Rozhovor - Spory s vedením strany, které přerůstaly v regulérní pavlačové hádky, přiměly Olgu Zubovou opustit klub Strany zelených.
Čtvrt roku poté říká: Nehodlám se vrátit zpátky.
V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vedla s novinářkou Barborou Tachecí, popisuje, jaká nálada u zelených je a proč vznikla ve straně názorová frakce. Anebo, proč chtěla Kateřina Jacques, jedna z nejznámějších tváří zelených, na dvě zelené rebelky poslat sněmovní stráž.
Rozhovor jsme pro lepší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde si můžete přečíst, proč Zubová nechce jít na ruku ČSSD Zde popisuje, jak se jí za poslední rok změnil život A zde vysvětluje, proč se Kocáb neměl stát ministrem |
BT: Je reálné, že se s kolegyní Jakubkovou do klubu vrátíte zpět?
Není to důležité, pro nás je to čistě technický krok, že máme jinou kancelář a možná méně prostředků na technické zázemí.
BT: Já to ale nemyslím jako technickou záležitost, ale jako docela silnou imagovou záležitost - je-li poslanecký klub SZ kompletní nebo není. To je velký rozdíl, proto se ptám, jestli se do něj někdy vrátíte.
Myslím si, že se do něj nelze vrátit. Nejde o podmínky, ale mezilidské vztahy. A ty jsou tak narušené, že to žádné podmínky nemohou vyřešit.
BT: Pokládáte samy sebe za poslankyně vládní strany?
Ano.
BT: To znamená, že loajalita k vládě je i vaší důležitou hodnotou?
Do té míry, pokud se plní programové prohlášení vlády a nejdeme nad jeho rámec.
"Jacques stěhování urychlila"
BT: Stěhování z klubu Strany zelených do náhradních prostor je ještě čerstvé... Jsou nové prostory lepší než ty, které opouštíte?
To rozhodně ne. Jsou menší, ale útulnější a jsme tam s Věrou Jakubkovou samy, máme klid na práci.
BT: Stěhování proběhlo v klidu, nebo jste cítila nějaký nátlak?
Zřejmě na vkus Kateřiny Jacques probíhalo stěhování až moc dlouho, takže ona ho urychlila.
BT: Jak se to dělá?
Byly jsme ze strany Kateřiny Jacques upozorněny, že pokud se nevystěhujeme co nejdříve, bude muset zavolat parlamentní stráž.
BT: To byl snad vtip, ne?
Myslím, že Kateřina Jacques v takových situacích nežertuje.
"Frakce? Nevím, jestli je to pro stranu dobrý krok"
BT: Pokládáte za dobrý krok pro stranu, která se potácí na hranici volitelnosti, zakládat vnitřní frakci?
Nevím, jestli je to dobrý krok. Věřím, že ano. Je to vlastně takový zoufalý krok nespokojených lidí uvnitř Strany zelených. Tím, že se institucionalizovala tzv. Demokratická výzva, tak aspoň mají něco, k čemu se mohou upnout a co je reprezentuje.
BT: Vy sama jste se v tom nějak angažovala, nebo to byla celé akce Dany Kuchtové?
Ani moje, ani Dany Kuchtové, to se v médiích špatně interpretuje. Vzniklo to tak, že 330 lidí podepsalo dopis, kterým vyzývá Martina Bursíka a předsednictvo, aby se zamysleli nad výsledky krajských voleb - ten dopis ale zůstal bez odezvy. Od Martina Bursíka jen zaznělo, že s takovým úchylným formátem, jako je nějakých 330 lidí ze strany, on nebude jednat. A tito lidé mezi sebou zvolili výbor a mluvčí, těmi se stali Dana Kuchtová a Petr Šlégr.
A ani s těmi nebyl Martin Bursík ochoten jednat. Takže - byla založena frakce.
BT: A s tou frakcí už je Martin Bursík ochoten jednat? Nebo jak jste si pomohli tím, že jste to, jak říkáte, institucionalizovali?
Myslím, že to pomohlo lidem ve straně. Že vědí, že ta frakce existuje. Nám začali v poslední době houfně odcházet ze strany lidé, kteří byli demotivovaní a rozladění tím, že se nemohou dovolat svých práv a že předsednictvo podniká kroky, které nejsou v souladu s tím, co by chtěla členská základna a že zkrátka členskou základnu neslyší. A tak se tedy mohou teď obracet k výboru Demokratické výzvy a ta by měla jednat.
Martin Bursík, co já vím, napsal Daně Kuchtové přes noviny, že je ochoten jednat. Ale k jednání zatím nedošlo.
"Vedení zelených není moc demokratické"
BT: Ten název pro frakci ve SZ - Demokratická výzva - není to příliš patetické?
Nevím, já jsem ho nevymýšlela. Ani nevím, z jaké dílny je.
BT: A chcete tím říci, že dnešní vedení SZ není demokratické?
Jestli to tak vyznívá, tak to tak do jisté míry je. S určitými nedemokratickými postupy jsme se několikrát v poslední době setkali. Třeba když na teplický sjezd přijelo x delegátů z účelově založených základních organizací.
Uvidíme, jak demokraticky bude sestavena kandidátka do Evropského parlamentu, na to se všichni těší. Protože poslední slovo v tom má předsednictvo a jsme zvědaví, jestli bude brát zřetel na to, co se teď děje v krajích, kde probíhají nominace.
BT: Nemůžu se zbavit pocitu, že všechny kroky Dany Kuchotvé uvnitř strany jsou stále vedeny její zhrzeností nad tím, že už není ministryní - vy ten pocit nemáte ani trochu?
Možná to tak bylo na začátku, ale teď už rozhodně ne. Já ji naopak obdivuju, že má ještě pořád chuť se o něco ve straně pokoušet.
BT: Jaká část SZ za touto frakcí stojí? Protože se stále mluví jen o vás, kolegyni Jakubkové a právě Daně Kuchtové. Kolik vás je ve frakci?
To je v každém kraji jiné. Teď to nedokážu odhadnout.
BT: V konečném důsledku, myslíte si, že takový krok pomůže Straně zelených v preferencích nebo spíš ublíží?
To se pozná.
BT: Ptám se právě tak, protože dojem nejednotnosti jakékoliv strany, vytváření de facto paralelních struktur uvnitř strany zákonitě nemůže mít dobrý vliv na voliče.
A když Martin Bursík píše o tom, že by chtěl založit křesťanskou frakci uvnitř Strany zelených, to vám taky připadá jako výraz nejednotnosti? Možná my nejsme na frakce zvyklí, ale jinak frakce jako názorový proud uvnitř strany bývá ve světě běžná.
BT: Tak co si od vzniku frakce - kromě toho, že si vy s kolegyní Jakubkovou budete hlasovat, jak uznáte za vhodné, což jste dělaly i dosud - vážně slibujete?
Dialog s předsedou a předsednictvem.
BT: A to by nešlo bez oficiální frakce?
Zatím to nešlo. Zkoušeli jsme to všelijak a nešlo to.
BT: A teď se třeba ukáže, že s frakcí to nejde taky.
Je to možné. Ale naděje umírá poslední, musíme udělat všechno proto, aby k dialogu došlo.
BT: Po založení frakce zaznělo z úst Dany Kuchtové, že vám nejde o svržení Bursíka - platí to stále?
Myslím, že o svržení Martina Bursíka nikdy nešlo. Jde nám spíš o to, že se obklopil lidmi, kteří k němu nepropouštějí jiné názory.
"Nejsem ničí nástroj"
Ve zkratce:
Olga Zubová
- Absolvovala filosofickou fakultu UK v Praze.
- V letech 1983 - 1990 vyučovala na Střední stavební škole v Kutné Hoře, v letech 1990 - 2002 působila jako ředitelka cestovní kanceláře.
- Od roku 2002 je spolumajitelkou a provozovatelkou soukromé galerie v Kutné Hoře.
- V červnu 2006 byla zvolena do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za volební kraj Středočeský.
- Narodila se 25. července 1959 v Kutné Hoře. Je vdaná, má dvě děti.
- Podrobnější profil si můžete přečíst na stránkách SZ zde
BT: Dana Kuchtová, když zakládala platformu ve Straně zelených, vás s kolegyní Jakubkovou nazvala dobrými nástroji této platformy - jak se cítíte jako dobré nástroje?
To zní skoro tak, jako být užitečným idiotem. Žádným nástrojem se necítím být.
BT: Já si tenhle výrok Dany Kuchtové překládám tak, že kdykoliv bude chtít Martina Bursíka a jeho vedení pozlobit, prostě s nimi vy dvě pro nic ruku nezvednete - divíte se takovým úvahám?
Při vší úctě k Daně Kuchtové tak to nikdy nebude, protože my jsme se nikdy neřídily příkazem někoho, kdyby to bylo v rozporu s naším svědomím.
BT: A o svém hlasování v Poslanecké sněmovně se s Danou Kuchtovou radíte?
S ní i se členy Demokratické výzvy se někdy radíme o věcech, které se nám zdají problematické a u kterých nám záleží na tom, jak se k tomu staví zelení.
Jakou moc má Kuchtová
BT: Jde mi o to, jak velkou moc má doopravdy Dana Kuchtová?
Jestli byste chtěla slyšet, že má takovou moc, že nám řekne, jak máme zítra hlasovat, tak to v žádném případě není.
BT: Ale patří k vašim důležitým konzultantům?
Dana Kuchtová je naším poradcem pro oblast školství, to je vše.