Reportáž: Paroubek dal Ostravě pivo i párek a též dárek

Petra Sasínová
3. 9. 2009 21:30
Jiří Paroubek zahájil v Ostravě předvolební turné ČSSD před davy lidí
Na první velký mítink ČSSD před ohroženými předčasnými volbami  přišly dva až tři tisíce Ostravanů.
Na první velký mítink ČSSD před ohroženými předčasnými volbami přišly dva až tři tisíce Ostravanů. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Předseda sociálních demokratů zahajuje v Ostravě volební kampaň ve velkém stylu. Lídr moravskoslezské kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek se dme pýchou, když Jiřího Paroubka a jeho ženu Petru zve na pódium před zcela plné Prokešovo náměstí.

Je půl šesté večer a jsou tam zhruba dva až tři tisíce lidí. Mnozí tleskají, jsou příznivě naladěni.

Že by byl v Ostravě skutečně tak populární a voliči, kteří ani nevědí, kdy budou volby, tak zvědaví na sliby politiků? Tento úspěch má ale ještě i jiné příčiny...

Triumfálnímu nástupu Paroubka, Zaorálka, Škromacha, Bublana, Jandáka a dalších před obrovský dav, ze kterého nelétají vajíčka ani kameny, předchází bizarní zábavné odpoledne. Dovrší ho legendární britská skupina Slade, po ní vystoupí ještě slovenská skupina Elán.

Už jdou, šašci...

"Už idú, šašci," komentuje starší muž nástup sociálnědemokratických politiků s oranžovými šálami kolem krku na největší ze tří pódií, které ČSSD ve středu v Ostravě postavila.

Je veselý a opilý pivem, které strana od dvou hodin odpoledne čepovala zadarmo ze zdánlivě bezedné bečky umístěné v naleštěném historickém voze. Podle cedule nad pípou - jistoty pro lidi, naděje pro naši zem - lidé i z třicetimetrové fronty snad poznají, že stojí správně - na pivo.

Další nekonečné fronty stojí až do večera na klobásy, popcorn, limonády. "Prý budú dávat aj mikiny a trička," tvrdí mladí Romové, kteří přišli na první velké Oranžové odpoledne s celými rodinami. Ve frontách na pivo a uzeniny se střídají.

Taktéž bezdomovci a různí chudáci, kteří se celý týden pořádně nenajedí a pijí víno nejhorší kvality, opakovaně přetrpí dlouhé fronty na prosluněném náměstí. Pivo a pečená uzenina stojí za to. Mnozí pak polehávají a pospávají kolem kašny.

Koláče na konci bludiště

Pro sladké koláče se chodí malým bludištěm, ve kterém jsou panely s předvolebními proklamacemi. Další běží na velkoplošných obrazovkách. Na konci je odměnou koláč, klidně i několik, na oranžovém ubrousku.

"Kdyby na to dali aspoň jakysi pytlik. Či ja to všechno snim najednou?" stará se nejmíň sedmdesátiletá žena. Má v roztřesené ruce tři koláče a zdráhá se je dát jen tak, nezabalené, do kabelky.

A všude jsou krásné růže. Lidem svítí oči nadšením, když si nosí celé kytice. V parku za ostravskou radnicí jsou další atrakce pro děti - nafukovací hrady, trampolíny, tříkolky, čtyřkolky, autíčka, lezecká stěna...

Jako Batman

Ne všechny to oslňuje. "Je to panoptikum. Ještě by Paroubek mohl nakonec rozhazovat peníze, jako Joker ve filmu Batman," říká asi třicetiletý muž, který chodí mezi lidmi, kroutí hlavou a fotí.

"Ale místo smrtícího plynu bude, doufám, nakonec Slade. To si nenechám ujít," těší se. Pivo a párky ale odmítá. "Paroubek to jistě neplatí ze své výplaty," dodává.

Už od dvou hodin odpoledne je na náměstí před ostravskou radnicí i jiná zábava. Moderátor Oranžového odpoledne představuje jako první hvězdu programu herečku Kateřinu Brožovou.

Herečka Kateřina Brožová, která byla původně na kandidátce ČSSD, zazpívala v Ostravě jako první.
Herečka Kateřina Brožová, která byla původně na kandidátce ČSSD, zazpívala v Ostravě jako první. | Foto: Ludvík Hradilek

Kačka, první ochutnávka

"Kačka teď vystoupí jako malá ochutnávka," hlásí moderátor.

"Zazpívám vám zatím jen jednu píseň, jako ochutnávku," opakuje nesmírně sladkým hlasem Brožová. Před ještě poloprázdným náměstím zazpívá "Lásko má, já stůňu." A vyjádří naději, že to všechno dobře dopadne a ČSSD volby nakonec vyhraje.

Později odpoledne zpívá různé písně od jiných zpěváků a střídavě s Pavlem Vítkem duety. Nakonec rozdává za stanem nekonečně dlouho podpisy.

Předskokanem Slade je zpěvák Petr Muk, který zpívá skoro hodinu a donutí řadu přiopilých účastníků zábavného odpoledne, aby zpívali s ním a tleskali s rukama nad hlavou. V repertoáru má i jednu romskou písničku.

Občanští demokraté mají ve stejnou dobu mnohem skromnější mítink na jiném ostravském náměstí - Masarykově.

Modrá cukrová vata

Točí tam sice modrou cukrovou vatu, pivo a tousty s klobáskami prodávají jen za symbolických pět korun za kus, rozdávají modrobílé deštníky a trička, ale lákadel je daleko méně. A lidí také.

"Oni jsou tady v Ostravě dnes také! Mají tam dvacet lidí!" posmívá se z tribuny před davem lidí  Paroubek.

Ostravané se tlačí pod pódiem, na kterém stojí. Celé odpoledne tam pracovali zvukaři skupiny Slade. A jen co Paroubek odejde, budou hrát. Vstup je zdarma.

Ještě předtím předseda sociálních demokratů slibuje: "Moravskoslezský kraj potřebuje, aby dálnice D47 byla konečně hotová. Máme plán, jak to rychle udělat," tvrdí.

Slibuje sto tisíc nových pracovních míst v republice. Jak to udělá? Změnou systému investičních pobídek. "Mnohá pracovní místa budou právě tady v tomto kraji, který potřebuje pomoci," tvrdí.

Foto: Ludvík Hradilek

Donutíme uhlobarona, aby prodal

Slibuje, že ČSSD donutí "uhlobarona Bakalu", aby nájemníkům prodal bývalé byty OKD, jak slíbil.

Slibuje třinácté důchody pro důchodce - dva tisíce čtyři sta pro každého. "Chceme to vzít ze zisků skupiny ČEZ," vysvětluje.

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek nedlouho předtím, po vystoupení taneční skupiny, řeční z modré tribuny. Ta je od té Paroubkovy jen několik set metrů vzdálená.

Tvrdí, že právě ODS je kompetentní, aby našla řešení pro Česko. Varuje před dalším zadlužováním. "Nechceme přece skončit ve státním bankrotu jako Maďarsko!"

O hodinu později je v oranžovém táboře řeč o jiné zemi - Itálii. Paroubek posílá ze své ostravské tribuny Topolánka a spol. do Toskánska. Mnozí lidé tleskají.

O tom, kdy volby budou, nemluví raději nikdo. Paroubek se drží toho, že předčasné parlamentní volby budou v plánovaném termínu.

 

Právě se děje

Další zprávy