Praha - Opoziční KSČM znovu navrhla, aby občanské průkazy obsahovaly údaj o zbavení nebo omezení svéprávnosti lidí. V průkazech by se měl podle předlohy také opět zaznamenávat soudem uložený zákaz pobytu.
Doklady se vydávají bez těchto údajů od roku 2012.
V minulém volební období předložili komunisté obdobnou novelu zákona o občanských průkazech dvakrát. Před třemi lety ji poslanci zamítli, loni postoupila do ústavně-právního výboru. Kvůli rozpuštění dolní komory poslanci o normě nerozhodli.
Tím, že se údaj o svéprávnosti do průkazů od ledna nezapisuje, je podle KSČM ohrožena právní jistota, hlavně v soukromoprávních vztazích.
"Fakticky tak může dojít k uzavírání pracovních smluv a dohod o hmotné odpovědnosti, uzavírání smluv občanskoprávních nebo obchodně právních s občanem, který k tomu není právně způsobilý, s fatálními důsledky pro obě strany," argumentují autoři v důvodové zprávě.
Nesvéprávní lidé mohou být podle důvodové zprávy záměrně dosazováni do funkcí ve firmách. Za škody by v konečném důsledku nesl odpovědnost stát, protože těmto lidem umožnil činit právní úkony, které činit nesmějí, uvádějí předkladatelé.
KSČM navrhuje, aby se do průkazů nesvéprávných lidí zapisovala data o jejich opatrovnících. Lidé, kterých by se novela týkala, by si museli do průkazů nechat zapsat údaje do měsíce od její platnosti, případně si nechat vydat zdarma nový dokument.
Novelu nejprve posoudí kabinet. Rozhodnou o ní zákonodárci.
Nové občanské průkazy už nemusejí podle zákona obsahovat údaje o rodinném stavu. Mezi volitelně zapisovaná data nově patří registrované partnerství.
Změny měly pomoci ochránit soukromí lidí a snížit výčet situaci, kdy je nutné průkaz vyměnit. Potřebná data mají úřady zjišťovat z elektronických čipů.