Rekord horské služby. Úrazů bylo jako nikdy předtím

Miloslav Lubas
23. 11. 2011 17:50
Záchranáři pomáhali skoro 500 zraněným cyklistům
Horská služba má v zimě pěkrát až šestkrát víc zásahů než v létě.
Horská služba má v zimě pěkrát až šestkrát víc zásahů než v létě. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - O zápis do Guinnessovy knihy rekordů by mohla požádat horská služba.

V letním období, které pro ni trvá od začátku května do konce listopadu, potřebovalo letos v tuzemských horách pomoc záchranářů skoro 1200 lidí.

V historických statistikách horské služby tak vysoké číslo nenajdete. Nejvíce zásahů si záchranáři připsali na Šumavě - 382. Druhá příčka patří s 206 zásahy Jizerským horám a třetí se 160 zásahy Krkonoším.

Bezmála 500 rekreantů a obyvatel hor utrpělo úraz při cykloturistice. Aktuálně.cz to řekl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.

Čtěte také:
Žena se vážně zranila při cyklovýletu na Šumavě
Dívka spadla v Krkonoších z kola, vážně se zranila
Na Šumavě se ztratila devítiletá dívka, už ji našli
Paraglidista, který zemřel v Krkonoších, byl z Polska

"V letním období letošního roku jsme nezaznamenali ani jeden případ, kdy by se někdo při turistice smrtelně zranil," uvedl Brožek. Horská služba ovšem asistovala u devítí úmrtí. Vesměs se jednalo o infarkty, záchranáři se marně snažili oživit i motorkáře po těžké havárii.

Nejhorší úrazy potkaly v českých a moravských horách právě cyklisty. Většinou šlo o zlomeniny rukou, klíčních kostí a a také o úrazy hlavy.

Za rekordní počet zásahů mohlo chladné léto

"Mnoho cyklistů již naštěstí jezdí s přilbami. Nejvíce padají ve sjezdech nebo tam, kde se mění povrch cesty," upozornil Brožek. Pokud by cyklisté helmy nepoužívali, byla by statistika horské služby mnohem tragičtější.

Přilby  na hlavě cyklistů - obrázek, který vidí záchranáři rádi.
Přilby na hlavě cyklistů - obrázek, který vidí záchranáři rádi. | Foto: Ondřej Besperát

Cyklisty bez přilby totiž může zabít náraz do hlavy na pevnou překážku již v rychlosti 11 kilometrů za hodinu - vyplývá to z vědeckých výzkumů. Při haváriích si cyklisté poraní ve čtyřech případech z pěti právě hlavu. Pokud však jezdí s kvalitní helmou, hrozí jim osmkrát menší nebezpečí, že utrpí vážné poranění mozku.

A jak si Brožek vysvětluje rekordní letní bilanci horské služby? "Myslíme si, že na neobvykle vysokém počtu našich zásahů se podílelo počasí. O prázdninách nebylo teplo na koupání, a tak lidé vyrazili na dovolenou do hor místo k vodě. A pohybovalo se jich tam mnohem více než v jiných letech," poznamenal Brožek.

Letošnímu číslu 1170 zásahů se přiblížilo pouze letní období v roce 2009. Horská služba tehdy vyjela do 1050 akcí. Loni se ´vešla´ pod 1000 zásahů.

Šumava a Jizerské hory ve statistice úrazů vedou, poněvadž se tam nacházejí nejlepší cyklotrasy. Nevedou po tak prudkých kopcích jako v jiných tuzemských horách.

Horská služba ošetřila i několik zraněných jezdců v bikeparcích. Zdejší strmé sjezdy si však nevyžádaly tolik úrazů, jak by se při pohledu na ne zdálo. Bikeři na nich sice padají, ale mají na sobě odolné chránice nohou a rukou, páteřní kryty a pevné přilby.

V bikeparcích se zraní spíš amatéři než zkušení jezdci

"Na speciálních sjezdových tratích se spíše zraní amatérští cyklisté, kteří si je chtějí ze zvědavosti vyzkoušet, než zkušení bikeři," prohlásil Brožek.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.czechtourism.cz

V letním období vyrazila horská služba do 24 pátracích akcí, dvě z nich byly rozsáhlé. Všechny pohřešované našli záchranáři v pořádku.

Horská služba nasazuje v létě téměř 70 profesionálních záchranářů. V zimě jich má v sedmi horských oblastech má přes 100 a pomáháhá jim dalších 400 dobrovolných členů. Od listopadu do konce dubna si připisuje vesměs mezi 6000 až 7000 zásahy.

Letos obdržela horská služba od ministerstva pro místní rozvoj na provoz necelých 99 milionů korun - o 11 milionů méně než v předchozím roce. Úspory ve státní rozpočtu se promítly i do částky na investice. Horská služba musela vyjít s deseti miliony korun, ačkoliv by potřebovala alespoň dvacet milionů korun. Přidělených deset milionů korun vložila hlavně do nákupu nové techniky.

"V příštím roce bychom rádi získali více peněz, ale zatím nevíme, jestli se nám to podaří," shrnul Brožek. Horská služba před několika lety hospodařila s rozpočtem okolo 130 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy