Reforma dávek za rok ušetřila 10 miliard, vypověděl Drábek

ČTK ČTK
9. 4. 2014 16:16
Bývalý ministr vypovídá jako svědek v kauze svých někdejších podřízených Vladimíra Šišky a Milana Hojera.
Jaromír Drábek
Jaromír Drábek | Foto: Reuters

Praha - Někdejší ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) u pražského městského soudu uvedl, že reformou sociálních dávek v roce 2012 ušetřil státu deset miliard korun.

Odmítl tvrzení jednatele firmy OKsystem, podle kterého ministerstvo zbytečně vynaložilo 1,5 miliardy kvůli smlouvě s Fujitsu Technology, jejíž systémy po rozhodnutí antimonopolního úřadu stejně nemůže využívat. Drábek vystupuje jako svědek v kauze svých někdejších podřízených Vladimíra Šišky a Milana Hojera.

Drábkův někdejší první náměstek Šiška a bývalý šéf odboru informatiky Milan Hojer čelí obvinění z toho, že dlouholetému dodavateli ministerstva, firmě OKsystem, nabídli úplatek ve formě přidělení veřejné IT zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun.

Na oplátku prý chtěli, aby firma stáhla svou stížnost u antimonopolního úřadu, která poukazovala na smlouvu mezi ministerstvem a Fujitsu uzavřenou bez výběrového řízení. Za podplácení a zneužití pravomoci hrozí oběma mužům až 12 let vězení.

Drábek ve středeční výpovědi obhajoval změnu dodavatele z OKsystemu na Fujitsu. Zároveň popřel spekulace, že by měl na Fujitsu nějaké vazby.

"Pokud by celý balík služeb v roce 2012 i nadále zajišťoval OKsystem, znamenalo by to výrazné navýšení finančních prostředků. Zásadní nevýhodou smluvních vztahů s OKsystemem bylo to, že se mu platilo za každou úpravu softwaru," uvedl.

Vladimír Šiška
Vladimír Šiška | Foto: Vojtěch Marek

Zároveň se "velmi důrazně ohradil" proti tvrzení klíčového svědka, kterým je jednatel OKsystemu Martin Procházka. Ten v úterý u soudu s odvoláním na závěry antimonopolního úřadu řekl, že ministerstvo kvůli dohodě s Fujitsu "promarnilo" 1,5 miliardy korun. "Je to porovnávání jablek s hruškami," zpochybnil exministr Procházkovy údaje.

Všechny aktivity prováděné v souvislosti s výplatou sociálních dávek měly podle Drábka dva motivy: úsporu výdajů státního rozpočtu a provedení reformy sociálních dávek tak, aby v době ekonomické krize neohrozila stabilitu společnosti. Oba cíle se podle něj podařilo naplnit. Doplnil, že úspory považoval za jeden z hlavních úkolů vlády, jejímž byl členem.

Exministr zároveň uvedl, že se o údajné podmínce pro OKsystem, aby firma stáhla stížnost u antimonopolního úřadu, dověděl až při své výpovědi na policii v říjnu 2012.

Drábek se nyní živí jako "prostý živnostník"

"Řídil jsem se zásadou, že ministr má činit politická rozhodnutí, ne rozhodnutí administrativního charakteru," podotkl. Šiška prý jednotlivé kroky ohledně přípravy prací na systému sociálních dávek prezentoval na poradách vedení.

Doplnil, že Šišku si na ministerstvo přivedl, protože s ním předtím úzce spolupracoval v Hospodářské komoře ČR, kde Drábek působil jako prezident a Šiška jako tajemník. Několik měsíců spolu také vedli firmu.

Drábek v říjnu 2012 rezignoval na post ministra kvůli Šiškovu trestnímu stíhání. Ve středu bez dalších podrobností řekl, že v současné době se živí jako "prostý živnostník".

Při hlavním líčení vypovídali i někteří zaměstnanci ministerstva práce. Žena, která tam pracuje na IT oddělení, prohlásila, že v období, kterého se kauza týká, byla na ministerstvu velice stresová situace, která trvá dodnes a odráží se prý i na zdravotním stavu zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy