Řešte romská ghetta, žádá Rada vládu

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 9. 2006 19:00
Praha - Týden po nástupu do funkce má nová vláda na stole ožehavý problém - apel, aby okamžitě začala řešit romskou problematiku.
Ilustrační záběr
Ilustrační záběr | Foto: Ludvík Hradilek

Po svém mimořádném zasedání tento požadavek vznesla vládní Rada pro záležitosti romské komunity. Rada žádá, aby ministerský tým učinil systémové kroky k řešení situace sociálně vyloučených lokalit.

"Situace je alarmující," uvedla Jana Horváthová, členka rady. "Žádáme vládu, aby udělala opatření, která vymažou vyloučené lokality z mapy Česka."

Rada vlády tak reagovala na výsledky výzkumu ministerstva práce a sociálních věcí, který ukázal, že ve více než 310 ghettech u nás žije na 80 tisíc lidí.

Mytí hraničící s týráním
Mytí hraničící s týráním | Foto: Ludvík Hradilek
  • ČTĚTE VÍCE:
    V českých ghetech žije 80 tisíc lidí

    ...Nejvíce vyloučených lokalit se nachází především ve strukturálně zaostalých regionech, kde je velká nezaměstnanost. Jde tedy o severní Čechy a severní Moravu. V některých městech je hned několik lokalit najednou - například v Ostravě, Ústí nad Labem, Mostě, ve Šluknově či v Náchodě...

Podle Rady je nutné udělat systémová opatření, především v oblasti zaměstnávání a vzdělání. "Je potřeba novelizovat zákon o obcích, kde by bylo jasně uvedeno, že mají povinnost se o své občany postarat," řekla Horváthová.

Právě obce se z 50 % podílí na vzniku vyloučených lokalit tím, že Romy vystěhovávají z lukrativních bytů ve městě na okraj. Z analýzy také vyplynulo, že 95 % obcí situaci vůbec neřeší.

Mezi bažinou a průmyslovou zónou
Mezi bažinou a průmyslovou zónou | Foto: Aktuálně.cz
  • ČTĚTE VÍCE:
    Severní Čechy: Ghetta chudých

    Manželé Holubovi hospodaří se třemi tisíci korunami na měsíc. Bydlí na konci světa na severu Čech a jsou chudí. Ústecký kraj je jedním z míst, kde žije nejvyšší počet lidí pod hranicí životního minima...

"Je to podklad k novému startu," řekl zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek. "Lidé, kteří žijí v těchto lokalitách, se sami nemohou z této situace dostat. Je nutná systémová spolupráce mezi krajem, obcemi a evropskými fondy."

Pozitivní deviace

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

Kdo jsou sociálně vyloučení lidé:

  • Lidé, kteří mají výrazně znesnadněný či zcela zamezený přístup ke zdrojům, pozicím a příležitostem, které umožňují zapojení do sociálních, ekonomických a politických aktivit majoritní společnosti.
  • Může se jednat o jednotlivý dům, ve kterém žije několik rodin, nebo o celou městskou čtvrť čítající několik stovek nebo tisícovek obyvatel.

    V souvislostech

    Podle autora analýzy Ivana Gabala je stěžejním bodem komunální sféra. "Je nutné motivovat obce, na nich to leží," řekl. "V tom mohou pomoci pozitivní příklady. Měl by vzniknout elitní projekt, ve kterém budou obce, které to chtějí řešit. Ty dostanou podporu odborných kapacit a peněz z evropských fondů."

    Další z klíčových opatření, které je nutné podle Rady udělat, je oblast vzdělávání. "Současný systém reprodukuje sociální vyloučení," řekla Horváthová. Rada navrhuje zavést asistenty pedagoga i na mateřských a středních školách, menší třídy, změnu financování tak, aby podporovalo začleňování dětí do běžných tříd.

    "Ministerstvo školství bylo na začátku proti tomuto výzkumu," říká Gabal. "Tušili, že velká část toho problému leží na nich, především vylučováním Romů do zvláštních škol a žádná motivace k dalšímu studiu."

    Dnes už prý ministerstvo kritiku připustilo a jeho zástupci se zúčastnili dnešního mimořádného zasedání Rady.

    Nečas: chci se tomu věnovat

    Ta navrhla také opatření v oblasti zaměstnanosti. Tam by podle Rady vlády měla být zavedena povinnost firmy, kde je více než 25 lidí, zaměstnat dlouhodobě nezaměstnaného Roma. Stejnou povinnost by měly mít také firmy, které čerpají investiční pobídky.

    V tomto směru ale může nastat problém. V Česku se totiž nesmí rozlišovat, kdo je Rom a kdo ne. "Zaměstnavatel Roma pozná," tvrdí ale Horváthová. "Ale zřejmě nás čeká zpracovat přesnější vymezení.

    Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) řekl Aktuálně.cz, že povinnost zaměstnávat Roma je "diskutabilní". "Ale podněty Rady se určitě budu zabývat," řekl. Problematice sociálního vyloučení chci věnovat velkou pozornost, navrhl jsem to i ve vládním prohlášení."

     

    Právě se děje

    Další zprávy