Praha - Plánovaná reforma regionálního školství dozná dvou významných změn.
Její plánovaný začátek se posune o rok, fakticky tak bude realizována až od ledna 2014.
Druhou změnou je odklon od kritizovaného financování škol na "optimálně naplněnou třídu", které mezi širokou i odbornou veřejností vyvolávalo bouřlivé diskuse a v mnoha obcích zděšení .
Místo toho plánuje ministerstvo navrhnout financování formou kombinace normativu na každého žáka a paušální částky na školu.
Vyplynulo to z "road-show" náměstka Ladislava Němce během jeho návštěv a diskusí v jednotlivých krajích a během jednání se školami, školskými odbory a odborníky.
Konkrétní podoba návrhu vyplyne ale až poté, co bude znám výhled financování regionálního školství v následujících dvou letech.
Ministerstvo v současné době předpokládá, že by finální podoba návrhu reformy měla projít jednáním vlády do konce tohoto roku.
Původní návrh, ještě v době působení Josefa Dobeše (VV) v čele úřadu, vzbuzoval zděšení zejména v malých obcích, kde se lidé obávali rušení škol (nebo jejich částí), které ne vždy odpovídaly "optimální" podobě, navržené ministerskými úředníky.
Podívejte se, jak se také protestovalo proti reformě regionálního školství:
Kromě věcného obsahu návrhu reformy regionálního školství patřilo k nejvýznamnějším a často opakovaným připomínkám zejména to, že reforma vychází z nedostatečných podkladů (nebyla například vytvořena žádná analýza konkrétních dopadů na celý školský systém v regionech) a že je založena zejména na číslech, ekonomických ukazatelích, s minimálním ohledem na kvalitu i dopady chystaných změn.
Zarážející byla i rychlost, s jakou byla reforma tvořena.