pracoviště Zdravotního ústavu ve své studii o vlivu znečištěného ovzduší na zdraví lidí.

Miliardy korun na plynofikaci obcí

Odborníci zkoumali úmrtnost v bývalých okresech Chomutov, Most, Teplice, Ústí nad Labem a Děčín, kde žije okolo 620 tisíc obyvatel.

Počet mrtvých pak porovnávali podle dvou základních období: s vysokým znečištěním (1982 až 1994) a nižším znečištěním ovzduší (1991 až 2004).

"Je to opravdu možné požadovat za ohromný úspěch," řekl Aktuálně.cz Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny, který se vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí zabývá dlouhodobě.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Šrám připomněl, že jen na plynofikaci obcí šly v 90. letech miliardy korun, což výrazně pomohlo severočeskému ovzduší.

Projekt Teplice, v němž Šrám se svými kolegy zkoumal vliv špinavého ovzduší na lidské zdraví, totiž ukázal, že kotle a kamna v domech se na znečištění ovzduší podílely ze šedesáti procent. Elektrárny jen z 15 procent. Pouze při inverzích stoupnul podíl elektráren na 50 procent.

"Bylo to pro nás velké překvapení," konstatoval Radim Šrám, podle něhož se ukázalo, jak velké investice pomohou ovzduší, respektive lidskému zdraví.

V Teplicích si na ovzduší už nikdo nestěžuje

Několikadenní demonstrace za čisté ovzduší v polovině listopadu 1989 vyvrcholily 20. listopadu shromážděním na tamním stadionu. Jenže nad ekologií už vítězila politika. Na stadionu totiž vystoupil student z Prahy, který vylíčil, co se 17. listopadu odehrálo na Národní třídě.

Manifestace za čistý vzduch ale hned neskončily. Opakovaly se několikrát ještě na počátku 90. let. Pak definitivně skončily. Dnes si ani nikdo na špinavé ovzduší na teplické radnici obecně nestěžuje.

Údaje z Českého hydrometeorologického ústavu ukazují, že koncentrace oxidu siřičitého v ovzduší klesly v Teplicích od počátku 80. let o více než 90 procent.

"Když už jsou nějaké stížnosti, jsou konkrétní," řekla Aktuálně.cz Dagmar Teuschelová, vedoucí oddělení životního prostředí teplické radnice.

O dva roky kratší život

I tak ovšem Tepličané stále zaostávají za celostátním průměrem. Průměrná délka života obyvatele Teplic je stále asi o dva roky kratší. "Zátěž populace byla ohromná a bude to ještě přetrvávat dlouhou dobu," odhaduje Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny.

Jednou z hlavních postav listopadových ekologických demonstrací před dvaceti lety v Teplicích byl Petr Veselý. "Ovzduší tady asi nikdy nebude takové, abychom si mohli spokojeně mnout ruce. Ale znečištění je řádově o něčem jiném než tenkrát," řekl Veselý před časem Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy