Nesvéprávnost zmizela z občanek, komunisté ji chtějí vrátit

ČTK ČTK
24. 6. 2014 14:33
Zákon v roce 2012 umožnil, aby se do dokladů nezapisovaly údaj o špatném duševním zdraví majitele. Podle KSČM se to ale dá snadno zneužít. Třeba tím, že se na takového člověka napíše firma s dluhy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Opoziční KSČM znovu navrhla, aby občanské průkazy obsahovaly údaj o zbavení nebo omezení svéprávnosti lidí. V průkazech by se měl podle předlohy také opět zaznamenávat soudem uložený zákaz pobytu.

Doklady se vydávají bez těchto údajů od roku 2012.

V minulém volební období předložili komunisté obdobnou novelu zákona o občanských průkazech dvakrát. Před třemi lety ji poslanci zamítli, loni postoupila do ústavně-právního výboru. Kvůli rozpuštění dolní komory poslanci o normě nerozhodli.

Tím, že se údaj o svéprávnosti do průkazů od ledna nezapisuje, je podle KSČM ohrožena právní jistota, hlavně v soukromoprávních vztazích.

"Fakticky tak může dojít k uzavírání pracovních smluv a dohod o hmotné odpovědnosti, uzavírání smluv občanskoprávních nebo obchodně právních s občanem, který k tomu není právně způsobilý, s fatálními důsledky pro obě strany," argumentují autoři v důvodové zprávě.

Nesvéprávní lidé mohou být podle důvodové zprávy záměrně dosazováni do funkcí ve firmách. Za škody by v konečném důsledku nesl odpovědnost stát, protože těmto lidem umožnil činit právní úkony, které činit nesmějí, uvádějí předkladatelé.

KSČM navrhuje, aby se do průkazů nesvéprávných lidí zapisovala data o jejich opatrovnících. Lidé, kterých by se novela týkala, by si museli do průkazů nechat zapsat údaje do měsíce od její platnosti, případně si nechat vydat zdarma nový dokument.

Novelu nejprve posoudí kabinet. Rozhodnou o ní zákonodárci.

Nové občanské průkazy už nemusejí podle zákona obsahovat údaje o rodinném stavu. Mezi volitelně zapisovaná data nově patří registrované partnerství.

Změny měly pomoci ochránit soukromí lidí a snížit výčet situaci, kdy je nutné průkaz vyměnit. Potřebná data mají úřady zjišťovat z elektronických čipů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy