Bursík chce, aby se za igelitky v obchodech platilo

Pavel Baroch
12. 4. 2008 23:00
Vědci tvrdí, že úplný zákaz igelitek není ekologický
Foto: Tomáš Adamec

Praha - Igelitové tašky zadarmo, které stále nabízejí některé supermarkety, by už brzy mohly být minulostí.

Ministr životního prostředí Martin Bursík chce, aby lidé museli za igelitky platit - a to ve všech obchodech. Je to další z jeho kroků k tomu, aby na skládkách a v přírodě končilo co nejméně odpadků. Supermarkety rozdají tisíce tašek, které pak lidé vyhodí.

Bursíkova akce přichází v době, kdy světoví vědci varují před úplnou likvidací plastových tašek, která by podle nich mohla přinést víc škody než užitku. Jednorázové igelitky zakázalo například San Francisco, letos se přidává Čína, obdobný krok plánuje Itálie a další státy.

"Ale my nechceme igelitové tašky zakázat. Chceme jen přimět lidi, aby víc přemýšleli o tom, jestli potřebují další igelitku, jestli se mu skutečně vyplatí. Snažíme se o to, aby se tašky využívali vícekrát," řekl Aktuálně.cz Dan Vondrouš, šéf poradců ministra Bursíka.

Foto: Tomáš Adamec

Igelitky se rozkládají rychleji

Britský list The Times s odvoláním na vědecké studie napsal, že některé plasty vydrží staletí, než se rozloží, v případě igelitek to ovšem nejspíš neplatí - "zmizí" zřejmě už za deset až dvacet let.

Australská komise pro produktivitu podle internetového deníku Ekolist uvedla, že nežádoucím odpadem se stává jen necelé procento tašek. Zbytek končí na skládkách, je recyklován nebo opakovaně využíván.

"Plastové tašky mohou mít přínos pro skládky tím, že přispívají k jejich stabilizaci a minimalizují průsaky i emise skleníkových plynů," tvrdí komise, kterou citoval australský list Herald Sun.

Britská maloobchodní siť John Lewis upozornila, že plastové tašky se na celkovém objemu odpadu podílejí jen 0,3 procenty. Zdanění plastových tašek v Irsku sice vedlo k tomu, že se používají mnohem méně, zároveň ovšem stoupla o 400 procent spotřeba plastových pytlů na odpad.

Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice.
Rozvoz odpadu na komunální skládce Praha-Ďáblice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tašky nejsou na odpadky

Vedení ministerstva životního prostředí si ovšem za svým plánem zpoplatnit igelitové tašky v supermarketech stojí. Na argument, že mnozí lidé používají igelitky na své domácí odpadky, odpovídá, že to není zrovna ekologické.

Tašky ze supermarketů jsou popsané chemickými barvivy, které se pak hromadí na skládkách a mohou unikat do okolí. Tašky nejsou zdaleka tak pevné jako odpadkové pytle, které jsou bez nápisů a tedy bez barviv.

"Odpadkové pytle mají mnohem menší dopady na životní prostředí," tvrdí Dan Vondrouš z ministerstva životního prostředí. Dodal, že v obchodech se objevují i speciální pytle na odpadky, které jsou z biologicky rozložitelných plastů.

"Ale je pravda, že se velice těžko shání," připustil Vondrouš. Dodal, že igelitové tašky ze supermarketů mnohdy ze skládek odlétávají. To je také jeden z důvodů, proč se musí skládky nákladně "ošetřovat".

Foto: SPAR

Napřed dohoda, pak zákon

Ministerstvo životního prostředí hodlá letos v létě zmapovat aktuální stav a pak se těmi řetězci, které by tašky ještě dávaly zdarma, jednat o poplatku. "Chtěli bychom se dohodnout," řekl Aktuálně.cz šéf Bursíkových poradců Vondrouš.

Některé obchody totiž už igelitky zpoplatnily, například Interspar, který obyčejnou tašku prodává za korunu. Zároveň zákazníkům nabízí i ekologickou alternativu - tašku z bramborového škrobu za devět korun. Za tašky se platí i v Lidlu či Plusu. Naopak zadarmo je rozdává Tesco či Hypernova.

Pokud by supermarkety na dohodu nepřistoupily, je ministerstvo připraveno vymoci si zpoplatnění zákonem. "Velmi neradi bychom se ale do tohoto stavu dostali," uvedl Vondrouš.

Užít si nakupování v hypermarketu bez automobilu je problém
Užít si nakupování v hypermarketu bez automobilu je problém | Foto: Ludvík Hradilek

Tesco: Jednání se nebráníme

Jana Matoušková, mluvčí české pobočky řetězce Tesco uvedla, že firma se jednání s ministerstvem životního prostředí určitě vyhýbat nebude. "V tuto chvíli ale jednorázové tašky nerušíme," řekla Aktuálně.cz Matoušková.

Podobně jako jiné obchody dává Tesco svým zákazníkům vybrat. Kromě igelitky zadarmo nabízí i jutovou tašku za 40 korun a plastovou tašku z recyklovaného materiálu za 5,90.

"Zájem o tyto tašky předčil naše očekávání. Jutových tašek se zatím prodalo více než 105 tisíc a plně recyklovatelných tašek na 51 tisíc," dodala mluvčí Matoušková.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy