Obce doplatí na Dobešovu reformu. Máme scénář

Jakub Novák
22. 1. 2012 5:50
Plánované změny v regionálním školství rozvrátí život v malých obcích, varují starostové
Venkov bude tišší. Přes den budou děti ve městech
Venkov bude tišší. Přes den budou děti ve městech | Foto: Hana Pecinová

Praha - Ve čtvrt na sedm odjede vaše dítě do školy autobusem, zpět se dostane až kolem páté odpoledne. Domů se vracíte kolem prázdné školní budovy, o kterou se ale obec musí pořád starat, a na ulici se pozdravíte s propuštěnými učiteli.

To je jeden z možných scénářů dopadů reformy regionálního školství, kterého se obávají mnohé malé obce.

Jelikož ministerstvo školství nepředložilo s první verzí svého záměru na reformu financování regionálního školství zároveň žádnou konkrétní analýzu chystaných dopadů, obrátilo se Aktuálně.cz přímo na starosty.

Starosta středočeského Kamýku nad Vltavou Petr Halada předpokládá, že v současné podobě by návrh vedl ke zrušení druhého stupně místní školy. Obec by jej nebyla schopna dofinancovat.

S tím by bylo spojeno propuštění pěti učitelů a každodenní vypravování asi šedesáti dětí na autobus do 23 kilometrů vzdálené Příbrami.

Boj starostů

Podle Halady chce ministerstvo, bez znalosti terénu, optimalizovat školství, které na vesnicích budují téměř 300 let. "Považuji jejich koncepci jako naprosto nepřijatelnou," říká starosta Kamýku.

V celém Středočeském kraji se podle Halady "koncepce" dotkne minimálně 165 škol.

Eduard Kavala ze Spolku pro obnovu venkova a starosta Bělotína, obce ležícího nedalo Hranice na Moravě, tvrdí, že se do problémů dostanou školy, které nemají "tuplované" třídy.

V Hranickém mikroregionu hrozí podle předpokladů místních starostů zrušení šesti škol. Tři školy přímo v Hranici by se sloučily do jedné, druhá by potom sloužila právě žákům zrušených venkovských škol.

Děti by tak nyní dojížděly do školy přibližně mezi šesti až dvaceti kilometry.

V hlavní roli čísla

Konkrétní číselné podklady získalo Aktuálně.cz ze dvou obcí na Uherskohradišťsku, jejichž pravá jména však na přání zdroje ponecháme v anonymitě. Důvodem má být zabránění případné paniky a předčasnému odlivu dětí do škol ve větších městech.

Označme je tedy třeba jako Nová Ves a Lhota. Klasická devítiletá škola v Nové Vsi, jejíž třídy jsou naplněny v průměru třinácti žáky, přišla obec jen za loňský rok na více jak 1,4 milionu korun, opravy a investice potom dosáhly asi jednoho milionu korun.

Pokud by chtěla obec školu udržet i v podmínkách, které navrhuje současná podoba reformy, musela by ročně přispívat částkou přesahující 2,5 milionu.

V případě jejího zrušení by byli žáci každý den nuceni dojíždět. Jízdné by jejich rodiče vyšlo měsíčně asi na 680 korun.

Pětiletka ve Lhotě (průměrně 15 žáků na třídu), by si zase od roku 2013, kdy by ministerstvo rádo spustilo celý systém, vyžádalo ročně obecní dofinancování ve výši necelých 730 tisíc korun.

Autobus se zase zpozdil, tak rychle do školy
Autobus se zase zpozdil, tak rychle do školy | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tato škola přitom dosahuje dlouhodobě výborných výsledků v integraci fyzicky handicapovaných.

Školy v Nové Vsi i Lhotě jsou přitom rekonstruované a jejich žáci dosahují velmi dobrých výsledků.

O skutečné podobě reformy a všech jejích důsledcích nyní rozhodnou následující měsíce, kdy má proběhnout ministerská "road-show", během které bude Josef Dobeš (VV) s náměstkem Ladislavem Němcem objíždět kraje i některé konkrétní obce a řešit připomínky samospráv a odborné veřejnosti.

K nejvýznamnějším a často opakovaným připomínkám patří zejména to, že reforma vychází z nedostatečných podkladů, je založena zejména na ekonomických ukazatelích s minimálním ohledem na kvalitu i dopady chystaných změn a v neposlední řadě i rychlost, s jakou je tvořena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy