Řekněte, zda mě chtěli uplatit, žádá znovu Kořistka

Markéta Chaloupská
19. 9. 2008 15:33
Uvnitř Kořistkova žádost o obnovení jeho kauzy

Ostrava - Případ uplácení v politice znovu nabírá obrátky. Unionistický exposlanec Zdeněk Kořistka požádá státní zastupitelství v Ostravě, aby znovu otevřelo jeho případ.

Tamní státní zástupkyni Tamaře Kornasové v pátek předal žádost, aby nechala jeho případ znovu prošetřit.

"Žádám, aby ostravská státní zástupkyně Tamara Kornasová na základě jejího vystoupení přezkoumala odložení mého případu," potvrdil Aktuálně.cz Kořistka. Ta totiž v televizi řekla, že si spis Kořistky vyžádá a prostuduje ho.

Kořistka Aktuálně.cz poskytl exkluzivní materiály, ve kterých uvádí důvody, proč by se měl případ vrátit na začátek.

Dokument: CELOU KOŘISTKOVU ŽÁDOST ČTĚTE ZDE.

Odvolává se především na to, že jak ostravský krajský soud, tak olomoucký vrchní soud mu daly za pravdu v tom, že mu byl nabídnut post velvyslance.

"S odkazem na následující právní úvahy poukazuji na to, že soudy obou stupňů, projednávající občanskoprávní žalobu podezřelých na mou osobu, došly k závěru, že minimálně nabídka postu velvyslance v Bulharsku mi byla předložena. Upozorňuji na to, že k tomuto skutkovému závěru dospěl jak Vrchní soud v Olomouci, tak i Krajský soud v Ostravě. Krajský soud však z tohoto závěru vyvodil nesprávný právní závěr, že přestože tato nabídka padla, musím se podezřelým omluvit. Rozhodnutí Vrchního soudu tedy není vzhledem k obsahu rozsudku Krajského soudu zcela převratné," píše Kořistka v žádosti.

"Jsem přesvědčen, že jsou zde okolnosti, které musejí vést státní zastupitelství k novému pohledu, i kdyby nebyly zjištěny nové zásadní důkazy," dodává.

Kořistka se hájí se také tím, že došlo k porušení zákona, když nebylo zahájeno trestní stíhání. "Domnívám se, že zrušením usnesení o zahájení trestního stíhání došlo k porušení zákona, neboť v té době existovalo podezření ze spáchání trestného činu, které bylo zcela důvodné."

V žádosti ale rovněž uvádí to, že o úplatku nikomu říci nechtěl. "Je pravda, že jsem o schůzce nikomu říci nechtěl, neboť jsem nechtěl skandalizovat mého tehdejšího přítele Jana Večerka."

Soud politikovi uvěřil

Soud v Olomouci ve středu někdejšímu unionistickému poslanci Kořistkovi uvěřil, že se ho v roce 2004 pokusili uplatit Marek Dalík a lobbista Jan Večerek.

Podle původního rozsudku se měl za svá slova omluvit a oběma mužům zaplatit dohromady 30 tisíc korun. Odvolací soud však toto rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že Kořistka mluvil pravdu.

"Nevěřil jsem v naši justici, soud ale dnes uvěřil, že jsem věrohodný," řekl poté Aktuálně.cz Kořistka.

Soud se zabýval žalobou na ochranu osobnosti, kterou na někdejšího zákonodárce podali kvůli neprokázanému obvinění právě Dalík s Večerkem.

Oba dva ale vinu odmítají a rozhodli se, že proti středečnímu verdiktu podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Jak to tehdy bylo?

Příběh je starý už několik let. Rozpoutal se kvůli schůzce, na které se v polovině roku 2004 sešli exposlanec s poradcem Mirka Topolánka Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem.

Kořistka tehdy tvrdil, že mu oba muži nabídli deset milionů a místo velvyslance v Bulharsku, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse.

Obvinění se ale nepodařilo prokázat. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

A právě kvůli slovům o korupci se rozhořely spory o odškodnění. Původně měl Kořistka podle rozhodnutí ostravského soudu zaplatit lobbistům třicet tisíc korun. Každému po patnácti tisících. Proti verdiktu se všichni odvolali. A o tom rozhodoval právě olomoucký vrchní soud.

Čtěte více: Kauza Kořistka se vrací. Dalík chce půl miliónu

Kořistka čelí i další žalobě, kterou na něj podala ODS. Strana požadovala odškodnění deset milionů korun. U pražského městského soudu získala sto tisíc korun. I proti tomu se bývalý poslanec u soudu odvolal; odvolací soud se ale zatím nekonal.

 

Právě se děje

Další zprávy