Ústavní soudci ve sporu, který se u soudů vleče už jedenáct let, zrušili předchozí verdikty Krajského soudu v Českých Budějovicích a Nejvyššího soudu. Ty vydání budovy, která nyní slouží pro technické zázemí divadla, restituentům zamítly.
U Ústavního soudu dnes uspěli Oldřich Mikulík a Jaroslav Hájek, kteří nyní žijí ve Spojených státech. Dům v Českých Budějovicích byl rodině obou mužů komunistickým režimem zabaven v roce 1961, když celá rodina emigrovala.
Ústavní soudci zrušili rozsudky, které restituční národ zamítly, a soudy musí případ posoudit znovu..
Dům neexistuje, nic nedostanete
Historická budova Jihočeského divadla s domem zabaveným emigrantům sousedí a byly propojeny při rekonstrukci divadla v 80. a 90. letech.
Restituenti požádali o vydání domu už v roce 1991, první žalobu podali o pět let později. Okresní soud v Českých Budějovicích několikrát rozhodl, že se dům má restituentům vydat, tyto rozsudky ale vždy zrušil Krajský soud v Českých Budějovicích. V roce 2005 dovolání obou mužů zamítl i Nejvyšší soud.
Soudy, zástupci Jihočeského divadla i státní úřady staví na tom, že dům byl přičleněn k budově divadla, takže už neexistuje (zanikl) a není co restituentům vydat.
Soudy při svém zamítnutí vydání domů vyšly i ze znaleckého posudku, podle něhož by vydáním domu byl narušen chod divadla. Ve stejném rozsudku je ale napsáno také to, že oba domy jde bez problémů rozdělit. Náklady na takové řešení znalec odhadl na dva až tři miliony korun.
Nemůže jít o další křivdu
Restituenti několikrát uvedli, že jim nejde o zrušení provozu divadla, ale o spravedlivé vrácení majetku.
Podle Ústavního soudu je důležité u restitučních sporů dbát na to, aby úřady nebyla způsobena další křivda. Mluvčí soudu Michal Spáčil uvedl, že ze znaleckého posudku vyplývá, že sporný dům je samostatná budova, která je krkolomně a neústrojně připojena k hlavní divadelní budově.
"Ústavní soud se s ohledem na takovéto konstatování znalce domnívá, že neexistuje překážka pro to, aby dům nemohli získat restituenti," uvedl mluvčí s odkazem na dnešní verdikt soudu.
Opačný postup, který zvolily soudy, vede podle Ústavního soudu ke zjevné nespravedlnosti.
Tisíce emigrantských domů
Ústavní soud se už v případě majetku zabaveného komunistickým režimem lidí, kteří odešli za hranice, jednou zastal.
Před dvěma roky kritizoval Ústavní soud brněnský městský a krajský soud za postup v případě restitučního sporu o rodinný dům v Brně-Černých Polích. Oba soudy podle něj bez dostatečných důvodů odmítly restituční nároky emigranta Alfréda Panowského. Ve sporu přitom byla řada indicií o protiprávnosti.
Česká republika byla také potrestána za vlekoucí se soud při restitučním sporu i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Emigrantům bratrům Hartmanovým muselo Česko vyplatit 10 000 eur (asi 310 000 korun) odškodnění za morální újmu a uhradit náklady na soudní řízení ve výši 1500 eur (téměř 50 000 korun).