Registr řidičů je přetížený. Lidé odhlašují stará auta

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 12. 2008 12:21
Řada majitelů aut nechala odhlášení vozu na poslední chvíli

Praha - Stovky metrů dlouhá fronta. Tak vypadají chodby úřadů, kde se registrují auta.

Registr motorových vozidel je přetížený. Na vině je daň na ekologickou likvidaci.

Majitelé aut, která vyjela z výrovní linky před rokem 2000, budou od příštího roku platit při prodeji novou daň. Auto se tak stane téměř neprodejné. Pokud je totiž vůz starší než sedmnáct let, majitel zaplatí státu dokonce deset tisíc korun.

Řada řidičů se tak vydala na přepážky registru a chce stará auta na poslední chvíli odhlásit.

Objednat se na úřad? Už jen na poslední 3 dny v roce

Čtyři pražské pobočky registru motorových vozidel už hládí stop stav, úřednice nestíhají.

Například ředitel pražské pobočky v Bohdalci Milan Tůma uvedl, že už krátce po osmé hodině, tedy zhruba dvacet minut po zahájení provozu, úřednice rozdaly pořadové lístky na celý den. Těch je čtyři sta.

"Možné je také zarezervovat si návštěvu na internetu, volno je ale již pouze v posledních třech dnech roku," řekl Tůma.

 

Podobně to vypadá v Jarově, Vysočanech a Stodůlkách.

Podle úředníků si koplikace a dlouhé čekání způsobili sami řidiči. Ačkoliv věděli, že nechtějí po Novém roce platit daň za převod auta, odkládali cestu na registr vozidel na poslední chvíli.

Vláda: vyčistíme cesty o starých aut

Ekologický poplatek, který od příštího roku začnou vybírat dopravní úřady při registraci starších vozidel, se dotkne více než poloviny všech osobních aut v Česku, tedy přibližně 2,5 milionu vozů. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

Z celkových 4,4 milionu vozů v Česku je třetina aut starších 15 let, a neplní tak žádnou emisní normu Euro. Jejich majitelé proto při prvním převodu po 1. lednu zaplatí až 10 tisíc korun.

Vláda si od nových poplatků slibuje, že ze silnic zmizí auta, která znečišťují ovzduší nejvíc ze všech. Jejich cena se totiž většinou pohybuje kolem deseti tisíc korun, stejnou částku bude po Novém roce stát i jejich převod.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy