Gay rodič má mít právo adoptovat své dítě, navrhuje novela

Domácí Ondřej Chlupáček, Domácí
Aktualizováno 6. 8. 2014 16:57
V současnosti je otcem nebo matkou jen ten rodič, s nímž dítě sdílí genetický kód, ten druhý nemá právo svého potomka adoptovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Registrovaní partneři či partnerky by mohli možná už brzy adoptovat dítě svého protějšku, které společně vychovávají. Do Sněmovny totiž míří novela zákona o registrovaném partnerství, kterou sepsali poslanci a poslankyně z různých politických stran. Zákon ale dál lesbám a gayům, kteří žijí v registrovaném partnerství, nepovoluje osvojení dětí z ústavů.

Rodič, který se svým partnerem či partnerkou v současnosti vychovává dítě, nemůže svého potomka adoptovat. Ačkoli je tak od narození vychováváno dvěma lidmi, v rodném listu je zapsaný pouze jeden z nich. Ten biologický. Oficiálně je tak druhý rodič pro dítě úplně cizí člověk.

Rodina. Ať je jakákoli

"Pokud registrované páry chtějí vychovávat děti, tak by měly mít možnost legálně a beze strachu se postarat o dítě svého partnera či o své vlastní. Děti by měly vyrůstat v rodině, ať heterosexuální, či homosexuální. Odnášejí si rodinné návyky. Jde také o jistotu dítěte," uvedla Radka Maxová (ANO), která ve středu ve Sněmovně novelu představila.

"Pro rodinu vznikaly stresující situace, kdy druhý partner či partnerka ve stejnopohlavním páru je faktickým rodičem dítěte, ale nemá k němu žádná rodičovská práva," dodal Zdeněk Sloboda z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

V extrémních případech, kdy například oficiální rodič zemře, dokonce nemá druhý z rodičů právo dítě dál vychovávat, a jeho potomek tak putuje do ústavu.

Právo na informace a možnost dědit

Tento zdánlivě pouze administrativní krok, který se snaží novela prosadit, tak znamená zlepšení života dětí i rodičů. "Při hospitalizaci dítěte budou mít nebiologičtí rodiče v nemocnici právo na informace, budou moci vyzvednout za dítě dopis na poště. V případě adopce bude mít dítě rovněž právo na dědictví," představil výhody novely Sloboda.

O adopci by rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Adopci dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.

Stejný návrh předložila už loni na jaře skupina poslanců z tehdejší Sněmovny. Kvůli pádu vlády a rozpuštění dolní komory ale předloha spadla pod stůl. Maxová věří, že nynější norma bude mít dostatečnou podporu zákonodárců a mohla by začít platit příští rok.

Novelu chtějí autoři předložit v pátek. Zatím se pod ni podle Maxové podepsalo 12 poslankyň a poslanců z ANO, ČSSD, TOP 09 či KSČM. Mezi nimi je předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) či místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). Další zákonodárci by se měli přidat právě na pátečním jednání dolní komory, dodala Maxová.

Počet homosexuálních rodin rostte

V České republice roste počet homosexuálních párů, které vychovávají děti. Podle Českého statistického úřadu je takových rodin přibližně devět set a neustále přibývají. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 téměř pět desítek dětí vychovávají gayové a lesby v registrovaném partnerství, ostatní žily u "nesezdaných" párů.

S jejich rostoucím počtem se mění i "způsob" homosexuálního rodičovství. Zatímco dříve gay a lesbické páry vychovávaly děti z předcházejících heterosexuálních vztahů, nová zkušenost ukazuje, že se děti stále více rodí plánovaně přímo těmto párům.

"Gay a lesbické páry chtějí mít své děti. Zejména u lesbických párů je tento trend patrnější. Ty to buď řeší umělým oplodněním, nebo se domluví s kamarádem, který jim poskytne své sperma a není uveden v rodném listě," doplnil Sloboda.

Další krok k rovnoprávnosti

Po ustanovení registrovaného partnerství je v západních státech možnost adopce dítěte druhým z rodičů běžnou praxí a je dalším krokem k úplnému zrovnoprávnění homosexuálů a heterosexuálů.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 58 procent Čechů a Češek míní, že by gayové či lesby měli mít právo adoptovat dítě svého partnera či partnerky. Celkem 45 procent lidí míní, že by měli mít také právo osvojit si děti z dětských domovů a kojeneckých ústavů. Podpora tak roste.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy