Ředitel věznice: O milosti pro Kajínka nic nevím, víkend byl standardní. Štáby čekají už čtvrtý den

ČTK ČTK
21. 5. 2017 18:26
Rýnovická věznice v Jablonci nad Nisou zatím nemá žádné informace o prezidentské milosti pro Jiřího Kajinka. Ředitel věznice Vlastimil Kříž to v neděli v podvečer oznámil novinářům, kteří již čtvrtý den na místě čekají na propuštění dvojnásobného vraha. Na chodu věznice se podle něj nic nemění. "Pakliže obdržím dokument, který mě bude opravňovat k tomu, abych zahájil úkony k realizaci rozhodnutí prezidenta republiky, učiním tak bezodkladně," řekl ředitel věznice.
Ředitel věznice Vlastimil Kříž v obložení novinářů.
Ředitel věznice Vlastimil Kříž v obložení novinářů. | Foto: ČTK

Jablonec nad Nisou - Ředitel rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou Vlastimil Kříž předstoupil v neděli v podvečer po čtyřech dnech čekání před novináře. Žádné informace o prezidentské milosti pro odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka však neměl. Řekl, že s milostí se musí do věznice dostavit předsedkyně jabloneckého soudu či pověřený soudce, aby odsouzeného seznámil s podmínkami. Pak bude možné Kajínka propustit na svobodu.

"Mediální zájem vzbudil v občanech tohoto města i ve veřejnosti z celé České republiky mnoho dotazů o tom, co se právě teď děje ve věznici," řekl Kříž. Ujistil, že ve věznici panuje klid a pořádek, víkend byl standardní s vycházkami některých odsouzených a návštěvami. "Mohli jste potkat některé odsouzené, kteří byli i mimo areál věznice," dodal ředitel. K očekávané milosti Kajínka pouze řekl: "Pakliže obdržím dokument, který mě bude opravňovat k tomu, abych zahájil úkony k realizaci rozhodnutí prezidenta republiky, učiním tak bezodkladně."

"Myslel jsem, že je na Mírově"

Rýnovická věznice v Jablonci nad Nisou, kde si trest odpykává na doživotí odsouzený vrah Jiří Kajínek, se za poslední dny stala turistickou atrakcí. Prezident Miloš Zeman avizoval, že milost pro Kajínka podepíše po svém návratu z návštěvy Číny, zatím to ale neudělal. Před věznicí už čtvrtý den kempují televizní štáby i novináři internetových a tištěných médií, i to láká řadu zvědavců. Mnozí z nich se na místo vracejí každý den v naději, že budou mít možnost se s Kajínkem potkat.

"Jedeme na nákup kolem, tak jsme se rozhodli zastavit," řekl novinářům pár, který před věznicí přibrzdil hned po ránu. "Opravdu tu sedí Kajínek? Myslel jsem, že je na Mírově," ptal se o pár minut později starší pán. Návštěvy ale nebyly pro čekající novináře jediným zpestřením zpestřením. Po poledni dorazila policie, aby uvolnila průjezd k věznici a od ní. Začala kontrolovat novináře, zda mají povolení podél silnice stát. "Musíme cestu uvolnit," řekl novinářům policista.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Zeman už dříve uvedl, že k milosti pro Kajínka připojí sedmiletou podmínku, "aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení". Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy