Gay rodič má mít právo adoptovat své dítě, navrhuje novela

Domácí Ondřej Chlupáček, Domácí
Aktualizováno 6. 8. 2014 16:57
V současnosti je otcem nebo matkou jen ten rodič, s nímž dítě sdílí genetický kód, ten druhý nemá právo svého potomka adoptovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Registrovaní partneři či partnerky by mohli možná už brzy adoptovat dítě svého protějšku, které společně vychovávají. Do Sněmovny totiž míří novela zákona o registrovaném partnerství, kterou sepsali poslanci a poslankyně z různých politických stran. Zákon ale dál lesbám a gayům, kteří žijí v registrovaném partnerství, nepovoluje osvojení dětí z ústavů.

Rodič, který se svým partnerem či partnerkou v současnosti vychovává dítě, nemůže svého potomka adoptovat. Ačkoli je tak od narození vychováváno dvěma lidmi, v rodném listu je zapsaný pouze jeden z nich. Ten biologický. Oficiálně je tak druhý rodič pro dítě úplně cizí člověk.

Rodina. Ať je jakákoli

"Pokud registrované páry chtějí vychovávat děti, tak by měly mít možnost legálně a beze strachu se postarat o dítě svého partnera či o své vlastní. Děti by měly vyrůstat v rodině, ať heterosexuální, či homosexuální. Odnášejí si rodinné návyky. Jde také o jistotu dítěte," uvedla Radka Maxová (ANO), která ve středu ve Sněmovně novelu představila.

"Pro rodinu vznikaly stresující situace, kdy druhý partner či partnerka ve stejnopohlavním páru je faktickým rodičem dítěte, ale nemá k němu žádná rodičovská práva," dodal Zdeněk Sloboda z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

V extrémních případech, kdy například oficiální rodič zemře, dokonce nemá druhý z rodičů právo dítě dál vychovávat, a jeho potomek tak putuje do ústavu.

Právo na informace a možnost dědit

Tento zdánlivě pouze administrativní krok, který se snaží novela prosadit, tak znamená zlepšení života dětí i rodičů. "Při hospitalizaci dítěte budou mít nebiologičtí rodiče v nemocnici právo na informace, budou moci vyzvednout za dítě dopis na poště. V případě adopce bude mít dítě rovněž právo na dědictví," představil výhody novely Sloboda.

O adopci by rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Adopci dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.

Stejný návrh předložila už loni na jaře skupina poslanců z tehdejší Sněmovny. Kvůli pádu vlády a rozpuštění dolní komory ale předloha spadla pod stůl. Maxová věří, že nynější norma bude mít dostatečnou podporu zákonodárců a mohla by začít platit příští rok.

Novelu chtějí autoři předložit v pátek. Zatím se pod ni podle Maxové podepsalo 12 poslankyň a poslanců z ANO, ČSSD, TOP 09 či KSČM. Mezi nimi je předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) či místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). Další zákonodárci by se měli přidat právě na pátečním jednání dolní komory, dodala Maxová.

Počet homosexuálních rodin rostte

V České republice roste počet homosexuálních párů, které vychovávají děti. Podle Českého statistického úřadu je takových rodin přibližně devět set a neustále přibývají. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 téměř pět desítek dětí vychovávají gayové a lesby v registrovaném partnerství, ostatní žily u "nesezdaných" párů.

S jejich rostoucím počtem se mění i "způsob" homosexuálního rodičovství. Zatímco dříve gay a lesbické páry vychovávaly děti z předcházejících heterosexuálních vztahů, nová zkušenost ukazuje, že se děti stále více rodí plánovaně přímo těmto párům.

"Gay a lesbické páry chtějí mít své děti. Zejména u lesbických párů je tento trend patrnější. Ty to buď řeší umělým oplodněním, nebo se domluví s kamarádem, který jim poskytne své sperma a není uveden v rodném listě," doplnil Sloboda.

Další krok k rovnoprávnosti

Po ustanovení registrovaného partnerství je v západních státech možnost adopce dítěte druhým z rodičů běžnou praxí a je dalším krokem k úplnému zrovnoprávnění homosexuálů a heterosexuálů.

Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 58 procent Čechů a Češek míní, že by gayové či lesby měli mít právo adoptovat dítě svého partnera či partnerky. Celkem 45 procent lidí míní, že by měli mít také právo osvojit si děti z dětských domovů a kojeneckých ústavů. Podpora tak roste.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hamáček pověřil velvyslance v USA a v Rusku, aby nabídli jako místo možného setkání Bidena s Putinem Prahu. Vše je podle něj na začátku

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
Další zprávy